Dworek Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

Dworek Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

 Dworek z pierwszej połowy XIX w. - muzeum Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

Większość odwiedzających "Skamieniałe Miasto" w Ciężkowicach nawet nie przypuszcza, jakie ciekawe muzeum znajduje się w niedalekim sąsiedztwie. Muzeum znajduje się w zabytkowym dworku, otoczonym pięknym parkiem, a całość dopełnia staw z molo i łódkami. Idealny plener fotograficzny i miejsce gdzie można odpocząć zwiedzając.

 
 

Dworek Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej 11

 

Wybudowany w 1833 r. przez ówczesnego właściciela wsi Pawła Gostkowskiego. Dwór stał się znany w 1897 r., kiedy to działający w imieniu Ignacego Paderewskiego pełnomocnik – Stanisław Roszkowski zakupił go od Barbary z Gostkowskich Jordan Stojowskiej. Przez kolejne dwa lata trwała przebudowa. Uczestniczył w niej artysta stolarz Bolesław Rzeszutko (1876-1920, ojciec Kazimierza, dziadek Wilhelma). Paderewski zdecydował jednak, aby zamieszkać gdzie indziej. W 1903 r. nowymi właścicielami zostali rotmistrz Włodzimierz Kodrębski i jego żona Zofia z domu Foryst, córka tarnowskiego adwokata Piotra Forysta. W latach późniejszych zmienili się właściciele, wreszcie, w 1945 r., majątek został upaństwowiony. Mieściło się w nim biuro pobliskiej przetwórni owoców, szkoła podstawowa, potem ośrodek wypoczynkowy dla pracowników spółki „Montin” (na tyłach dworku wybudowano w tym celu stołówkę). Stan zabudowań cały czas pogarszał się.

W 1979 r. gospodarzem dworku zostało Tarnowskie Towarzystwo Muzyczne, które zajęło się odnawianiem budynku oraz parku, a także gromadzeniem pamiątek po Paderewskim. Od 1983 r. w obiekcie zaczęto organizować koncerty muzyki poważnej. W 1990 r. powstało Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna, które z czasem (od 11 września 1998 r.) przejęło obowiązki zarządzania dworem i parkiem. Wewnątrz budynku – jedynej zachowanej posiadłości Paderewskiego - mieszczą się obecnie sale o charakterze muzealnym oraz prowadzona jest działalność koncertowa.

Dworek usytuowano na wzgórzu w 16 ha parku założonym na przełomie XVIII i XIX w. W parku zasadzono aleje lipowe, dębowe i wiązowe, a w niżej położonej części ulokowano staw z wysepką.

Dwór z oficyną i parkiem 30 maja 1980 r. został wpisany na listę zabytków województwa małopolskiego.

 

 

Dworek Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej 3

 

Kąśna Dolna 17, 33-190 Ciężkowice

 

Dworek Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej 2

 

Dworek Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej 5

 

Dworek Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej 8

 

Dworek Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej 9

 

Dworek Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej 10

 

Dworek Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej 12

 

Dworek Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej 13

 

Dworek Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej 14

 

Dworek Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej 15

 

Dworek Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej 16

 

Dworek Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej 17

 

Dworek Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej 18

 

Dworek Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej 19

 

Dworek Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej 20

 

Dworek Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej 21

 

Dworek Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej 22

 

Dworek Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej 23

 

Dworek Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej 25

 

Dworek Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej 26

 

 

masz pytanie ? napisz do autora:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Albin Marciniak
 
 

Mapa ZAMKI W POLSCE - 164 obiekty do zwiedzania

 

zamki w Polsce okładka

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com