Rowerem przez Dolny Śląsk

Rowerem przez Dolny Śląsk

 Rowerem po złoto przez Dolny Śląsk


Najpiękniejsze trasy rowerowe Dolnego Śląska

 

     Dolny Śląsk to region do którego każdy chętnie powraca. To tutaj znajduje się najwięcej zamków i pałaców i to tutaj skrywa się najwięcej podziemnych tajemnic. Dolny Śląsk to także oaza spokoju i pięknych plenerów. To tutaj można wypocząć z dala od wielkomiejskiego zgiełku czy weekendowych tłumów. Dla poszukiwaczy przygód to prawdziwe eldorado. Dla lubiących górskie wędrówki to setki kilometrów pięknych szlaków, wiodących lasem czy granią. Rowerzyści, których przybywa z roku na rok, także poczują się tutaj jak w raju. Tym rajem jest Kotlina Kłodzka i Złoty Stok. Któż nie słyszał o Twierdzy Kłodzko czy Twierdzy Srebrnogórskiej ? Kto nie był lub nie planuje wizyty w Pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim ? Leżące obok Ząbkowice Śląskie znane dawniej jako Frankenstein, to najbardziej krzywa wieża w Polsce oraz ruiny Zamku Książęcego. Tego typu atrakcje nie dla Was ? Ok. w takim razie niczym Boruta kuszący Twardowskiego, zachęcę Was do zdobycia Śnieżnika, wejścia do Jaskini Niedźwiedziej, Radochowskiej czy Kopalni Uranu. O wsi Żelazno zapewne słyszało niewielu, a wyjątkowej urody zabytki skryły się właśnie tutaj. Gdzie znajduje się ta wieś ? Wielu z Was przejeżdżała tędy jadąc do Lądka Zdój, gdzie od wielu lat organizowany jest największy Festiwal Górski w tej części Europy. Lądek Zdrój jest już Wam bardziej znany ? I bardzo dobrze, bo z Lądka Zdrój jest bardzo blisko do Złotego Stoku. To właśnie tutaj wydobywano spore ilości złota a także arszeniku, silnej trucizny którą podtruwano Napoleona Bonaparte.

      Wyruszmy zatem na szlak. Oczywiście najprościej jest przypiąć rowery do bagażnika samochodowego i podjechać bliżej punktu startu, ale dla poruszających się koleją, także nie ma problemu. Z Wrocławia do Kłodzka jedzie skład Kolei Dolnośląskich z przedziałem dla rowerów. Pociąg jedzie na trasie Wrocław Główny - Kudowa Zdrój z przystankami m.in. w Kamieńcu Ząbkowickim i Bardzie Śląskim. Wysiadając w Kłodzku mamy dobry punkt startu oraz sporo do zobaczenia. Twierdza Kłodzko, Podziemna Trasa Turystyczna pod Kłodzkiem no i oczywiście klimatyczna, wyjątkowej urody starówka.

 

 

Rowerem przez Pogranicze Kłodzkie

 

Twierdza Kłodzko

 


     Dolny Śląsk ma wiele miejsc które warto zwiedzić. Kłodzko jest jednym z nich i jest miastem szczególnym, a magnesem dla całej okolicy jest bez wątpienia Twierdza Kłodzko. Dobrze zachowana, duża twierdza będąca systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku której powierzchnia wynosi ponad 30 hektarów. W miejscu obecnej Twierdzy, już w X wieku istniał drewniany gród obronny. Kłodzko położone w środku największej kotliny sudeckiej, od początku miało ważne znaczenie gospodarcze, handlowe i strategiczne. Tutaj krzyżowały się ważne szlaki handlowe – Bursztynowy, Praski oraz odnoga Morawskiego Traktu. Czeski kronikarz Kosmas pod datą 981 wymienia Kłodzko, pisząc o budowie grodu obronnego. W późniejszym czasie używano też określenia, że jest Kłodzko kluczem do Śląska.

 

 Twierdza Kłodzko

 

Z Kłodzka ruszamy do Twierdzy Srebrna Góra. Przed nami ok 20 km jazdy rowerem.

