Schron przeciwlotniczy w Koszalinie dostępny do zwiedzania

Schron przeciwlotniczy w Koszalinie dostępny do zwiedzania

  Przejeżdżając przez Koszalin, dla większości turystów w mieście w drodze nad Bałtyk, z pozoru nie ma nic ciekawego. Z pozoru tak, ale rzeczywistość jest zupełnie inna. Choć do wybrzeża nad Bałtykiem jest jeszcze kilkanaście kilometrów a nawigacje w większości samochodach ustawione są na Mielno, to jednak warto zaplanować sobie dłuższą przerwę w Koszalinie.

 

 

Skansen Kultury Jamneńskiej i Muzeum etnograficzne, Fragmenty murów obronnych, Domek Kata będący obiektem historycznym, Koszalińska Kolej Wąskotorowa z zabytkowym taborem, Zabytkowa XIX-wieczna katedra no i oczywiście podziemia. Tych pod ulicami Koszalina jest sporo a jak zapewniają lokalni pasjonaci Urbexu, jest ich bardzo dużo. Jednym z takich podziemi jest dawny schron, zagospodarowany urządzony i udostępniony do zwiedzania.

 

 

W Koszalinie, pod Hotelem Gromada Arka istnieje całkiem spory schron. Zagospodarowany i prowadzony przez pasjonatów, jest bardzo atrakcyjnym punktem na turystycznej mapie miasta. Dzięki uprzejmości Mariusza Króla i Piotra Sklenarskiego, zwiedziłem ten Salon Historyczny, będący powrotem do przeszłości. Nie jest to wyłącznie betonowy, podziemny labirynt, a całkiem interesujące muzeum. Muzeum w którym znalazły się przedmioty ukazujące historię Koszalina z okresu II WŚ aż po czasy współczesne lat 80'.

 

 

Salon Historyczny w jaki został zamieniony schron, znajduje się pod Hotelem Gromada w Koszalinie. "Salonowe czwartki" czyli spotkania pasjonatów historii i podziemi Koszalina oraz zwiedzanie z przewodnikiem, odbywają się w czwartki od godz. 17.00. Dla osób spoza Koszalina zainteresowanych zwiedzaniem, jest oczywiście taka możliwość, ale po uprzednim kontakcie i uzgodnieniu wizyty. Obiekt prowadzony jest non profit, wyłącznie przez pasjonatów i dzięki współpracy z Hotelem Gromada, który udostępnia podziemia. Zwiedzając podziemia warto wesprzeć utrzymanie tego muzeum, drobnym datkiem wrzuconym do puszki. 

 

 

Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Odkrywcy w Koszalinie

Hotel Gromada w Koszalinie

wejście od ul. Kaszubskiej (niebieska brama)

tel 603 687 033

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Każdy przedmiot jaki znalazł się w podziemiach ma swoją historię. Tych przybywa z każdą wizytą, bo mieszkańcy widząc to miejsce i zaangażowanie prowadzących obiekt, przekopują swoje piwnice i poddasza w poszukiwaniu przedmiotów, jakie mogły by wzbogacić kolekcję a przy okazji zostać ocalone.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

opracowanie i foto: Albin Marciniak

 
 
 
NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA W POLSCE I EUROPIE
 
 
 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com