Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Suwałki - najciekawsze miejsca nie tylko na weekend

 

   Suwałki potocznie zwane są „Polskim Biegunem Zimna”. Za sprawą arktycznych wpływów region ten jest zaliczany do najzimniejszych obszarów Polski. Jednak jak wszędzie, także i tutaj zmiana klimatu jest odczuwalna o czym potwierdzają mieszkańcy - "Panie, dawniej to były zimy, nie to co teraz. Ta opinia o srogich zimach przyciągała w zimie turystów, a teraz to już mniej".

 

 

 

Suwalki miasto zabytki 8

 

Może coś w tym jest, jednak rok ma 4 pory roku a każda ma swój urok i swoich zwolenników. Oczwiście wiosna a zwłaszcza lato przyciąga amatorów żeglarstwa, wszak Jezioro Wigry oraz Hańcza leżą w sąsiedztwie Suwałk. Rzeka Czarna Hańcza przyciaga amatorów kajaków z całego kraju a nawet spoza granic. Meandry czystej wody przepływającej przez malownicze tereny Suwalszczyzny są już wręcz legendarne. Obserwując leniwy nurt Czarnej Hańczy płynącej przez średk Suwałk, nie sposób zaprzeczyć fascynacji tą urokliwą rzeczką. 

 

 

Suwalki miasto zabytki 11

 

Miejsc ciekawych, uroczych, schowanych w ciszy i zieleni na Suwalszczyźnie jest  sporo, podobnie jak miejsc gdzie można wypoczywać także aktywnie. Setki kilometrów ścieżek pieszych i rowerowych pozwala także choćby na chwilę, oderwać się od samochodu. Ba, brak zasięgu w wielu miejscach pozwala także odciąć się od telefonu, co po pewnym czasie staje się błogim stanem.

 

 Suwalki miasto zabytki 5

Zalew Arkadia

 

 

 Okolice Suwałk to krajobrazy „Zielonych Płuc Polski”. Należą do najpiękniejszych w Polsce i zachwycają połączeniem wzgórz morenowych z krainą rozległych lasów i jezior, które uchodzą za najpiękniejsze i najczystsze w Polsce. Potwierdzeniem tego faktu jest Wigierski Park Narodowy, Suwalski Park Krajobrazowy oraz Dolina Rospudy i Czarnej Hańczy.

 

 

Ruszmy zatem na zwiedzanie " Polskiego Bieguna Zimna" i okolic...

 

 

Suwałki i miejsca które w tym mieście warto odwiedzić i zobaczyć.

 

Nie tylko z zimnem ale i z krasnoludkami kojarzone są Suwałki, które można spotkać w wielu zakątkach miasta. To właśnie stąd wywodzi się Koszałek Opałek, Król Błystek czy Kocie Oczko. Baśń O Krasnoludkach i sierotce Marysi napisała Maria Konopnicka, która urodziła się i spędziła dzieciństwo właśnie w Suwałkach. Tutaj też mieści się muzeum jej imienia.

 

 

Kuchnia Tatarska "U Alika" 

 

Wiele osób odwiedzających Suwałki pierwsze kroki kieruje właśnie do tej restauracji. Legendarna już kuchnia tatarska serwuje potrway wychwalane przez wszystkich. W sezonie ciężko o wolny stolik. Jak sami właściciele podkreślają, nie jest to restauracja ani bar. Jest to kuchnia bo codziennie gotują inne potrawy, by wszystko było świeże i smaczne.

 

 

Suwalki miasto U Alika

 

 

 

 

Muzeum Okręgowe w Suwałkach

 

 Wizyta w muzeum najlepiej przygotuje do zwiedzania, pokazując historię i najważniejsze daty w dziejach miasta. Dlatego też od muzeum warto zacząć przygodę z Suwałkami.

Spadkobierca Społecznego Muzeum Ziemi Suwalskiej z siedzibą w Resursie Obywatelskiej. Jego powstanie to zasługa Anto­niego Patii – społecznika, nauczyciela i krajoznawcy.