 

 

Twierdza Srebrna Góra

 


      Twierdza Srebrna Gόra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. W chwili powstania (1763-1785) należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Największy podziw budził i nadal budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektόw fortyfikacji epoki nowożytnej. Jednak Twierdza Srebrna Gόra to w rzeczywistości nie jeden obiekt a cały zespół wznoszących się nad miasteczkiem fortόw. Twierdza składa się bowiem aż z sześciu fortόw i kilku bastionόw. Głόwny jej trzon tworzy zespół bastionόw z Donjonem w środku. Obiekt ten posiadał 151 pomieszczeń fortecznych (kazamat) rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Ogromne magazyny, studnie, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia czynił fort całkowicie samodzielnym i samowystarczalnym. W jego wnętrzu mieściło się 3,756 żołnierzy, olbrzymie zapasy amunicji, opału i żywności. Do obrony służyły 264 działa moździerze. W obrębie twierdzy wydrążono 9 studni, w tym najgłębsza (84m) na terenie fortu Ostróg. Rozległość tego systemu i jego lokalizacja pozwala zaliczyć twierdzę do największych gόrskich założeń obronnych Europy.

 

 Twierdza Srebrna Góra

 

Z Twierdzy Srebrna Góra do Ząbkowic Śląskich mamy zaledwie 17 km jazdy, a większość trasy wiedzie z góry.

 

 

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

 

Wieża ma 34 m wysokości, a jej obecne odchylenie od pionu wynosi 2,14 m.

 

1 Ząbkowice Śląskie

 

Zaledwie 10 km dzieli nas trasa z Ząbkowic Śląskich do Kamieńca Ząbkowickiego.

 

 

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim.

 


Często nazywany także zamkiem i gdzie legenda mówi o koniach, które piły wodę z marmurowych żłobów, przeglądając się w kryształowych lustrach...
Zespół Parkowo-Pałacowy Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim to neogotycka perła architektoniczna, która dzięki między innymi projektowi realizowanemu przez Gminę Kamieniec Ząbkowicki odzyskuje swój dawny blask.

 

 Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 19

 

Przed nami kolejne 10 km z Ząbkowic Śląskich do Złotego Stoku. Tutaj oczywiście obowiązkowa wizyta w Kopalni Złota, natomiast w Złotym Stoku warto zatrzymać się na dłużej. To idealna lokalizacja na bazę wypadową po okolicy. Noclegi znajdziemy zarówno w hotelach, hostelach czy w agroturystyce. Ilość ścieżek rowerowych pozwala na swobodne poruszanie się po okolicy bez konieczności jazdy drogami publicznymi pośród samochodów. Ruszając ze Złotego Stoku, możemy zaplanować zdobycie Śnieżnika, wejście do Jaskini Niedźwiedziej, Jaskini Radochowskiej czy Kopalni Uranu w Kletnie.  Obowiązkowym punktem na mapie wycieczki jest wycieczka do Lądka Zdój. Rowerem czy też pieszy spacer ze Złotego Stoku możemy zaplanować do naszych sąsiadów do miejscowości Bílá Voda u Javorníka. To niecałe 3 km malowniczymi i widokowymi ścieżkami, skąd rozpościera się piękna panorama na odwiedzane miejsca. 

 

 

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

 


Każdy kto zwiedził Kopalnię Soli w Wieliczce, prędzej czy później trafi do Złotego Stoku. To tutaj zaczyna się prawdziwa podziemne przygoda. Dolny Śląsk to oczywiście wiele tajemniczych podziemi, jak choćby tajemniczy kompleks Riese. Złoty Stok to jednak nieco inna historia i inne przygody. To właśnie tutaj prowadzą wątki związane z Napoleonem Bonaparte czy królewny niderlandzkiej Marianny Orańskiej. Złoty Stok to żelazny punkt programu każdego, kto chce zobaczyć choćby cząstkę ogromu atrakcji Dolnego Śląska.

 

 kopalnia złota Złoty Stok foto Albin Marciniak 15

 

Ze Złotego Stoku do Lądka Zdrój mamy do przejechania 19 km, ścieżkami wiodącymi głównie przez lasy. Trasa bardzo malownicza i widokowa.

 

 

 Lądek Zdrój

 

Lądek Zdrój słynie przede wszystkim z uzdrowisk. To właśnie tutaj od wielu lat organizowany jest największy Festiwal Górski w tej części Europy - Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju.

 

Lądek Zdrój

 

 Z Lądka Zdrój kierujemy się w stronę Jaskini Niedźwiedziej. Przed nami 14 km pedałowania. Rowerami możemy podjechać dalej, pod samą jaskinię, ale warto zostawić rowery na parkingu i resztę trasy pokonać pieszo. Od jaskini wiedzie szlak do schroniska pod Śnieżnikiem i dalej na Śnieżnik. Od parkingu do jaskini Niedźwiedziej mamy do przejścia 1,4 km, do schroniska 6,3 a na szczyt Śnieżnika 7,7 km.  

