podziemne miasto Opatów

podziemne miasto Opatów


Podziemne miasto Opatów

 

   Zwiedzając Polskę warto zwrócić także uwagę na to co kryje się pod ziemią. Nasz kraj to wciąż odkrywane bogactwo podziemnych atrakcji turystycznych. To setki jaskiń, dziesiątki kopalń, setki schronów a także kilometry piwnic i lochów. Jednym z takich miejsc do których zwiedzenia zapraszam jest Opatów.

 
 
 

Opatów należy do najstarszych osad ziemi sandomierskiej. Proces powstawania "podziemnego miasta" w Opatowie rozpoczyna się prawdopodobnie już w XIII wieku. Najstarsze detale podziemnej architektury pochodzą z XV w. Pod domami, rynkiem i ulicami mieszczanie drążyli labirynt korytarzy i pomieszczeń do głębokości 15 metrów, tworząc 3 kondygnacje piwnic. Dla polepszenia wentylacji wykonywano pionowe i ukośne kanały łączące niższe kondygnacje z wyższymi, a całość z powierzchnią. Podziemia Opatowskie to bardzo ciekawy pod względem przestrzennym układ wyrobisk różnego przeznaczenia, połączonych na różnych poziomach pochylniami schodowymi, fragmentami dawnych rodzajów obudowy i odsłoniętej calizny górotworu bez obudowy. Podziemia są urozmaicone architektonicznie, oblicowane obecnie kamieniem i cegłą.
W 1971 r. podjęto kompleksową akcję ratunkowo-zabezpieczającą podziemi metodami górniczymi pod nadzorem naukowców z AGH w Krakowie.

Współcześnie Podziemia Opatowskie są przede wszystkim obiektem historycznym, przykładem unikalnej architektury podziemnej, miejscem ekspozycji historycznej związanej z dziejami miasta.

Podziemia Opatowskie zostały udostępnione dla turystów w 1984 r.


 
Oddział PTTK w Opatowie
Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego
27-500 Opatów, pl. Obrońców Pokoju 18,
 

Wejście do Podziemi Opatowskich znajduje się na Placu Obrońców Pokoju 18 (południowa pierzeja historycznego rynku) - siedziba BORT PTTK. Parking dla autokarów przy murach obronnych. Parkowanie samochodów osobowych na parkingu przy murach lub na pl. Obrońców Pokoju.

 
 
 
Podziemia można zwiedzać codziennie:
  
Temperatura w zależności od pory roku waha się od 5oC do 12oC.

Zwiedzanie trasy podziemnej wyłącznie z przewodnikiem.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 



 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com