Początki zbiorów to okazy geologiczne z terenu Suwalszczyzny, potem -dzięki ofiarności suwalczan – wzbogacone o kolekcje sztuki, etnografii i in. Od 1975 r. jako państwowa placówka prowadzi na terenie województwa suwalskiego oddziały muzealne w Augustowie, Piszu, Mikołajkach, Praniu, Ogródku i oddział w Suwał­kach – Muzeum im. Marii Konopnickiej. Od 1999 r. miejska instytucja kultury. Stałe wystawy prezentują przeszłość geolo­giczną Suwalszczyzny, pradzieje regionu (tematyka jaćwieska), zbiory malarstwa polskiego XIX i początku XX wieku, malar­stwo Alfreda Wierusza-Kowalskiego oraz biografię Marii Konopnickiej. Liczne wystawy czasowe poświęcone kulturze, sztuce, tradycji. Organizator dwóch cyklicznych imprez: Festynu Archeologicznego na terenie cmentarzyska Jaćwingów w Szwajcarii oraz Pikniku Kawaleryjskiego w Suwałkach. Inicjator i organizator licznych przedsięwzięć archeologiczno-wykopaliskowych w regionie. Uhonorowane tytułem „Zasłużony dla Miasta Suwałk” w 2006 r.

 

Suwalki miasto zabytki 2

 

 

Plac Marii Konopnickiej

 

Suwalki miasto zabytki 1

 

Pomnik Marii Stanisławy Konopnickiej z Wasiłowskich (1842–1910)

 

 Suwalki miasto zabytki 7

 

Urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach w rodzinie Józefa i Scholastyki, którzy przybyli do Suwałk w 1841 roku, wraz z pierworodną córką Wandą. Józef Wasiłowski, z wykształcenia prawnik, objął wówczas funkcję obrońcy prokuratorii guberni augustowskiej i patrona trybunału. W Suwałkach mieszkali w domu rejenta Jana Zapiórkiewicza, przy ówczesnej ulicy Petersburskiej 200 (obecnie T. Kościuszki 31).

W rok później, na świat przyszła ich druga córka, Maria Stanisława – późniejsza poetka i pisarka. Wasiłowscy opuścili Suwałki w 1849 roku i przenieśli się do Kalisza. Wcześniej urodziło im się jeszcze czworo dzieci (jedno z nich, Zofia, zmarło wkrótce po porodzie i zostało pochowane na suwalskim cmentarzu). W 1862 roku Maria wyszła za mąż za Jarosława Konopnickiego, zubożałego ziemianina, dzierżawcę majątków: Bronowo i Gusin. Debiutowała w 1875 roku. Powszechne uznanie przyniosła jej twórczość patriotyczna oraz utwory dla dzieci, m.in. baśń O Krasnoludkach i sierotce Marysi. Nigdy nie odwiedziła rodzinnych Suwałk, jednak do miasta lat dziecięcych powróciła w opowiadaniach Z cmentarzy i Anusia. Od 1973 roku w budynku przy ulicy Kościuszki 31, w którym autorka Roty spędziła dzieciństwo, mieści się Muzeum jej imienia.

 

 

Suwalki miasto zabytki 16

Król Błystek i Kocie Oczko - przy pomniku Marii Konopnickiej - Nr 5 na Szlaku Krasnali w Suwałkach

 

 

 

 

Suwalki miasto zabytki 15

 

Pomnik Ryszarda Riedla - gitarzysty i wokalisty oraz autora tekstów legendarnej grupy Dżem oraz Ławeczka "Bluesmana" znajduje się na ul. Chłodnej. Wraz z płytami wmurowanymi w pasaż stanowi upamiętnienia odbywających się corocznie koncertów w ramach Suwalskiego Blues Festiwalu.

