Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Rozszerzenie ochrony w ubezpieczeniu turystycznym – czy warto?

 

  Ubezpieczenie turystyczne kupujemy, by zapewnić sobie zwrot kosztów leczenia za granicą, gdy zachorujemy lub ulegniemy wypadkowi. W ramach podstawowej ochrony otrzymujemy także NNW. Co jednak z rozszerzeniami o ochronę bagażu, uprawianie sportów wysokiego ryzyka, OC w życiu prywatnym czy dodatkowe klauzule – alkoholową i chorób przewlekłych? Czy wykupić je przed podróżą? Podpowiadamy!

 

ubezpieczenie rozszerzone

 

Wprawdzie ostatnie lata coraz bardziej dają się we znaki turystom – najpierw COVID-19 i lockdowny, a teraz wysoka inflacja, koszty podróżowania i strajki pracowników linii lotniczych – to dalej wiele osób nie może wyobrazić sobie urlopu bez zagranicznego wyjazdu. Na każdą taką podróż warto wykupić ubezpieczenie turystyczne – o tym do Francji przeczytasz w poradniku https://mubi.pl/poradniki/francja-przewodnik-dla-turystow/

 

Dodatkowa ochrona 

Każdy turysta wybierający się za granicę martwi się, a przynajmniej powinien to robić, o to, czy będzie go stać na  pokrycie kosztów leczenia lub pobytu w szpitalu w razie zachorowania bądź wypadku. Na szczęście ten problem można rozwiązać w bardzo prosty i tani sposób.

W przypadku wyjazdu do któregoś kraju UE lub EFTA trzeba wyrobić EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego) oraz wykupić ubezpieczenie turystyczne – choćby to podstawowe. Natomiast w podróż na inny kontynent koniecznie należy wykupić ubezpieczenie turystyczne z ubezpieczeniem kosztów leczenia o wyższej sumie ubezpieczenia.

Ubezpieczenie kosztów leczenia, a także NNW, to podstawy ubezpieczenia turystycznego. Jakie natomiast dodatki możemy wybrać, by zwiększyć zakres ochrony i dostosować ją do naszych turystycznych potrzeb?

W ramach ubezpieczenia turystycznego towarzystwa ubezpieczeniowe oferują:

  • ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego i elektronicznego,
  • OC w życiu prywatnym,
  • ubezpieczenie sportowe,
  • ubezpieczenie od aktu terroryzmu czy pasywnego udziału w wojnie,
  • klauzulę alkoholową,
  • klauzulę chorób przewlekłych.

 

Jak działają dodatkowe ochrony?

Dodatki w ramach polisy turystycznej rozszerzają zakres ochrony o przedmioty czy zdarzenia, które wcześniej były z niej wyłączone lub, jak w przypadku OC w życiu prywatnym, wprowadzają całkiem nowy rodzaj ubezpieczenia. Przyjrzyjmy się im po kolei!

Dzięki ubezpieczeniu bagażu, sprzętu sportowego i elektronicznego ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowania, gdy zostaną one uszkodzone, zniszczone bądź skradzione. Często ubezpieczyciele oferują ochronę wszystkich tych kategorii rzeczy w jednym ubezpieczeniu bagażu, a jej wybór podnosi wysokość składki.

OC w życiu prywatnym działa podobnie jak OC komunikacyjne, tylko dotyczy szkód, do których doszło podczas wykonywania czynności w życiu. Jeśli wyrządzimy szkodę na mieniu lub osobie komuś innemu, to za ich naprawienie zapłaci ubezpieczyciel. Taka ochrona jest szczególnie przydatna na stoku narciarskim lub podczas wyjazdu z dziećmi, które w czasie zabawy mogą zbić szybę lub uszkodzić coś w hotelu.

Ubezpieczenie sportowe, a więc rozszerzenie ubezpieczenia kosztów leczenia i NNW o zdarzenia, które powstały podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka czy tych ekstremalnych. Polecane jest aktywnym turystom. Ubezpieczyciele mogą odmiennie definiować sporty i w ramach rozszerzenia dla sportowców oferują różne produkty, dlatego zawsze powinniśmy zapoznać się ze szczegółami takiego rozszerzenia.

Zdarzenia związane z wojną i terroryzmem są w podstawowych wariantach ubezpieczenia turystycznego wyłączone z odpowiedzialności ubezpieczyciela. Dzięki rozszerzeniu o takie zdarzenia będziemy mogli liczyć na pomoc w powrocie do domu i zorganizowanie pomocy medycznej, gdy dojdzie do takiego wypadku. 

Klauzula chorób przewlekłych dedykowana jest osobom chorującym na przykład na astmę, nadciśnienie tętnicze, zapalenie stawów czy cukrzycę. Pełną listę takich chorób można znaleźć w OWU. Dzięki klauzuli w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia w związku z chorobą przewlekła podczas wyjazdu, ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia – bez niej może odmówić takiego świadczenia. A co z klauzulą alkoholową?

Z zasady wypadki i urazy, do których doszło po spożyciu alkoholu, nie są objęte ochroną ubezpieczeniową. Jednak wakacje rządzą się swoimi prawami, dlatego ubezpieczyciele oferują dodatkową klauzulę alkoholową, by podróżny otrzymał odszkodowanie z NNW czy zwrot kosztów leczenia nawet w przypadku zdarzenia, do którego doszło po spożyciu alkoholu – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Wybór dodatków do ubezpieczenia turystycznego jest opcjonalny. Pamiętajmy jednak, że na przykład we Włoszech wprowadzono obowiązek posiadania OC w życiu prywatnym na stoku!

 

Jak wybierać?

To, czy wykupić dodatkową ochronę do ubezpieczenia turystycznego, zależy od kilku czynników, takich jak sposób spędzania wakacji, miejsce wyjazdu, sposób podróżowania czy zdiagnozowanie choroby przewlekłej.

Najważniejsze to rozsądnie wybrać polisę turystyczną. Oczywiście nie ma sensu ręcznie porównywać ofert wszystkich ubezpieczycieli. O wiele wygodniej można kupić ubezpieczenie podróżne mubi.pl

W kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych porównamy warianty o różnych sumach ubezpieczenia oferowane przez wielu ubezpieczycieli. Z kolei z zamieszczonych opisów dowiemy się o warunkach polisy – warto sprawdzić sobie!

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
 
 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 

testy sprzętu sportowego i outdoorowego
 
 

rower on tour

 
 

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 
 
rowerowe testy porady wycieczki
 

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

 

Visit Poland

 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

 

 

Underground in Europe

 

 Underground in Europe explore maps

 

 

Polecamy

 
NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 
 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA
 
 
 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
 
Zamki i Pałace w Polsce polecane do zwiedzania
 
 ZAMKI W POLSCE baner
 

Obiekty UNESCO w Polsce

 
 
 Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 

najwyższe drzewa świata
 

najdłuższe mosty świata
 

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
 
 
hosting zapewnia
 
 
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 197 gości oraz 0 użytkowników.