Zostań żeglarzem w tym roku – 3 kroki do przejęcia steru

Zostań żeglarzem w tym roku – 3 kroki do przejęcia steru

 

  Dobrze, że czytasz ten artykuł, ponieważ mamy dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość: w tym roku możesz zostać żeglarzem! Tylko 3 kroki dzielą Cię od przejęcia steru i opanowania niesamowitej umiejętności jaką jest prowadzenie jachtu. Jak zostać żeglarzem zupełnie od podstaw? Przeczytaj ten artykuł do końca, ponieważ wskażemy Ci konkretne kroki jak to zrobić, a na koniec otrzymasz dodatkowy bonus.

 

 

Dobre wiadomości na początek

 • nauka żeglowania jest przyjemna od samego początku,
 • zdobycie patentu żeglarskiego nie jest trudne,
 • zacząć żeglować możesz w każdym wieku,
 • być może trudno uwierzyć: żeglarstwo jest jedną z tańszych form turystyki.

Zanim wyjaśnię szczegóły, uprzedzam, że będzie też zła wiadomość, ale o tym za chwilę.

 

O mnie

Zacząłem żeglować w wieku 20 lat. Rok później jako Młodszy Instruktor Żeglarstwa wyszkoliłem swoją pierwszą załogę na wędrownym obozie szkoleniowym dla młodzieży. Od 2013 r. jako Kierownik Wyszkolenia Żeglarskiego w Szkole Żeglarstwa PuntoVita, prowadziłem 28 dwutygodniowych rejsów szkoleniowych. Łącznie z innymi rejsami, spędziłem na mazurskich rejsach ponad 630 dni swojego życia.

 

zeglarz krzysztof osobka

 

W tym artykule podpowiadam, jak nauczyć się turystycznie żeglować bez nadmiaru stresu i niepotrzebnych błędów – nie pokaże Ci drogi najkrótszej, lecz najlepszą, abyś jeszcze w tym roku mógł pewnie poczuć się za sterem jachtu śródlądowego - https://puntovita.pl/jak-zostac-zeglarzem/

 

Pierwszy krok: kurs żeglarski

Podstawowy kurs żeglarski przygotowujący do egzaminu na patent Żeglarza Jachtowego trwa około tydzień – dla osób dorosłych, lub dwa tygodnie – kurs dla młodzieży.

Przez tydzień rejsu szkoleniowego dla dorosłych załoga uczy się podstaw manewrowania jachtem i niezbędnej wiedzy potrzebnej do egzaminu na patent żeglarski.

Wędrowny obóz żeglarski z patentem Żeglarza Jachtowego – Mazury 14 dni, 14-17 lat trwa dwa tygodnie, podczas których młodzież mieszka i żegluje na jachtach przemierzających mazurskie wody. Codziennie odwiedzają kolejne porty i przystanie. Pod okiem instruktorów, którzy cały czas przebywają na pokładzie jachtów, młodzież uczy się tajników żeglarstwa. Wędrowne obozy szkoleniowe dla młodzieży prowadzimy przez całe wakacje.

Dogodnym terminem na pierwszy rejs szkoleniowy jest żeglarska majówka na Mazurach z PuntoVita.pl.

 • Termin: 30.04 – 07.05.2022 – 8 dni
 • Cena: 1.499 zł/os.

 

Drugi krok: doskonalenie umiejętności żeglarskich

Zdanie egzaminu na Żeglarza Jachtowego i uzyskanie patentu to dopiero początek żeglarskiej przygody. Aby solidnie opanować pływanie jachtem, potrzeba minimalnie trzech tygodni intensywnej praktyki pod okiem doświadczonego instruktora. Podstawowy kurs żeglarski to jedynie wstęp – dalej potrzeba jeszcze kilku rejsów do opływania się.

Nie każdy turystyczny rejs po Mazurach będzie odpowiedni do szlifowania swoich umiejętności, ponieważ nie wystarczy tylko siedzieć na pokładzie przez trzy tygodnie, aby dobrze nauczyć się żeglować. W tym miejscu proponuję wybrać się na ambitniejszy rejs, np. jedną z naszych „mazurskich ekspedycji”.

Ekspedycja” to żartobliwa nazwa rejsu z pomysłem, która przyjęła się u nas na stałe. Każda z tych żeglarskich wypraw zmierza w jakiś odległy rejon Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, aby „odkryć” nowe zakątki na naszej żeglarskiej mapie. 

 

Ekspedycja Wrota Mazur

Rejs na południe Szlaku WJM na jezioro Roś, bardzo długa trasa, żegluga przez Śniardwy, przejście przez śluzę Karwik i Kanał Jegliński.

 • Termin: 11.06 – 11.06.2022 – 7 dni
 • Cena: 1.550 zł/os.

 

Ekspedycja Śniardwy

Rejs po największym jeziorze w Polsce, na którym zbadamy wszystkie jego zakątki.

 • Termin: 28.08 – 03.09.2022 – 7 dni
 • Cena: 999 zł/os.

 

Ekspedycja Mamry

Rejs na dużych jachtach śródlądowych połączony z jubileuszem 13-lecia Szkoły Żeglarstwa PuntoVita.

 • Termin: 04 – 10.09.2021 – 7 dni
 • Cena: 1.550 zł/os.

 

Trzeci krok: samodzielna praktyka żeglarstwa

Niektórzy żeglarze mówią, że potrzeba lat praktyki, aby dobrze opanować prowadzenie jachtu. W rzeczywistości istotna jest nie tylko ilość, ale też jakość czasu spędzanego na pokładzie. Jeżeli mamy za sobą dobry kurs żeglarski, zdalny patent na Żeglarza Jachtowego oraz szlifowaliśmy swoje żeglarskie umiejętności przez trzy tygodnie na różnych rejsach – wówczas śmiało możemy samodzielnie siadać za ster.

Dla jasności: formalnie możemy wyczarterować każdy jacht śródlądowy jak tylko uzyskamy patent żeglarski. Moja sugestia odnosi się nie do uprawnień, lecz do czasu jaki orientacyjnie jest potrzebny, aby nabrać takiej wprawy w żeglowaniu, która pozwoli nam na możliwie bezstresowe poprowadzenie swojego pierwszego samodzielnego rejsu.

 

Formuła 3 + 3

Rekomenduję, aby na szkolenie przeznaczyć trzy tygodnie – w tym czasie kończąc kurs na Żeglarza Jachtowego – a dopiero potem podjąć się swojego pierwszego samodzielnego rejsu.

 

3 tygodnie dobrego szkolenia + 3 tygodnie samodzielnej praktyki = 6 tygodni intensywnego pływania

Te umowne 6 tygodni powinno po prostu sprawić, że opanujemy żeglarskie umiejętności do poziomu, który pozwala na bezpieczne żeglowanie i daje maksimum satysfakcji z żeglarstwa. Oczywiście nie oznacza to, że po 6 tygodniach zostaniemy Francis'em Drake'm, albo, że jesteśmy zwolnieni z obowiązku zachowania zasad bezpieczeństwa i dobrej praktyki żeglarskiej. 

Trzeba pamiętać, że 6, 8, 10 i więcej tygodni spędzonych na pokładzie nie uczyni z nikogo „wilka morskiego” ani „jeziorowego”, jeśli nie będzie miał dobrych wzorców wyniesionych z kursów żeglarskich. Samoukom grozi nie tylko stresująca i kosztowana nauka na własnych błędach, ale też utrwalanie złych nawyków.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com