 

 

 

Suwalskie murale

 

Murale zdobiące całe elewacje kamienic są już wizytówką miasta i nie sposób przejść obok nich obojętnie. Jest nawet wyznaczony szlak miejski by ułatwić zobaczenie tych najokazalszych. Rzecz jasna wizytę najlepiej jest rozpocząć w Centrum Informacji Turystycznej, by uzbrojeni w mapkę miasta ruszyć na poszukiwanie Reksia, Pogodnych Suwałk czy Suwałki Blus Festiwal.

 

Suwalki miasto murale na kamienicach 3

 

 

 

 

Zabytkowe kościoły

 

Suwalki miasto zabytki 12

 

Cerkiew pod wezwaniem Wszystkich Świętych – prawosławna cerkiew parafialna w Suwałkach.
Świątynia została wybudowana w latach 1891–1892. Wyświęcono ją 8 września 1892. Początkowo pełniła funkcję kaplicy cmentarnej, w której odprawiano nabożeństwa żałobne. Od 1940 r. jest świątynią parafialną. Po II wojnie światowej kilkakrotnie okradana. Wewnątrz świątyni skromny, jednorzędowy ikonostas ozdobiony ikonami w stylu akademickim. Obok świątyni znajduje się "Cmentarz Siedmiu Wyznań".

 

 

Suwalki miasto zabytki 3

 

Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Obiekt został wzniesiony w latach 1838–1840 jako cerkiew prawosławna pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Kilkakrotne przebudowy niemal całkowicie zatarły jej pierwotną bryłę. Po I wojnie światowej, cerkiew została przekazana kościołowi katolickiemu.

 

 

Suwalki miasto zabytki 6

 

Kościół świętego Piotra i Pawła. Świątynia powstała w latach 1904–1906 jako cerkiew 5. Brygady Strzeleckiej pod wezwaniem Aleksandra Newskiego. Po odzyskaniu niepodległości przejął ją kościół katolicki, a w 1923 roku duszpasterstwo wojskowe. Wówczas też przebudowano ją pozbawiając cech świadczących o poprzednim przeznaczeniu. Kościół ucierpiał w czasie II wojny światowej, kiedy w 1944 roku wycofujący się z miasta Niemcy wysadzili w powietrze główną wieżę. Po ostatniej przebudowie zastąpiły ją dwie nowe, wybudowane w narożnikach czoła świątyni.

 

 

 

 

Suwalki miasto murale na kamienicach 5

 

 

 

Suwalskie murale 

 

Suwalki miasto murale na kamienicach 4

 

Suwalskie murale 

 

Suwalki miasto murale na kamienicach 2

 

Suwalskie murale 

 

Suwalki miasto murale na kamienicach 1

 Suwalskie murale 

 

 

Okolice Suwałk...

 

Hańcza – jezioro położone na Pojezierzu Wschodniosuwalskim. Najgłębsze jezioro w Polsce i w całej środkowej części Niżu Europejskiego. Maksymalna głębokość jeziora wynosi 108,5 m a przepływa przez nie rzeka Czarna Hańcza o której wspomniałem wyżej.

 

Jezioro Hancza

 

 

 

Wigry - Jezioro rynnowe położone w północno-wschodniej Polsce w województwie podlaskim na terenie Wigierskiego Parku Narodowego.

Bardzo popularnyszlak Wokół Wigier im. Antoniego Patli - ciekawostki na trasie tego szlaku: https://www.zprzewodnikiem.pl/cms,id,10.html

 

Jezioro Wigry Wigierski Park Narodowy 2

 

 

 

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

 

Wyspę wigierską zamieszkiwały  plemiona bałtyjskach Jaćwingów, rozbite w II połowie XIII w przez Krzyżaków.  Już w XI wieku tereny obecnej diecezji ełckiej objął swym misjonarskim posłannictwem  św. Brunon z Kwerfurtu (+1009).

Na ponad dwa wieki przed przybyciem Kamedułów na Wigry Król Władysław Jagiełło miał natknąć się tutaj podczas łowów na pustelnię. Widomość o niej dotarła do Krakowa. Stamtąd dowiedzieli się niej Kameduli. Przybyli do Polski (1603) i za zgodą króla osiedlili się w tym miejscu –  w 1668 roku.

