Kopalnia Ćwiczebna Muzeum Miejskiego Sztygarka
Kopalnia Ćwiczebna to podziemna atrakcja turystyczna z ciekawą trasą multimedialną, znajdująca się na Szlaku Zabytków Techniki w Dąbrowie Górniczej.
Na Śląsku i Zagłębiu kopalń są dziesiątki a w nich tysiące pracujących górników. Wielu z tych górników swojego fachu uczyło się w szkołach przygotowujących do tego ciężkiego i niebezpiecznego zawodu. Aby nauka odbywała się w warunkach możliwie zbliżonych do tych panujących głęboko pod ziemią, powstało w Polsce kilka kopalń ćwiczebnych. Jedną z nich jest właśnie "Sztygarka" udostępniona do zwiedzania. W podziemiach można poczuć się jak w prawdziwej kopalni, w otoczeniu maszyn i urządzeń górniczych, przechodząc chodnikami obudowanymi setkami ton stali. Brakuje tylko pyłu i huku jaki panuje na czynnych wyrobiskach górniczych.
Kopalnia Ćwiczebna to jedno z kilkudziesięciu miejsc jakie można zwiedzić poznając Podziemia Turystyczne w Polsce. Podziemi które z roku na rok zyskują na popularności, będące uzupełnieniem oferty turystycznej a także sposobu na zwiedzanie przez cały rok.
Powstanie obiektu:
Kopalnia Ćwiczebna, która powstała w 1927 roku dla uczniów dąbrowskiej “Sztygarki” w celu praktycznego doszkalania do zawodu górnika, jest ewenementem na skalę regionu. Składająca się z 3 poziomów kopalnia od 02.01.2010 roku została udostępniona do zwiedzania jako podziemna trasa turystyczna i cieszy się sporą popularnością wśród turystów. Kopalnia Ćwiczebna prezentuje, w jaki sposób szkolono w ramach praktyk uczniowskich średnią kadrę górniczą. Można w niej obejrzeć stanowiska szkoleniowe z zakresu mechaniki i elektryki oraz zabezpieczania wyrobisk górniczych za pomocą specjalistycznych obudów.
HISTORIA
Budowa Kopalni Ćwiczebnej przy Państwowej Szkole Górniczej i Hutniczej (PSGH) została rozpoczęta w kwietniu 1927 roku. Pierwszy jej etap zakończono w 1929 r. Kopalnia miała zaznajamiać uczniów z różnorodnymi urządzeniami górniczymi, umożliwiać przeprowadzanie zdjęć geologicznych, dokonywanie pomiarów z zakresu wentylacji i miernictwa podziemnego. Przyszli górnicy wykonywali także drążenie wyrobisk. Ich sumaryczna długość wyniosła około 250 m. Planowano nawet wykonanie szybu, montaż urządzeń szybowych, a także maszyny i wieży wyciągowej. W latach 1958–1961 wykonano szereg prac zabezpieczających wyrobiska sztolni. Wydrążono także wyrobiska pochyłe (upadowa I – zwana też „kamienną” i upadowa II – „południowa”) i wyrobisko poziome, łączące upadowe. Łączna ich długość wyniosła około 100 m, przy różnicy poziomów 14,5 m. Zamierzano zwiększyć tę liczbę oraz wybudować szyb, który nosiłby nazwę „Staszic”. W latach późniejszych (do 1966 r.) wykonano między innymi chodnik ścianowy, podścianowy, szkoleniowy i wodny. Łączna długość nowo powstałych wyrobisk wyniosła około 180 m.
Kopalnia nie jest dostępna dla turystów niepełnospraych, poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Ze względu na temperaturę panującą w wyrobiskach zaleca się zabranie ciepłej odzieży oraz pełnego, wygodnego obuwia.
Muzeum Miejskie ,,Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej
.