Podziemna Nowa Huta, schrony atomowe

Podziemna Nowa Huta, schrony atomowe

Podziemna Nowa Huta, schrony atomowe

   Pod dawnym kinem "Światowid" mieścił się największy w Nowej Hucie schron przeznaczony dla kilkaset osób. Nie był to jedyny a jeden z wielu schronów jakie do dzisiaj znajdują się w Nowej Hucie. Duża sieć podziemi znajdowała się pod budynkami administracyjnymi dawnej Huty im. Lenina (obecnie Huta im. T. Sendzimira) wraz z wieloma tunelami technicznymi, mogąca pomieścić tysiące osób. Schrony w Nowej Hucie pod budynkiem S i budynkiem Z także są dostępne do zwiedzania.

 

 

Od 2015 r. na zlecenie gminy Kraków Muzeum PRL-u prowadziło prace nad projektem Podziemna Nowa Huta, mającym na celu udostępnienie kilku nowohuckich schronów do celów wystawienniczych. W 2015 r. przygotowano wystawę „Atomowa Groza. Schrony w Nowej Hucie”, w ramach której można obejrzeć schron znajdujący się pod budynkiem kina „Światowid”. 28 lutego 2019 r. otwarto wystawę „Stan zagrożenia” w schronie znajdującym się pod Zespołem Szkół Mechanicznych nr 3 na os. Szkolnym 37, stanowiącą pierwszy etap projektu Podziemna Nowa Huta. Obecnie lokalizacja ta jest filią Muzeum Nowej Huty – oddziału Muzeum Krakowa, funkcjonującą pod nazwą Podziemna Nowa Huta. 

 

 

Wokół nowohuckich schronów narosło wiele mitów. Jeden z nich głosi, że pod całą Nową Hutą jest drugie, podziemne miasto po którym można poruszać się nie wychodząc na powierzchnię. Do dziś można spotkać mieszkańców opowiadających jak to przed laty weszli do podziemi na jednym osiedlu, a wyszli w zupełnie innej części dzielnicy. Krąży też opowieść, jakoby pod dawnym kinem "Światowid" (obecnie siedziba Muzeum Nowej Huty - oddziału Muzeum Krakowa) mieścił się największy w Nowej Hucie schron dla kilkaset osób. No i oczywiście wszystkie nowohuckie schrony miały podobno chronić przed wybuchem jądrowym. Postanowiliśmy zmierzyć się z tymi mitami na naszych wystawach.
W Muzeum Nowej Huty na wystawie "Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie", opowiadamy o okolicznościach budowy schronów w PRL, o zimnowojennym konflikcie i towarzyszącej mu propagandzie, a także o infrastrukturze schronowej w Nowej Hucie. Częścią wystawy jest przestrzeń schronu przeciwlotniczego

 

 

Schron pod budynkiem Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3 na os. Szkolnym 37 jest pierwszym, udostępnionym w ramach projektu trasy turystycznej Podziemna Nowa Huta. 

Wystawa jest zlokalizowana w schronie przeciwlotniczym z lat 50. XX w., pod budynkiem Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3. Opowiadamy tu o instynktownej potrzebie ukrycia przed zagrożeniem, charakterystycznej zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Prezentujemy też najciekawsze budowle schronowe na świecie oraz makietę wzorcowego schronu. Nie tylko informujemy, ale i zadajemy pytania, odwołując się do wyobraźni naszych gości.

Zwiedzanie wystawy „Stan zagrożenia” w Podziemnej Nowej Hucie warto połączyć z wizytą w Muzeum Nowej Huty, działającym w budynku dawnego kina Światowid. Tam również można zobaczyć schron przeciwlotniczy, udostępniany jako część wystawy „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie” oraz aktualną wystawę czasową. 

 

info: https://muzeumkrakowa.pl

 

 

"Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie"

https://muzeumkrakowa.pl/atomowagrozaschrony

 

 

 

 

 

Podziemna Nowa Huta „Stan zagrożenia”

Schron pod Zespołem Szkół Mechanicznych nr 3 

Osiedle Szkolne 37

https://muzeumkrakowa.pl/stan-zagrozenia

 

 

 

 

"Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie"

os. Centrum E 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziemna Nowa Huta

Osiedle Szkolne 37

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com