Ceny w Tatrach potrafią zaskoczyć. Noclegi i gastronomia w schroniskach

Ceny w Tatrach potrafią zaskoczyć. Noclegi i gastronomia w schroniskach

Ceny w Tatrach w wybranych schroniskach.

Noclegi i gastronomia w sezonie wakacyjnym w Tatrach

 

  Zewsząd słychać i widać informacje o paragonach grozy atakujące rzesze wczasowiczów. Region nadbałtycki, Mazury oraz Podhale wiodą prym w tym temacie. Do paragonów grozy dołączyła Chorwacja i słoneczna Italia. Pomiędzy grozą nieśmiało pojawiają się informacje o cenach całkiem przystępnych, a tych niestety jest znacznie mniej. Sprawdziłem jak to wygląda w popularnych miejscach w Tatrach. 

 

 

Jako że często bywam w Tatrach, sprawdziłem jak sytuacja wygląda w kilku schroniskach na mojej ulubionej trasie wędrówek. Dla wyjaśnienia dodam że Tatry to nie Zakopane i aby wyruszyć na wiele tatrzańskich szlaków, wcale nie musimy wjeżdżać do Zakopanego. Osoby zmotoryzowane jadące na Łysą Polanę wybierają trasę przez Bukowinę Tatrzańską z piękną panoramą na Tatry w okolicach Głodówki. Parking na Palenicy Białczańskiej nie jest jedynym w tym rejonie. Planując wizytę nad Morskim Okiem czy w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, z powodzeniem można skorzystać z parkingów na Łysej Polanie czy tuż przy granicy u naszych słowackich sąsiadów. 

 

 

Wybierając doliny Chochołowską czy Kościeliską, warto jechać przez Czarny Dunajec i Chochołów, by uniknąć korków w Zakopanem a także na drodze dojazdowej z Nowego Targu do Zakopanego. 

Korzystając z komunikacji zbiorowej, Zakopane jest miejscem przesiadkowym z pociągu czy autobusu, do busów przewożących do wejść w tatrzańskie doliny (Kuźnice, Kościeliska, Chochołowska). Tak też jest w przypadku wyjścia na szlaki prowadzące m.in. do Morskiego Oka, Doliny Pięciu Stawów Polskich, Rusinowej Polany.  Ceny biletów autobusowych z Krakowa do Zakopanego 27-30 pln. Bus z Zakopanego na Łysą Polanę/Palenicę Białczańską 15 pln.

 

 

 

Jesteśmy na Szlaku prowadzącym do Morskiego Oka. Kupując bilet wstępu na teren tatrzańskiego Parku Narodowego w cenie 9 pln (4,50 ulgowy) należy pamiętać że 15% z tej kwoty zasila fundusz TOPR.

Jak na tak duży parking oraz najpopularniejszy punkt wejścia na szlaki, baza gastronomiczna jest tutaj daleka od zadowalającej. Od strony parkingu jest kiosk z pamiątkami a dopiero po wejściu do środka, możemy przekonać się że jest także mała gablota z napojami. Kolejna buda z fast foodem i napojami znajduje się tuż przy szlaku, ale już po wejściu na teren TPN. Brakuje zadaszonego punktu z ciepłymi napojami i posiłkami. Pomijając że osoby korzystające z komunikacji zbiorowej, po zejściu ze szlaku nie mają gdzie poczekać. Problem staje się znacznie większy przy załamaniu pogody.

 

 

 

 

Pierwszy posiłek na szlaku - Pawilon gastronomiczny na Włosienicy

Bar znajduje się w miejscu gdzie kończy się przejażdżka konna. A skoro o koniach mowa, tegoroczne ceny to 90 zł do góry czyli z Palenicy Białczańskiej do Włosienicy, natomiast powrót to wydatek 50 zł. Tuż obok parkingu mamy możliwość zjeść nie tylko lody ale i pełny posiłek. Napoje także z sporym asortymencie. Obok pawilonu znajdują się toalety. Tutaj odpłatne, ale na całym szlaku jest też kilka punktów z toaletami przenośnymi i oczywiście bezpłatne.

 

 

 

Pawilon gastronomiczny na Włosienicy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (1672m n.p.m.)

 

 

Najwyżej położone schronisko w polskiej części Tatr i zarazem polskiej części Karpat (1670 m n.p.m.). Miejsce wyjątkowe do którego wracam niezmiennie od dziesiątek lat a po sezonie jest tutaj bardzo cicho. Bywają dni na przełomie jesieni i zimy oraz na przełomie zimy i wiosny, gdy w schronisku jest zupełnie pusto. Tym razem jestem jednak w sezonie wakacyjnym a do tego w weekend. Czy są tłumy? Owszem, jest komplet ale idąc do schroniska w wakacyjny piękny dzień, spodziewałem się oblężenia i problemów z dotarciem do bufetu. Tymczasem zarówno ceny jak i czas oczekiwania w kolejce pozytywnie mnie zaskoczyły. Ba, w tygodniu można jeszcze trafić na wolne miejsca noclegowe.

