Podziemne Miasto na wyspie Wolin

Podziemne Miasto na wyspie Wolin

Bateria Vineta

 

Odwiedzając Świnoujście, Wolin czy Międzyzdroje, warto zaplanować wizytę w wyjątkowym kompleksie, który przez długie lata był użytkowany przez wojsko. Kilka lat temu, pasjonaci prowadzący fort Gerharda, przygotowali do zwiedzania i wyposażyli w duże ilości sprzętu kolejne podziemia. Efekt jest bardzo ciekawy, czego nie zapowiada pierwsze wrażenie po przekroczeniu bramy. Potężne żelbetowe schrony po wojnie połączono kilometrem podziemnego korytarza, którym turyści przemieszczają się pomiędzy schronami.  Jednym z obiektów na trasie zwiedzania jest niemalże kompletnie wyposażony schron maszynowi. Część urządzeń działa do dzisiaj! Jednym z elementów zwiedzania jest poznanie jednego z aspektów ziemnej wojny- momentu kiedy nasza armia miała atakować m.in. Danię!

 

Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 27

 

W Świnoujściu- na wyspie Wolin- znajduje się obiekt militarny, którego tajemnica przez lata była pilnie strzeżona. To sieć podziemnych korytarzy łączących kilka wielkich schronów, ukrytych pod nadmorskimi wydmami.

W czasie II wojny światowej stały tu potężne działa, które chronione setkami ton betonu miały bronić bazę Kriegsmarine w Świnoujściu. Po wojnie kompleks przebudowano a schrony połączono kilometrem podziemnych korytarz tworząc w pełni autonomiczne „podziemne miasto". To stąd polscy generałowie mieli dowodzić lądowaniem jednostek Ludowego Wojska Polskiego w Skandynawii! Kompleks służył m.in. jako Zapasowe Stanowisko Dowodzenia Dowódcy Frontu Polskiego (Nadmorskiego).

Już dziś przenieś się w czasie i poznaj niesamowitą historię ziemnej wojny- konfliktu który miał pogrążyć Polskę w piekle jądrowych uderzeń! Nie możesz tego przegapić! Zwiedzanie kompleksu w interaktywny sposób pod okiem polskiego żołnierza to prawdziwa podróż w czasie a w dodatku zapewniamy - historia to nasza PASJA!
Podziemne Miasto na Wyspie Wolin jest filią Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.
 
 
 
 
Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 1
 
 
Przewodnicy oprowadzający turystów bardzo wczuwają się w swoją rolę, a widz staje się częścią inscenizacji. Duża porcja historii okraszona sporą dawką humoru, co w połączeniu daje bardzo ciekawą formę zwiedzania.  Atrakcja odpowiednia dla wszystkich,  zarówno dla małych dzieci, nastolatków, dorosłych jak i starszych osób.

Dla grup zorganizowanych zwiedzanie kompleksu możliwe jest codziennie- po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

 

Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 2
 
 
 
Kompleks położony jest w lesie pomiędzy stacją kolejową Świnoujście-Przytór a plażą. 300 metrów od drogi S3 i przystanku komunikacji miejskiej, 400 metrów od stacji PKP Przytór, 4 km od Fortu Gerharda, Latarni Morskiej i Dworca PKP Świnoujście, 10 km od Międzyzdrojów.
 
 
 
 
Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 3
 
 
 
Historia kompleksu rozpoczyna się w latach trzydziestych ubiegłego wieku. By skutecznie bronić morskiej bazy Kriegsmarine niemieckie dowództwo postanowiło wybudować baterię artylerii nabrzeżnej, która miała być wyposażona w działa 15 cm. Budowę rozpoczęto w 1936. Już w 1939 roku odbyło się pierwsze próbne strzelanie i bateria została obsadzona przez artylerzystów. Wybudowano 7 potężnych żelbetonowych schronów, kilkanaście baraków, kilka kilometrów dróg i całą niezbędną infrastrukturę techniczną.
 
 
Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 4
 
 
 
Najważniejszymi obiektami baterii były cztery potężne schrony koszarowo-bojowe. Na szczycie każdego z nich wybudowano specjalne stanowisko, na którym ustawiono armaty kalibru 15 cm. Zasięg dział wynosił około 20 km, a każda armata wyposażona w potężny pancerz ważyła blisko 8 ton. Dwukondygnacyjny schron dowodzenia przykryto zespołem kopuł pancernych kryjących przyrządy optyczne. Schron maszynowni i magazyn amunicji umieszczono na wschodnim skraju baterii. W czasie wojny baterie wyposażono w nowoczesny radar FuMo 214 Wurzburg-Riese.
 
