budowa kanalizacji do schroniska na Hali Kondratowej w Tatrach

Budowa kanalizacji do schroniska na Hali Kondratowej w Tatrach

 

   To kolejny etap dużego projektu skanalizowania i wyprowadzania ścieków z Tatr. Docelowo do kanalizacji mają zostać podłączone wszystkie budynki na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Oczywiście wszystkie te obiekty do których będzie techniczna możliwość podłączenia instalacji kanalizacyjnej. Władze TPN szacują, że koszt wybudowania podziemnych przyłączy mediów w górskich warunkach waha się w granicach od 1 do 2 mln zł za kilometr, w zależności od warunków terenowych. Poza schroniskami, do kanalizacji mają być podłączone także niemal wszystkie inne budynki: leśniczówki, obiekty gastronomiczne, punkty biletowe, a także stałe sanitariaty, które zastąpią używane dotychczas toalety mobilne.

 

budowa kanalizacji do schroniska na Hali Kondratowej w Tatrach 15

 

Trwająca od wiosny 2021 inwestycja zaplanowana jest do końca jesieni 2021 r. Widząc postęp i zaawansowanie prac, całość powinna zakończyć się przed opadami śniegu. Przy okazji układania kanalizacji i instalacji technicznej pod szlakiem i drogą techniczną, poprawiona została także nawierzchnia szlaku niebieskiego, biegnąca od Polany Kalatówki do schroniska na Polanie Kondratowej. Także szlak prowadzący Polaną Kondratową w kierunku Przełęczy pod Kopą Kondracką został na sporym odcinku poprawiony i utwardzony.

 

budowa kanalizacji do schroniska na Hali Kondratowej w Tatrach 12

 

Kanalizacja zdecydowanie poprawi komfort i użytkowanie schroniska a wędrówka szlakami będzie przyjemniejsza.

Na początku listopada utrudnienia są jeszcze na krótkim ok 300 metrowym odcinku szlaku z Hotelu na Kalatówkach do głównego szlaku niebieskiego.

Planowane jest także podłączenie do kanalizacji sanktuarium na Wiktorówkach, schronisko nad Morskim Okiem czy na Hali Gąsienicowej. Jednak będą to zadania bardziej skomplikowane, a co za tym idzie - znacznie droższe. Najbardziej odległy jest plan podłączenia do kanalizacji schroniska na Polanie Chochołowskiej, ponieważ nie ma w pobliżu wylotu doliny możliwości połączenia do sieci kanalizacji sanitarnej. Pozostałe tatrzańskie schroniska posiadają własne biologiczne oczyszczalnie ścieków lub wywożą nieczystości z podziemnych zbiorników do oczyszczalni znajdujących się poza obszarem TPN.

 

budowa kanalizacji do schroniska na Hali Kondratowej w Tatrach 5

 

 

budowa kanalizacji do schroniska na Hali Kondratowej w Tatrach 2

Przyłącze obok hotelu na Kalatówkach

 

 

budowa kanalizacji do schroniska na Hali Kondratowej w Tatrach 3

 

 

budowa kanalizacji do schroniska na Hali Kondratowej w Tatrach 6

 

 

budowa kanalizacji do schroniska na Hali Kondratowej w Tatrach 8

 

 

budowa kanalizacji do schroniska na Hali Kondratowej w Tatrach 10

 

 

budowa kanalizacji do schroniska na Hali Kondratowej w Tatrach 11

 

 

budowa kanalizacji do schroniska na Hali Kondratowej w Tatrach 13

 

 

budowa kanalizacji do schroniska na Hali Kondratowej w Tatrach 14

 

 

 

szlak na Giewont

 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com