Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy nie tylko na weekend

 

Oaza zieleni i ciszy blisko Krakowa. Zamki, jaskinie, skalne monumenty, szumiący potok i dużo zieleni. To miejsce odpowiednie na piesze oraz rowerowe wycieczki.

 

 

Ojcowski Park Narodowy – jeden z 23 parków narodowych w Polsce, utworzony w 1956. Znajduje się on w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. Położony jest na obszarze 4 gmin: Skała, Jerzmanowice-Przeginia, Wielka Wieś, Sułoszowa. Obejmuje część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej – Dolinę Prądnika i Dolinę Sąspowską wraz z przyległymi częściami wierzchowiny jurajskiej. Jest najmniejszym z polskich parków narodowych. Jego symbolem jest nietoperz (nocek orzęsiony).

 

 

 
Ruiny Zamku "Kazimierzowskiego" w Ojcowie
Otwarte od 14 kwietnia do 11 listopada w godz. od 10.00
do 16.45 (kwiecień-maj, ostatnie wejście),
do 17.45 (czerwiec-sierpień),

W niedziele i święta czas otwarcia przedłuża się o jedną godzinę.

http://www.klubpodroznikow.com/images/stories/relacje/pieskowa_skala/DSC_2692.jpg 
 
Zamek w Pieskowej Skale 
 
 
 
Kaplica "Na Wodzie"
 
 
 
Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. prof. Władysława Szafera
 


 
Maczuga Herkulesa

 
Jaskinie

 
Wapienne podłoże sprzyja powstawaniu jaskiń. Od 1992 r. są one katalogowane, opisano ich na terenie parku ponad 400, przypuszcza się, że jest ich ok. 700. Powstały głównie w wyniku krasowego działania wód. Najdłuższe z nich to: Jaskinia Łokietka, Ciemna, Zbójecka, Okopy Wielka Dolna, Sąspowska, Krakowska, Biała i Koziarnia. Dwie pierwsze są udostępnione do turystycznego zwiedzania.
 
Największe zgrupowanie jaskiń znajduje się w niedostępnym dla turystów Wąwozie Jamki, większość pozostałych znajduje się na lewym zboczu Doliny Prądnika, kilkanaście jaskiń jest w Dolinie Sąspowskiej. Liczne jaskinie umożliwiają występowanie na terenie parku bogatej fauny nietoperzy, które zimują w tych jaskiniach. Jaskinie były wykorzystywane przez człowieka prehistorycznego, którego ślady bytowania znaleziono między innymi w Jaskini Ciemnej.


 
Jaskinia Łokietka
 

 

Jaskinia Ciemna
 

Jaskinia Ciemna

 
Otwarta od 28 kwietnia do 7 października w godzinach od 10.00 do 17.00 (ostatnie wejście).
 
 


Brama Krakowska
 
 

Źródełko miłości
 
 
Za wstęp na teren Ojcowskiego Parku Narodowego nie są pobierane opłaty.
 
 

Zamek w Pieskowej Skale - fotorelacja

zamek-pieskowa-skala





Szlaki turystyczne - podstawowe informacje

Przez Ojcowski Park Narodowy biegnie kilka szlaków turystycznych o długości 23 km. Niektóre z nich biegną wspólnie, dając łączną długość 35 km.

Szlak czerwony

Kraków - Giebułtów - Prądnik Korzkiewski - Ojców - Grodzisko - Młynnik - Pieskowa Skała - Sułoszowa (dalej: Rabsztyn - Klucze - Ogrodzieniec - Częstochowa)

Szlak ten nosi nazwę Szlaku Orlich Gniazd, na terenie OPN ma długość 12,5 km. Biegnie dnem Doliny Prądnika, a od Bramy Krakowskiej do Grodziska wspólnie ze szlakiem niebieskim. Wchodzi na teren Parku od strony południowo-wschodniej, w Prądniku Korzkiewskim.

Ciekawe obiekty na szlaku: chata pustelnika w skałce Sukiennice, Źródło Miłości, Źródło św. Jana, willa "Pod Koroną", obok izolowana skałka Igła Deotymy i plantacja brzozy ojcowskiej, ruiny Zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie, kaplica "Na Wodzie", Grodzisko - kościół i pustelnia bł. Salomei na skale Długiej, Maczuga Herkulesa, Zamek w Pieskowej Skale. Między Ojcowem a Pieskową Skałą znajdują się zabudowania kilku młynów z końca XIX wieku.

