Jaskinia Raj w Chęcinach
Jaskinia Raj w Chęcinach jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce i jednym z najpopularniejszych miejsc na szlaku Podziemi Turystycznych w Polsce. Korytarze jaskini wytworzone zostały w wapieniach środkowego dewonu, które ok. 360 milionów lat temu powstały na dnie płytkiego morza. Rozwój jaskini zachodził w kilku etapach, głównie pod koniec trzeciorzędu i w czwartorzędzie. Niewielka ale z najpiękniejszą szatą naciekową, tworzoną przez miliony lat jaskinia, przyciąga turystów z całej Polski. Niestety w sezonie wakacyjnym zwiedzanie jest bardzo utrudnione, bo jaskinia ma ściśle ograniczoną przepustowość. Grupy zorganizowane rezerwują możliwość zwiedzania nawet z rocznym wyprzedzeniem a turysta indywidualny niestety musi liczyć się ze sporymi problemami. Najlepszy okres na zwiedzanie podziemi jest oczywiście jesienią, w zimie i wczesną wiosną. Od kwietnia zainteresowanie wszystkimi podziemiami wzrasta i tworzą się kolejki przed wejściem oraz oczywiście na trasie, co przekłada się na mniejszy komfort zwiedzania. Od 1972 roku jaskinia udostępniona została dla ruchu turystycznego, lecz wyłącznie pod opieką przewodnika. Jest to jaskinia o układzie poziomym i dostępna jest dla wszystkich osób sprawnych ruchowo. Trasa jest oświetlona elektrycznie i przystosowana do zwiedzania przez cały rok. W jaskini żyje na stałe około 100 nietoperzy, które corocznie są skrupulatnie liczone.
Dojazd: Jaskinia Raj położona jest w odległości ok. 10 km od centrum Kielc, jadąc w kierunku Krakowa drogą wojewódzką nr 762 (wyjeżdżamy z Kielc ulicą Krakowską). Z głównej drogi skręcamy w prawo. Od tego miejsca jest zaledwie 5 km do centrum Chęcin, a drogowskazem jest zamek wznoszący się nad miastem. Z Kielc można również dojechać autobusem miejskim nr 31 lub busem z ulicy Żytniej w kierunku Chęcin, do przystanku Jaskinia Raj, skąd ok. 10 minut pieszo. Bilet MPK kupujemy w automacie na przystanku.
Długość trasy turystycznej wynosi 180 metrów i rozpoczyna się w pawilonie, gdzie zorganizowana jest wystawa muzealna wprowadzająca turystów w tematykę krasu. Można zobaczyć tu znalezione w namulisku krzemienne narzędzia pracy człowieka neandertalskiego, zamieszkującego jaskinię ok. 50.000 lat temu, a także szczątki prehistorycznych zwierząt - mamuta, nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego - będących obiektem polowań i szukających w jaskini schronienia. W muzeum odtworzone zostało obozowisko rodziny neandertalskiej z trzema naturalnej wielkości postaciami.
Jaskinia Raj w Chęcinach