Bunkier Boryszyn

Bunkier Boryszyn

Bunkier Boryszyn

Średni, dwukondygnacyjny obiekt linii Obra Niesłysz o powierzchni 120 m. kw  wybudowany w 1935r.
  
Z uwagi na ulokowanie panzerwerka w obrębie wsi Boryszyn, obiekt ten zamaskowano, tworząc drewnianą nadbudowę imitującą stodołę.
 
 
Po wojnie nie odegrawszy większej roli w walkach w 1945r, pozostał nierozpoznany dzięki swojemu maskowaniu. W maju 1946r, na krótko przed wysiedleniem niemieckich mieszkańców Boryszyna, seria z karabinu maszynowego ciągle pozostającego na wyposażeniu kopuły 3P7 rozstrzeliwuje siedmiu  radzieckich kawalerzystów pojących konie w kanale przebiegającym tuż obok obiektu. W wyniku tego zdarzenia artyleria radziecka ostrzelała wieś, powodując pożar który strawił  północno-wschodnią część Boryszyna.
 
 
Po wojnie pozbawiony pancerzy i wysadzony, w wyniku czego dolna kondygnacja uległa zalaniu wodą. Bunkier ten po zalaniu tylko dwukrotnie był penetrowany po wcześniejszym wypompowaniu wody. Pierwszy raz w 1954r., a potem dopiero w 1995r. Wówczas okazało się że jako jedyny bunkier na MRU zachował niemal w całości swoje pierwotne wyposażenie. Znaleziono w nim między innymi karabiny Mauser, ręczne granaty, centralę telefoniczną oraz wiele drobiazgów osobistych stacjonujących w nim żołnierzy.
 
 
Lubrzański Szlak Fortyfikacji można odkryć na wiele sposobów. Szczególnie polecamy spływ kajakowy którego duży fragment wiedzie nurtem kanału fortecznego Rakownik, który to kanał Niemcy wykopali w latach 30-tych ubiegłego wieku. Po drodze miniemy kilkanaście obiektów Frontu Ufortyfikowanego, wśród których zobaczymy między innymi: jaz nr. 712, który jest jednym z większych obiektów tego typu wybudowanych w systemie MRU, bunkry Grupy Warownej Korner, gdzie w panzerwerku 701 zobaczyć można jedyną na MRU, doskonale zachowaną kazamatę pancerną za płytą pancerną 7P7 do prowadzenia ognia czołowego.


 


 


 


 
 


polecam także pobliskie bunkry
 
oraz klasyk pośród podziemi czyli legendarny już MRUPokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com