 

 

Na przestrzeni wielu lat obserwuję zmiany jakie tutaj zachodzą, a są to zmiany ogromne. Pojawiło się dodatkowe wejście do schroniska od strony Doliny Roztoki, mały budyneczek przed schroniskiem jaki wszyscy znają, zamieniony został na grill bar. W środku także da się zauważyć zmiana dawnego bufetu oraz nowoczesny węzeł sanitarny na parterze. Skoro nastąpiły takie inwestycje to czy wzrosły także ceny ?Porównując ceny tego i ubiegłego roku owszem, widać wzrost zazwyczaj o kilka procent. Nie są to jednak podwyżki drastyczne.

 

 

Przed schroniskiem można bez kolejek posilić się kiełbaskami z grilla oraz napić się. W schronisku natomiast można zjeść śniadanie, pełny obiad, kolację a od niedawna także lody robione według własnej receptury. Do słynnej szarlotki pięciostawiańskiej i bułeczek wypiekanych także na miejscu, doszła kolejna pozycja w lokalnym menu - lody pięciosatwiańskie. Czy 12 zł za solidną porcję lodów kręconych to dużo? Zestawiając z lodami "w dolinach" gdzie za jedną gałkę należy zapłacić 6-9 zł, cena wydaje się całkiem przystępna, tym bardziej że okoliczności przyrody i piękne widoki są zupełnie gratis :-)

Dla tych którzy szukają oszczędności na każdym kroku, jest ogólnie dostępna kuchnia turystyczna. Tutaj także znajduje się automat z wrzątkiem dostępnym przez całą dobę i jest oczywiście bezpłatny.

Ceny noclegów od 65,00 do 120,00 zł od osoby w zależności od wielkości pokoi. Nocleg zastępczy 50,00 zł. Honorowanych jest szereg zniżek.

 

kuchnia turystyczna

 

Ceny w Schronisku PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

 

 

 

 

 

 

 

 

Punktualnie o 8.00 otwierana jest kuchnia ale kolejka chętnych po świeże bułeczki ustawia się nieco wcześniej. Mimo że jest to jedyne schronisko w Tatrach gdzie nie można dojechać a cały transport jest mocno ograniczony, to jednak ceny są w większości pozycji niższe niż w centrum Zakopanego. Nie zawiodą się także osoby zamawiające zestawy śniadaniowe, bo poza wyjątkowymi szarlotkami, od niedawna w kuchni stanął specjalny piec do wypieku bułeczek. Po takim śniadaniu aż chce się wyruszać na górskie szlaki.

 

 

 

 

 

Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki (1031m n.p.m.)

 

Schronisko w Tatrach do którego dojść jest najłatwiej a jednocześnie jest to schronisko najmniej odwiedzane. Główny potok turystów idących nad Morskie Oko sunie drogą asfaltową i niewielu zwraca uwagę na tabliczkę kierującą do tego schroniska. Tuż za Wodogrzmotami Mickiewicza jest polana z ławami do odpoczynku i rzędem toalet. Obok nich jest szlak długości ok 800 m prowadzący do schroniska bardzo klimatycznego i przyjaznego rodzinom z dziećmi. Tutaj bywam od wielu lat i nawet w sezonie letnim jest wyjątkowo cicho i spokojnie. Idąc w Tatry zaglądam na śniadanie i naleśniki a wracając z gór, zasiadam do solidnego obiadu. Schronisko wielokrotnie zdobywało nagrody w rankingu schronisk górskich i nie bez przyczyny. Pomijając wiele innych aspektów, legendarne naleśniki z borówkami i bitą śmietana czy zupa borowikowa są właśnie tutaj.

Ceny noclegów od 80,00 do 100,00 zł od osoby w zależności od wielkości pokoi. Honorowanych jest szereg zniżek.

 

 

 

Ceny ? Myślę że takie właśnie naleśniki za 24 pln mogą rywalizować z goframi na molo w Międzyzdrojach czy choćby na zakopiańskich Krupówkach. Za to klimat i lokalizacja bez porównania. Inne pozycje ze schroniskowego menu: schabowy z ziemniakami i surówkami - 39 pln, placki ziemniaczane ze śmietaną 14 pln, bigos z pieczywem 23 pln, zupy (wybór) po 17-19 pln.

 

 

Z parkingu na Palenicy Białczańskiej do Schroniska w Dolinie Roztoki jest do przejścia 3700 m. Powrót na polankę przy Wodogrzmotach Mickiewicza po wyremontowanym i wyrównanym szlaku zajmuje 15 minut.

 

Ceny w Schronisku PTTK w Dolinie Roztoki

 

 

 

 

 

 

 

 

opracowanie i foto:

 

 

Wykaz schronisk górskich w Polsce

 

 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz
 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com