Erem Wyspy Wigierskiej (Eremus Insulae Vigrensis ) – tak został określony klasztor kamedulski w przywileju z dnia 6 stycznia 1667r. W 1715 r. Kameduli założyli miasto Suwałki. Zakładali też wsie i folwarki, budowali drogi.

Po III rozbiorze Polski, w 1796 roku władze zaborczych Prus skonfiskowały dobra Kamedułów, a w 1800 r. usunięto ich z Wigier. Klasztor wigierski zaczął podupadać. Duże zniszczenia poczyniły wojska niemieckie podczas I wojny światowej. W 1915 r. w wyniku ostrzału artyleryjskiego poważnemu uszkodzeniu uległ Kościół, Dom Furtiana oraz Refektarz.

W okresie II Rzeczypospolitej rozpoczęła się odbudowa i trwała do wybuchu II Wojny Światowej.

W 1973 Ministerstwo Kultury i Sztuki wydzierżawiło od Kościała kompleks na 50 lat zobowiązując się do jego odbudowy i remontu. Jednak zważywszy na wysokie koszty utrzymania  z dniem 9.12.2010 roku wypowiedziało umowę skracając ją o 12 lat.

W odpowiedzi na to Biskup Ełcki, Bp Jerzy Mazur powołał Wigierski Areopag Nowej Ewangelizacji  (WANE), który swoją działalność rozpoczęło dnia 1 maja 2011 r, oraz Fundację Wigry Pro, która swoją działalność rozpoczęła z dniem 1 stycznia 2016 r.

https://fundacja.wigry.pro/

 

Pokamedulski Klasztor w Wigrach Wigierski Park Narodowy 3

 

 

 

 

Wigierski Park Narodowy

 

Wigierski Park Narodowy położony jest na północnym skraju Puszczy Augustowskiej, czwartego pod względem wielkości zwartego kompleksu leśnego w Polsce, który wraz z lasami na terytorium Litwy i Białorusi pokrywa obszar około 160 tysięcy hektarów. WPN to jeden z największych parków narodowych w Polsce. Został powołany z dniem 1 stycznia 1989 r. jako piętnasty z kolei park narodowy w Polsce. Park utworzony został na obszarze 14 956 hektarów. W chwili powstania był czwartym co do wielkości powierzchni polskim parkiem narodowym. Jego aktualna powierzchnia wynosi 15 089,79 ha.

https://www.wigry.org.pl/

 

Wigierski Park Narodowy 1

 

 

 

 

Park Krajobrazowy w Turtulu

 

12 stycznia 1976 r. na obszarze zagłębienia Szeszupy i terenach otaczających jezioro Hańcza utworzono Suwalski Park Krajobrazowy. Cały obszar znajduje się w dorzeczu Niemna, do którego doprowadzają wody dwie rzeki: Czarna Hańcza i Szeszupa. Siedziba Suwalskiego Parku Krajobrazowego znajduje się w Malesowiźnie – Turtulu.

Turtul – przysiółek wsi Malesowizna w województwie podlaskim. Od XVII wieku znane jako osada młyńska z młynem wodnym napędzanym spiętrzoną wodą Czarnej Hańczy. Obecnie nad stawem młyńskim mieści się dyrekcja Suwalskiego Parku Krajobrazowego z ośrodkiem turystyczno-edukacyjnym.

https://spk.org.pl/

 

Park Krajobrazowy w Turtulu 2

 

 

 

Muzeum Grodziska w Szurpilach

 

Jaćwingowie zamieszkiwali teren obecnej Suwalszczyzny od okolic jeziora Wiżajny na północy po dolinę Biebrzy na południu. Granicą zachodnią był wschodni pas Krainy Wielkich Jezior Mazurskich a wschodnią Niemen.