 
Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 5
 
 
 
Podziemne Miasto na Wyspie Wolin znajduje się w Świnoujściu, w dzielnicy Przytór. Obiekt położony jest pomiędzy stacją kolejową Świnoujście-Przytór a plażą, przy ścieżce rowerowej R-10. Znajduje się 500 metrów od drogi S3 i przystanku komunikacji autobusowej (przystanek autobusu lini nr 7 oraz 10), 4 kilometry od Fortu Gerharda i Latarni Morskiej, 5 kilometrów od przeprawy promowej, 10 kilometrów od Międzyzdrojów i 100 kilometrów od Szczecina!
Do Podziemnego Miasta zmotoryzowanych kierują znaki drogowe "Podziemne Miasto na Wyspie Wolin".
Turyści niezmotoryzowani mogą dostać się do kompleksu autobusami komunikacji miejskiej numer 7 oraz numer 10. Wystarczy wysiąść przy dworcu PKP Świnoujście-Przytór i przespacerować się 500 metrów.
 
 
 
Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 7
 

 

Od 1941 roku Bateria Vineta była obiektem, w którym szkolili się artylerzyści lądowi Kriegsmarine. W marcu 1945 roku bateria wspierała ogniem oddziały niemieckie broniące przesmyku Dziwnów- Dziwnówek. Obiekty opuszczono w kwietniu 1945 roku- po wysadzeniu zamków armat.

Kompleks został zajęty przez sowietów już 5 maja 1945 roku. Do grudnia 1945 roku demontowano cenne wyposażenie i dopiero w styczniu 1946 roku obiekt został przekazany polskiej armii. Początkowo nie było pomysłu jak go wykorzystać. W latach 50 XX wieku postanowiono baterię przekształcić w zapasowe stanowisko dowodzenia dla najwyższych władz wojskowych polskiej armii. Do pierwszej dużej modernizacji doszło najprawdopodobniej około 1955 roku. Cały teren siłami kompani budowlanej Marynarki Wojennej ufortyfikowano budując 6 Kompanijny Rejon Umocniony, który połączono z 11 Batalionowy Rejonem Umocnionym. Pobliski teren został wyposażony w fortyfikacje polowe i stanowiska artylerii przeciwlotniczej, baterię moździerzy, stanowiska dla ckm i dwa ukrycia dla czołgów T-34. Wszystkie pomieszczenia Baterii Vineta wyremontowano wykorzystując pozostawione przez sowietów niemiecki wyposażenia i przygotowano do nowych funkcji- stanowiska dowodzenie obrony przeciwdesantowej zachodniego wybrzeża.

W 1965 roku przystąpiono do drugiego etapu modernizacji - wszystkie schrony połączono kilometrem podziemnych tuneli. Zmodernizowano także wyposażenie schronów lokując w nich kolejno: centralę telefoniczną, Radiowe Centrum Odbiorcze, Kasyno, Obiekt Obrony Przeciwchemicznej. Powstało w pełni autonomiczne „podziemne miasto".

Kompleks miał służyć jak Zapasowe SD Dowódcy Frontu Polskiego ( Nadmorskiego).

Obiekt z czasem zmieniał swoje przeznaczenie. W latach 80-tych XX wieku stał się Zapasowym Stanowiskiem Dowodzenie Dowódcy Marynarki Wojennej. Później – SD Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

 
Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 6
 

 

O tajnym stanowisku dowodzenia wiedzieli tylko nieliczni – głównie najwyżsi rangą oficerowie. Była to jedna z pilnie strzeżonych tajemnic okresu „zimnej wojny". Umocnienia wizytował i kierował w nich ćwiczeniami m.in. generał Wojciech Jaruzelski – w 1980 roku. Ostatnimi ćwiczeniami w jakich kompleks uczestniczył była manewry „Pirania" w 1995 roku.

Dzięki przychylności Ministra Obrony Narodowej, Prezydenta Miasta Świnoujścia, Nadleśnictwa Międzyzdroje i Dyrekcji Lasów Państwowych 31 grudnia 2013 roku gospodarzem obiektu zostało Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

 

 
Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 8
 
 
 
Obecnie - Oddział Muzeum Obrony Wybrzeża, prezentujący historię wojskową Pomorza Zachodniego, ze szczególnym uwzględnieniem okresu Zimnej Wojny. 
 
 
Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 9
 
 
 
Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 10
 
 
Kompleks 10151  w latach 1945-2013  Zapasowe Stanowisko Dowodzenie wyższych władz wojskowych polskiej armii. Ostatnio- dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. 
 
 
 
Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 11
 
 
 
Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 12
 
 
 
Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 13
 
 
 
Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 14
\
 
 
Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 15
 
 
 
Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 16
 
 
 
Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 17
 
 
 
Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 18
 
 
 
Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 19
 
 
 
Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 20
 
 
 
Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 21
 
 
 
Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 22
 
 
 
Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 23
 
 
 
Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 24
 
 
 
Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 25
 
 
 
Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 26
 
 
 
 
Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 28
 
 
 
Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 29
 
 
 
Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 31
 
 
 
Podziemne Miasto na wyspie Wolin Bateria Vineta 32
 
 
 
 
opracowanie & foto

 

 

Podziemia Turystyczne w Polsce dostępne do zwiedzania

 

NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com