Podziemia Fortu Legionów Cytadeli Warszawskiej

Podziemia Fortu Legionów Cytadeli Warszawskiej

  Nieustannie trwają prace zabezpieczające i kosmetyczne w podziemiach fortu, by udostępnić do zwiedzania wszystkie korytarze na trzech poziomach podziemi. Zbigniew Rekuć który od wielu lat bada, oprowadza, nadzoruje prace oraz zbiera pamiątki wykopywane na terenie fortu, ma nadzieję że uda się zakończyć całość prac.  Już teraz można zwiedzać obszerne podziemia fortu, przechodząc obok korytarzy które zostaną udostępnione w niedalekiej przyszłości.  Na zdjęciach przedstawiamy podziemia już udostępnione oraz  miejsca w których trwają prace. Fort Legionów znajduje się zaledwie kilkaset metrów od starówki, więc ma szansę stać się kolejnym miejscem, chętnie odwiedzanym przez turystów.

 

 

Od 1997 w forcie Legionów były prowadzone prace badawcze i adaptacyjne, przystosowania korytarzy podziemnych do zwiedzania.


Wiosną 2002 r. właściciele fortu postanowili odkopać obiekt. Pomieszczenia w galerii przeciwskarpowej z korytarzami kontrminowymi oraz fosy były zasypane gruzem i ziemią. Po odkopaniu pomieszczeń okazało się, że wszystkie kanały wentylacyjne i kominowe są zamurowane. Na ścianach odsłoniły się napisy z 1880 r. Odkuto większość kanałów wentylacyjnych zamurowanych latach 20-tych XX wieku. Kanały wentylacyjne znajdujące się na poziomie "0" znajdują się w filarach ścian nośnych. Przebiegają w pionie i poziomie. Zbadano około dwudziestu kanalików. Wyjęto z nich mnóstwo różnych dokumentów i przedmiotów. Były tam m.in. pudelka po papierosach i zapałkach oprzyrządowanie do fajki, Dokumenty uposażenia żołnierza rosyjskiego, fragmenty prywatnych listów, gazet z 1871 r w języku hebraiskim i 1901 r gazety rosyjskie, lista zakupów produktów żywnościowych, kartka z kalendarza z przełomu epoki, berety żołnierzy, buty i kopyto, wiszący stojak na lampę naftową, kłódkę sprzed 100 lat, odznaka dwugłowego orła na czapkę oraz mnóstwo innych ciekawych przedmiotów. W 2003 odkopano studnię forteczną na poziomie -1, a w 2004 kolejne 2 studnie rewizyjne na poziomie -3

 

 
 
Fort Władimir (Legionów-nazwa używana po 1918 r.) wzniesiony został w latach 1852-1854 na południowym przedpolu Cytadeli Warszawskiej.
Początkowo fort istniał w postaci trzykondygnacyjnej wieży artyleryjskiej, otoczonej rowem fortecznym z czterema kaponierami grodziowymi i galerią w przeciwskarpie, z której wychodziły chodniki kontrminowe.
Zadaniem fortu była osłona Cytadeli od strony Nowego Miasta oraz obrona sezonowego mostu wojskowego na Wiśle. Na stropie wieży znajdowała się ławka strzelecka ze stanowiskami piechoty, na górnej kondygnacji – izby bojowe 34 dział, na środkowej kondygnacji (broniącej rowu) – izby bojowe piechoty.
W latach 1866-1874 fort zmodernizowano. Pomiędzy basztą a Wisłą powstała bateria ziemna o narysie litery L, zaopatrzona w dwa ceglane schrony pogotowia oraz ceglaną działobitnię kontrolującą Wisłę.
W latach 1874 do 1914 przechowywano w nim akta porosyjskiego Archiwum Warszawskiego Okręgu Wojskowego.
W 1918 fort został przejęty przez Archiwum Wojskowe i zaadoptowany na cele biurowo-magazynowe; dokonano znacznych przeróbek, m.in. zamurowano strzelnice karabinowe, w miejscu środkowych strzelnic na poziomie -1 i galerii w przeciwskarpie, przebito okna.
We wrześniu 1939 na wieży urządzono stanowisko armaty przeciwlotniczej. Podczas powstania warszawskiego z budynku fortu wojska niemieckie nacierały na PWPW.
Po II w. św. ponownie zajęło go wojsko. Znajdowały się tu m.in.: pracownia rzeźby, składnica map oraz magazyny mundurowe. Część pomieszczeń popadła w ruinę, a zachodnią kaponierę w znacznym stopniu rozebrano.
W 1996 fort został opuszczony przez wojsko. W 1999 fort został przejęty przez Agencję Mienia Wojskowego.
W 2000 roku Fort został kupiony przez rodzeństwo warszawskich restauratorów Agnieszkę i Marcina Kręglickich. Odbudowany i odrestaurowany. Teraz wynajmowany na wszelkiego typu wydarzenia; uroczyste gale, konferencje, wesela. Fortecę upodobała sobie także branża filmowa.
Fort Legionów jest jedynym dziełem w Twierdzy Warszawa o „górskim” charakterze, ze skomplikowanym systemem podziemnym. Zachowały się 3 budowle tego typu usytuowane wokół Cytadeli.
Do zwiedzania udostępnione są trzy poziomy podziemi.
Wpisany do rejestru zabytków jako „Fort Legionów z otoczeniem” (nr 59/9 z 01.07.1965 r., uzupełnienie z 23.03.2005 r.)
autor opracowania: Zbigniew Rekuć, przewodnik po Forcie Legionów.

 

Podziemia oświetlone elektrycznie.
Temperatura + 7oC.
Wysoka wilgotność.
Zalecana ciepła odzież.
Zwiedzanie fortu wyłącznie z opiekunem.

Fort Legionów Warszawa
ul. Zakroczymska 12
tel. +48 602 494 806

https://fortlegionow.bookero.pl/

https://www.facebook.com/fort.legionow

 

Trasa podziemna oświetlona, bezpiecznym napięciem 12 V. W niższej kondygnacji panuje temperatura około 12 stopni Celsjusza, prosimy zatem o zabranie stosownego ubrania. Trasa nie jest przeznaczona dla dzieci poniżej 10 lat oraz dla osób niepełnosprawnych. Fortyfikacja ma charakter "górski", zatem będziemy chodzić po schodach i pochylniach. Przewodnik nie przyjmuje gotówki! Bilet można zakupić jedynie przez platformę biletową. Na miejscu prosimy o okazanie potwierdzenia dokonania rezerwacji.

 

  • Opłata za wstęp do Fortu (poziom 0 i -1) 45,00 zł / os.
    Wstęp do trasy społeczno - edukacyjnej pod okiem opiekuna (poziom -2 i -3) bezpłatnie
     
     

Stan podziemi z 2017r

 

 

 
Podczas naszej 2-godzinnej wędrówki po forcie dowiemy się :
- skąd wzięła się pierwotna nazwa fortu?
- gdzie ukryte były dokumenty carskie ?
- co znajduje się pod krzyżem Traugutta ?
- co tajnego znajdowało się w otworze wylotu gazów prochowych ?
- jak od ul Krajewskiego Komisja Robót Publicznych dostała się pod ziemią do fortu ?
- dlaczego od strony wschodniej były trzy poziomowe stanowiska na działa armatnie ?
- którędy pod ziemią Niemcy próbowali dostać się do PWPW w czasie Powstania
Warszawskiego ? oraz poznamy wiele innych tajemnic podziemnej Warszawy.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 
 
 
 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA
 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com