Szlak niebieski

Rudawa - Dolina Będkowska - Jerzmanowice Lepianka - Czajowice - Wąwóz Ciasne Skałki - Krakowska Brama - Ojców - Grodzisko - Skała (dalej Tarnawa - Glanów - Wolbrom - Ogrodzieniec - Mstów)

Jest to szlak Warowni Jurajskich; na teren Parku wkracza od strony zach. Parku, dalej końcowym odcinkiem wsi Czajowice, wąwozem Ciasne Skałki i od Krakowskiej Bramy, skąd roztacza się piękny widok a masyw Góry Koronnej. Następnie szlak biegnie wspólnnie ze szlakiem czerwonym Doliną Prądnika przez Ojców do Grodziska i Skały. Szlak ma na terenie OPN ma długość 8 km.

Szlak żółty

Krzeszowice - Szklary - Wierzchowie - Murownia - Dolina Prądnika - Dolina Sąspowska - Sąspów - Pieskowa Skała

Jest to szlak Dolinek Jurajskich, w granicach Parku ma długość 10 km. Na teren OPN wchodzi od strony Murowni, obok Domu Pomocy Społecznej Braci Albertynów. Prowadzi obok Bramy Krakowskiej do ujścia potoku Sąspówka i dalej Doliną Sąspowską wciętą pomiędzy Złotą Górę a Górę Chełmową.

Na porośniętych lasem zboczach doliny znajdują się liczne jaskinie, a jej dno zajmują łąki. Jedną z bocznych jej dolinek stanowi obszar ochrony ścisłej Wąwóz Jamki. U wylotu wąwozu wśród łąk wypływa Źródło Harcerza. Dalej szlak biegnie przez miejscowość Sąspów, a następnie Kalinów i dociera do Pieskowej Skały.

Szlak zielony

Dolina Sąspowska - Złota Góra - Park Zamkowy - willa "Pod Koroną" - Jaskinia Ciemna - Góra Okopy - Dolina Prądnika - Brama Krakowska - Park Zamkowy

Szlak lokalny o długości 6 km, wyznaczony w 1992 r. Od węzła szlaków wiedzie przez Park Zamkowy obok dawnych hoteli: "Pod Łokietkiem" i "Pod Kazimierzem", a następnie drogą jezdną do kasy Jaskini Ciemnej. Następnie stromym podejściem wspina się do jaskini (około 400 m). Nad Jaskinią szlak prowadzi szczytami Góry Koronnej, przez skałę Wapiennik na Wzgórze Okopy.

Na Wzgórzu widoczne są ślady wałów ziemnych, otaczających nieistniejące już grodzisko Konrada Mazowieckiego z XIII wieku. Dalej szlak schodzi do dna Doliny Prądnika i wraca do Ojcowa. Na całej długości szlaku znajdują się punkty widokowe. W drodze powrotnej, z dna doliny widoczny otwór Jaskini Okopy Wielkiej Dolnej. Równocześnie ze szlakiem biegnie ścieżka dydaktyczna.

Szlak czarny

Złota Góra (parking) - Park Zamkowy (parking) - Chełmowa Góra - Jaskinia Łokietka

Szlak lokalny, doprowadza z obydwu parkingów w Ojcowie najkrótszą drogą do najczęściej odwiedzanego obiektu na terenie OPN - Groty Łokietka. Odległość od Parku Zamkowego do jaskini 2,6 km, czas przejścia około 45 minut. Równolegle ze szlakiem biegnie ścieżka poznawcza "Chełmowa Góra".

Na wysokości pstrągarni warto wspiąć się na Jonaszówkę (skałka po prawej stronie), skąd roztacza się widok na wieś Ojców i sylwetkę Zamku Kazimierzowskiego. Następnie szlak prowadzi obok domu "Pod Berłem", przez Ostry Kamień i dalej na Górę Chełmową z Jaskinią Łokietka. Wracając można zejść szlakiem niebieskim do Bramy Krakowskiej i dalej do centrum Ojcowa.

 

 

Polska nie tylko na weekend - miejsca niezwykłe, szczególne, wyjątkowe, rekordowe i mało znane.
Wyjątkowy informator w formie mapy. 
 
 Polska na weekend okładka

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com