Armaniak - aby zrozumieć, czym jest, musisz poznać specyfikę regionu

 

Armaniak - aby zrozumieć, czym jest, musisz poznać specyfikę regionu

 

   Armaniak – co to jest, jaka jest jego historia i ciekawostki z nim związane? Ten niezbyt popularny w naszym kraju alkohol to interesujący trunek starzony produkowany z białych winogron, który pochodzi z okolic Gaskonii we Francji. Mawia się czasem, że Francuzi światu dali koniak, a sobie zostawili armaniak, gdyż tam jest on bardzo znany. Jak więc właściwie jest z tym intrygującym, bursztynowym trunkiem i co jeszcze możemy o nim powiedzieć?

 


Gaskonia – o regionie

Jest to kraina historyczna położona w południowo-zachodniej części Francji, która była domem rodzinnym dla głównego bohatera znanej powieści „Trzej Muszkieterowie” autorstwa Alexandra Dumasa. Nie znajduje się ona tak blisko morza, jak region Cognac, z którego pochodzi koniak, który czasem określa się mianem kuzyna czy brata armaniaku ze względu na podobieństwa pomiędzy tymi dwoma alkoholami. Przypuszcza się, że właśnie z tego powodu to ten pierwszy jest szerzej znany – był dużo wygodniejszy w transporcie, przez co był chętniej eksportowany. Jego głównymi nabywcami byli bowiem holenderscy kupcy, którzy starali się, by zakupiony przez nich alkohol w dobrym stanie przetrwał podróż na łodziach i po dotarciu do miejsca docelowego nadal nadawał się do spożycia.

 


Jak powstaje ten trunek?


Istnieje 10 odmian białych winogron, z których można wytworzyć armagnac i zbiera się je zawsze na przełomie września i października, by zdążyć z kolejnymi etapami produkcji na czas dyktowany cyklami natury. Drożdże znajdujące się na ich skórce są odpowiedzialne za fermentację, w wyniku której otrzymujemy wino o niskiej mocy. Następnie poddaje się je jednokrotnej destylacji przy użyciu metody kolumnowej w alembikach w ruchu ciągłym i tak otrzymuje się finalną wersję armagnacu. Tak powstały alkohol przelewa się do dębowych beczek, gdzie musi jednak leżakować jeszcze przez jakiś czas, ponieważ na samym początku jest kwaśny i nie nadaje się do picia.

 


Armaniak – rodzaje i oznaczenia

 

Armaniak kieliszki

Kieliszki tulipanowe do podawania armaniaku

 

– Informacje znajdujące się na etykiecie mówią o wieku najmłodszego z destylatów w blendzie, który składa się na dany armaniak. Rodzaje tego trunku są następujące: VS to wtedy, gdy najświeższy z mieszanki leżakował nie mniej niż 1,5 roku, VO lub VSOP, kiedy trwało to co najmniej 4,5 roku, a X.O. jeżeli było to przynajmniej 5,5 roku – dowiadujemy się od pracownika sklepu Krest. – Jeśli natomiast liczba lat przekracza 10, wtedy alkohol ten nazywamy „rocznikiem” i na butelce zobaczymy konkretną i widoczną informację o jego wieku. Miejmy nadzieję, że to wyjaśnia „dziwne” symbole, jakie na etykiecie posiada nasz armaniak – dodaje.

 


Armagnac – jak pić i jak podawać?

 

armaniak drink

Drink z armaniakiem


Najbardziej odpowiednim szkłem do degustacji tego trunku są niewielkie kieliszki tulipanowe na delikatnie wydłużonej nóżce, których czarka zwęża się ku górze. Mile widziane jest, aby posiadały również dołączoną pokrywkę – to wszystko sprawi, że smak i aromat alkoholu skoncentrują się w nim efektywnie oraz zostaną „podane” do naszych zmysłów w sposób pozwalający na to, byśmy w pełni cieszyli się jego spożywaniem. Możemy pić go w czystej postaci, do posiłków, jak i między nimi, trunek ten świetnie sprawdzi się także w duecie z cygarem. Jeżeli jednak chcemy coś dodać do armaniaku, śmiało to zróbmy – będzie doskonale smakował również z odrobiną gazowanej wody czy w drinku, który przygotujemy za pomocą dodania do naszego alkoholu kilku kostek lodu, toniku oraz po wrzuceniu plasterka cytryny lub limonki.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com