Kopalnia Podgórze w Kowarach (dawniej Kowarskie Kopalnie) trasa turystyczna

Kopalnia Podgórze w Kowarach (dawniej Kowarskie Kopalnie) trasa turystyczna

Kopalnia Podgórze w Kowarach była najpilniej strzeżoną kopalnią w PRL-u !!!


  Zwiedzając Dolnośląskie podziemia nie sposób pominąć wizyty w Kowarach. Tutaj niemalże w cieniu Śnieżki można wejść do wielu podziemi a jednym z nich jest dawna kopalnia rudy uranu.
 
 
Podziemna trasa turystyczna liczy około 1600 metrów. Zwiedzając podziemia, poznacie pasjonującą historię górnictwa trwającą od XII w. po tajną działalność Zakładów Przemysłowych R-1. Przewodnicy przybliżają specyfikę pracy górników, techniki eksploatacji podziemnych złóż uranu oraz odpowiedzą na pytanie gdzie zbroił się ZSRR w trakcie zimnej wojny. Kowarskie podziemia to miejsce, w którym historia, nauka oraz ciekawostki z dawnych lat pozwolą zwiedzającym przeniknąć do skrzętnie skrywanej historii PRL-u. Trasa sięga do tradycji, faktów z przeszłości i opowieści naszych dziadków.

Kopalnia Uranu Podgorze Kowary Dolny Slask 2
 
 
 
Podziemna Trasa Turystyczna

Trasa turystyczna liczy ok 1600 metrów. Wejścia odbywają się o każdej połówce godziny.
Zwiedzając Kopalnię Podgórze poznajecie historię górnictwa na terenie Dolnego Śląska począwszy od XIII w., dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest otrzymanie na czas zwiedzania lamp górniczych, ponieważ sama trasa nie jest oświetlona.
Tak naprawdę w Kopalni odkrywanie tajemnic trwa do dziś. Z pomocą wykwalifikowanych przewodników pasjonatów, przeżyjecie niezapomniane chwile.
Możliwość zwiedzania w języku angielskim po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji.

Zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej trwa ok. 1,20 h., długość trasy liczy ok. 1600 m., temperatura ok 8 stopni, wilgotność powietrza ok 97%.

Zalecana ciepła odzież oraz wygodne, pełne obuwie. Przed kopalnią od niedawna funkcjonuje parking dla samochodów osobowych.

 

Kopalnia Uranu Podgorze Kowary Dolny Slask 1


Dzieje górnictwa na terenach Dolnego Śląska zaczęły się już dawno temu, bo z początkiem wieku XII. Od roku 1148, możemy mówić o początkach górnictwa na terenach Dolnego Śląska, dzięki Walończykowi Laurentiusowi Angelusowi. Walończycy trudnili się wydobyciem rudy żelaza i kamieni półszlachetnych. Wydobycia rudy żelaza zaprzestano w latach 60 - tych XX wieku. Natomiast wydobycie kamieni półszlachetnych trwa nadal, po dzień dzisiejszy. Drążenie sztolni nr 19 rozpoczęto w marcu 1951 roku. W miesiącu wrześniu 1952 roku rozpoczęto z poziomu sztolni nr 19 drążenie szybu ślepego nr 2. Pogłębianie kopalni oraz poważna ilość wykonywanych robót rozpoznawczych stwarzała trudności z odbiorem urobku i dostawą materiałów kopalnianych, zaszła więc konieczność zbudowania drugiego wyrobiska posiadającego wyjście na powierzchnię kopalni. W 1954 roku wydrążono równolegle sztolnie nr 19a, której wylot usytuowany został obok sztolni nr 19. W 1958 roku kopalnia została zlikwidowana w związku z wyeksploatowaniem zasobów rudy, zaś wyrobiska do poziomu sztolni nr 19a zostały zalane wodą. W latach 1968 -1970 odbudowano sztolnię nr 19a, wykonano prace badawcze nad koncentracją radonu w powietrzu kopalnianym i jego zmiennością w zależności od temperatury, ciśnienia atmosferycznego, wentylacji itp. Po stwierdzeniu interesującej koncentracji radonu w latach 1970 - 1976 kontynuowano prace zwiane z budową komór inhalacyjnych, położeniem obudów górniczych i wyposażeniem inhalatorium. W 1974 roku rozpoczęto w przygotowanej komorze inhalacyjnej nr 1 badania lecznicze. W roku 1989 Inhalatorium Radonowe zakończyło przyjmowanie kuracjuszy, a w roku 1991 zaprzestano w sztolni nr 19 i nr 19a prac zabezpieczających.


Kopalnia Podgórze, Kowary

+48 538 715 100 

 www.kopalniapodgorze.pl
 
 
 
Kopalnia Uranu Podgorze Kowary Dolny Slask 5
 
 
 
Kopalnia Uranu Podgorze Kowary Dolny Slask 6
 
 
 
 
Dla lepszego poznania podziemi w Polsce polecamy inne obiekty w Polsce
 
NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 
 

 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA

 

 

Podziemna Trasa Turystyczna

 

 

Kopalnia Uranu Podgorze Kowary Dolny Slask 3

 

 
Kopalnia Uranu Podgorze Kowary Dolny Slask 4
 
 
 
Kopalnia Uranu Podgorze Kowary Dolny Slask 7
 
 
 
 
Kopalnia Uranu Podgorze Kowary Dolny Slask 9
 
 
 
Kopalnia Uranu Podgorze Kowary Dolny Slask 8
 
 
 
Kopalnia Uranu Podgorze Kowary Dolny Slask 10
 
 
 
Kopalnia Uranu Podgorze Kowary Dolny Slask 11
 
 
 
Kopalnia Uranu Podgorze Kowary Dolny Slask 12
 
 
 
Kopalnia Uranu Podgorze Kowary Dolny Slask 13
 
 
 
Kopalnia Uranu Podgorze Kowary trasa ekstremalna 6


 

 foto z 2009 i 2014 r
 
 


  
 


 
 


 


 
opracowanie & foto Albin Marciniak
 
 
 
Podziemia w Europie
 

Underground in Europe explore maps

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com