Lud ten tworzył luźne związki rodowo-plemienne. Na ich czele stała starszyzna. Grupy te jednoczyły się jedynie na czas wojen lub wypraw łupieżczych. Wówczas wybierano wspólnego wodza. Z czasem wodzowie starali się zjednoczyć plemiona w księstwo, jednak bez skutku. W swoich wyprawach wojennych Jaćwingowie zapuszczali się daleko np. w okolice Grudziądza, Drohiczyna, Lublina, Włodzimierza Wołyńskiego. Nie uszły Jaćwingom bezkarnie te wyprawy, przeciw sobie mieli Rusinów, Polaków i Krzyżaków ci ostatni, w 1283 r., dokonali zagłady Jaćwieży.
Najokazalszymi śladami osadnictwa jaćwieskiego, rozwijającego się na Suwalszczyźnie w II-XIII w. są grodziska, zlokalizowane zazwyczaj na wzgórzach w otoczeniu jezior, rzek lub obszarów podmokłych. Na wzgórzach tych, zwanych też Górami Zamkowymi, lub z litewska pilakalniami (od litewskiego pile - zamek i kalnas - góra), stały niegdyś drewniane grody, zamki lub strażnice obronne z dość szczupłą załogą, natomiast w okresach zagrożeń chroniła się tam cała ludność z okolicznych osad.

więcej: http://www.powiat.suwalski.pl/kat/nasz-powiat/historia/jacwingowie

 

Muzeum Grodziska w Szurpilach

 

 

Święto Siei

 

Podlaskie Tradycyjne Święto Siei nad jeziorem Wigry to święto miłośników tego smacznego gatunku ryb, organizowane jest co roku w ogrodach przyklasztornych a duży piknik i świetna zabawa ściąga tłumy chętnych. Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „Pojezierze Suwalsko-Augustowskie”.

http://lgr-pojezierze.eu

 

Piknik kulinarny święto siei 3

 

 

 

 

Jezioro Wigry Wigierski Park Narodowy 1

 

Jezioro Wigry, Wigierski Park Narodowy

 

 

Park Krajobrazowy w Turtulu 1

 

Park Krajobrazowy w Turtulu

 

 

 

 

Pokamedulski Klasztor w Wigrach Wigierski Park Narodowy 1

 

 Pokamedulski Klasztor w Wigrach

 

 

Pokamedulski Klasztor w Wigrach Wigierski Park Narodowy 2

 

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

 

 

 

Wigierski Park Narodowy 2

 

Wigierski Park Narodowy

 

 

 

Wigierski Park Narodowy 3

 

Wigierski Park Narodowy

 

 

Suwalki miasto zabytki 9

 

Zalew Arkadia a wokoło jeziora sporo miejsca by spacerować, pobiegać, jeździć na rowerze, na rolkach, na hulajnodze. Jest także kilka boisk do siatkówki, dwa korty do tenisa. Jest oczywiście plaża miejska z pomostem prowadzącym na wyspę. Uroku dodaje fontanna na jeziorze.

 

 

 

Suwalki miasto zabytki 14

 

 

Suwalki miasto zabytki 10

 

 

Suwalki miasto zabytki 4

 

 

Mapka ścieżek edukacyjnych Las i Suchary, znajdujących się przy siedzibie Wigierskiego Parku Narodowego. Przyroda w bliskim sąsiedztwie parkingu, polecana dla całych rodzin.

 

scieżka edukacyjna 1

 

 

 

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
 
 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 

testy sprzętu sportowego i outdoorowego
 
 

rower on tour

 
 

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 
 
rowerowe testy porady wycieczki
 

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

 

Visit Poland

 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

 

 

Underground in Europe

 

 Underground in Europe explore maps

 

 

Polecamy

 
NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 
 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA
 
 
 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
 
Zamki i Pałace w Polsce polecane do zwiedzania
 
 ZAMKI W POLSCE baner
 

Obiekty UNESCO w Polsce

 
 
 Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 

najwyższe drzewa świata
 

najdłuższe mosty świata
 

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
 
 
hosting zapewnia
 
 
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 433 gości oraz 0 użytkowników.