Po zejściu ze Śnieżnika i powrocie na parking, możemy odbić w lewo i podjechać ok 1 km do Starej Kopalni Uranu.

 

 

 

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

 

 

Jaskinia Niedźwiedzia

 

Śnieżnik 1426 m n.p.m., skąd rozpościera się piękna panorama na Sudety Wschodnie po polskiej stronie oraz Morawy po stronie czeskiej. W drodze na szczyt Śnieżnika warto zatrzymać się w schronisku na dobrą jajecznicę.

 

Śnieżnik

 

Ścieżek rowerowych w całym kraju jest bardzo dużo a co roku powstają kolejne setki kilometrów. Nigdzie jednak nie ma tak dużego nagromadzenia atrakcji na tak małym obszarze jak w okolicy Złotego Stoku. Ilość miejsc i obiektów jest imponująca i zadowoli nawet malkontenta. Ilość pokonywanych kilometrów nie wymaga zbyt dużego wysiłku i wyjątkowej kondycji powyższe propozycje są dla całych rodzin.

Każda z przedstawionych miejscowości ma do zaoferowania oczywiście znacznie więcej, a opisane miejsca czy obiekty to najważniejsze z nich.

 

 

 Baza noclegowa w Złotym Stoku

Baza noclegowa jest całkiem dobrze rozwinięta i oferuje sporo miejsc w różnym standardzie:
Stowarzyszenie Rodzinne Ogrody Działkowe "Radość" http://ogrody.zlotystok.pl/ 57-250 Złoty Stok, ul. 3 Maja 33 tel (74) 8175 939
„Złoty Jar” Pokoje Gościnne Elżbieta Szumska Usługi Turystyczne "Aurum" www.zlotyjar.pl 57-250 Złoty Stok, ul. Złota 24 tel. (74) 8175 178
Złoty Hotelik Usługi Turystyczne "Aurum" Elżbieta Szumska www.kopalniazlota.pl 57-250 Złoty Stok, ul. Złota 7 tel. (74) 8176 123
Noclegi "NA PODDASZU" Małgorzata Becela www.nocleginapoddaszu.pl 57-250 Złoty Stok, ul. 3 Maja 10 tel. 694 510 981Sport-kompleks Elżbieta Szumska Usługi Turystyczne "Aurum" www.sport-kompleks.pl 57-250 Złoty Stok, ul. Chemików 8 tel. (074) 8 175 508Pensjonat "EL-TAN" www.eltan.pl 57-251 Laski, Laski 15 tel. 604 149 972
Hotel "Gold Stok" www.goldstok.pl 57-250 Złoty Stok, ul. Wojska Polskiego 20 tel. 072 462 27 70
Pokoje Vitusa 57-250 Złoty Stok, ul. 3 go Maja 8a Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 729 588 348

Agroturystyka


Romana Kołodziej Chwalisław 70 Złoty Stok (74) 8177 - 365 www.gory.info.pl/jan/
Czesława i Mikołaj Potemkin/"Trzy Koguty" Laski 153 Złoty Stok 667 380 720 www.trzykoguty.eww.pl
Anna Gajek "Pod rozbrykanym kucykiem" Chwalisław 112 Złoty Stok 723411594, http://www.chwalislaw.com.pl/
Józef Mrozek Gospodarstwo Agroturystyczne „Zacisze” Chwalisław 127 , 667-479-895 661-426-078 www.agroturystykazacisze.pl
Jarosław Żurawiak "Domek nad Bystrą" Chwalisław 68, 667-701-414 www.grutur.pl

Korzystając z oferty agroturystycznej, można samodzielnie spróbować życia wiejskiego uatrakcyjnionego udziałem w codziennych zajęciach w gospodarstwie, kontakcie ze zwierzętami i naturą oraz w przygotowaniu potraw z własnego ogródka.

 

Nie samymi widokami człowiek żyje, a gdzie można coś zjeść ?


Baza żywieniowa w Złotym Stoku:
Bar "Apetit" Bogumiła Szczucka ul. Kłodzka Tel. 74 8 175 017
Pizzeria "Palermo" Danuta Rus ul. Polna 1 Tel. 74 8 175 447
Kawiarnia "Klubowa" Rafał Becela ul. 3 Maja 10 tel. 694 510 981
Zajazd "Darz Bór" Parking Nadleśnictwa Bardo przy drodze krajowej nr 46
Usługi Turystyczne "AURUM" Elżbieta Szumska ul. Złota 7 Tel. 74 8 175 508,
Pensjonat "Złoty Jar"- dla grup zorganizowanych Andrzej Franków ul. Złota 24 Tel. 74 8 175 178

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com