Sztolnia Ochrowa w Kopalni Złota

Sztolnia Ochrowa w Kopalni Złota

Sztolnia Ochrowa w Kopalni Złota w Złotym Stoku

 

   Przechodzimy obok, nie mając świadomości co kryje się za wysokim murem, za ścianą gęstego lasu czy za wzniesieniem. Przemierzamy nasz kraj autostradami, oddzieleni ekranami akustycznymi od tego co piękne i tajemnicze. Zachwycamy się tym co zobaczymy w trakcie wakacyjnych wyjazdów poza granice naszego kraju. Nie mając świadomości o tym co nas otacza, nie doceniamy i pomijamy wszytko to, co ma do zaoferowania nasz kraj. Polska jest wyjątkowa pod wieloma względami. Nie tylko na wakacyjne wojaże ale i na weekendowe wycieczki, warto poznawać uroki kraju leżącego pomiędzy morzem a górami. Na którego terenie są prawdziwe tysiącletnie bory i niezliczona ilość zabytków. Tym razem zapraszam do miejsca wyjątkowego, jakim jest Złoty Stok i legendarna Kopalnia Złota.

 

SZTOLNIA OCHROWA Złoty Stok 11

 

Sztolnia Ochrowa uznawana za najpiękniejszą sztolnię w Górach Złotych, jest częścią Kopalni Złota w Złotym Stoku. Ten podziemny labirynt owiany wieloma legendami można zwiedzać od niedawna, a przez dziesięciolecia sztolnia była w całości zatopiona. 

   Prace związane z przygotowaniem do wejścia do podziemi trwały kilka lat. Po odwodnieniu korytarzy oczom eksploratorów ukazał się bajkowy krajobraz. Stare, ponad 300-letnie chodniki mieniły się w świetle latarek cudowną paletą czerwonych i pomarańczowo-żółtych kolorów. Z każdym metrem, z trudem brnąc do pasa w wodzie i pomarańczowym błocie, odkrywano kolejne zaułki tej prastarej sztolni. Zarówno ściany, jak i strop były pokryte pomarańczowym nalotem, który jest nalotem ochry ‒ zwietrzeliny skał bogatych w związki żelaza. Jeżeli ktoś zastanawiał się, jak mogą wyglądać podziemia lub jaskinie na Marsie, zwanym „czerwoną planetą”, to sztolnia ta była idealnym przykładem. Na Marsa nikt z nas nie poleci, lecz namiastkę tego, jak tam może być ‒ odnaleziono w Złotym Stoku! Ale nie tylko niezwykła kolorystyka wyróżnia tę sztolnię, prawdziwa niespodzianka czekała na końcu wyrobiska: „sala źródlana”- to tu, jak się okazało, miało początek źródło arsenowo-żelazowe . Już przed pierwszą wojną światową źródło to uznane zostało, zgodnie z zapisami ustawy o ochronie źródeł z 14 maja 1908 roku, za gminne dobro powszechne. Komora ta, będąca wieki temu zwykłym przodkiem kopalnianym, zdążyła pokryć się przez dziesiątki lat naciekami o różnych odcieniach czerwonego i pomarańczowo-żółtego koloru.

   Podczas prac sensacyjnym odkryciom nie było końca .Natrafiono na stalaktyt (tzw. Schwertmannit) o długości 48 cm i szerokości 28 cm!  Gdy w Święta Bożego Narodzenia 1922 roku w miejscowej kopalni „Reicher Trost” natrafiono na krzyż uformowany z kryształów kalcytu, ogłoszono to znalezisko jako dobry znak dla miejscowej kopalni.  Teraz, prawie po 100 latach, matka natura ponownie ofiarowała złotostockiej kopalni wspaniały dar.  Na spągu sztolni odsłonięto stary szyb o głębokości ponad kilku metrów z oryginalną drewnianą obudową oraz systemem drewnianych rur do odwadniania szybu.  Taki system możemy oglądać na XVI-wiecznych rycinach Georgiusa Agricoli. Sztolnia więc okazała się doskonale zachowanym skansenem górniczym.  Skansen ten o nieziemskiej kolorystyce od niedawna, po 5 latach żmudnych przygotowań może już oglądać cała Polska.

   Miliony osób każdego roku w sezonie wakacyjnym szuka ciekawych miejsc. Podziemia można zwiedzać także w pochmurne jesienne dni czy zimowe weekendy. 
To sposób na zwiedzanie bez względu na pogodę. W podziemiach temperatura utrzymuje się na  podobnym poziomie przez cały rok. Jesienią czy w zimie nie utkniemy przed kasami w długich kolejkach. Na trasie zwiedzania nie będziemy popędzani przez przewodników w otoczeniu głośnych wycieczek szkolnych.
Nie czekając na wakacje, zejdźmy do magicznego świata podziemi.
 
 
 
 

SZTOLNIA OCHROWA Złoty Stok 1

 

Wejście do sztolni znajduje się na przeciwko Skansenu Górniczego, przy drodze prowadzącej do Kopalni Złota.

 

 

SZTOLNIA OCHROWA Złoty Stok 2

 

 

Kopalnia Złota w Złotym Stoku
ul. Złota 7
http://www.kopalniazlota.pl

 

 

SZTOLNIA OCHROWA Złoty Stok 5

 

Szyb zalany wodą arsenowo-żelazową

 

SZTOLNIA OCHROWA Złoty Stok 4

 

SZTOLNIA OCHROWA Złoty Stok 3

 

SZTOLNIA OCHROWA Złoty Stok 6

 

SZTOLNIA OCHROWA Złoty Stok 7

 

SZTOLNIA OCHROWA Złoty Stok 8

 

SZTOLNIA OCHROWA Złoty Stok 10

 

SZTOLNIA OCHROWA Złoty Stok 9

 

 

SZTOLNIA OCHROWA Złoty Stok 14

 

SZTOLNIA OCHROWA Złoty Stok 12

 

SZTOLNIA OCHROWA Złoty Stok 15

 

Wyjście ze Sztolni Ochrowej

 

 

 

NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA W POLSCE I EUROPIE
 
 
 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA
 
 
 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com