Biała tęcza - fog bow  w Tatrach Zachodnich

Biała tęcza - fog bow w Tatrach Zachodnich

Biała tęcza - fog bow

w Tatrach Zachodnich

 

    Kolorowa tęcza po deszczu nie jest niczym nadzwyczajnym, bo taką obserwujemy bardzo często w każdym zakątku ziemi. Widmo Brockenu także można obserwować dosyć często w górach, przy kilku zachowanych czynnikach, natomiast biała tęcza, tęcza we mgle, w połączeniu kolorowej tzw. fog bow to już zdecydowanie rzadsze zjawisko. Biała tęcza powstaje w analogiczny sposób jak klasyczna wielobarwna tęcza, ale ta powstaje na kroplach mgły. Warunkiem powstania białej tęczy jest oświetlenie obszaru mgły równoległymi promieniami słonecznymi, przez co od strony słońca nie może być mgły, a gęsta mgła musi wystąpić naprzeciw słońca, po drugiej stronie obserwatora tego zjawiska. Tęcza powstaje zawsze naprzeciw słońca pod kątem 30–40° do promieni ją tworzących. Mgły są często rozległe i umożliwiają obserwację całego łuku białej tęczy. Jeżeli w kierunku cienia obserwatora jest mgła, to w centrum łuku tęczy powinna być widoczna gloria a także Widmo Brockenu.

 

Czerwone Wierchy jesiennie Biała Tęcza zwana fog bow 1

 

Chodząc po Tatrach od wielu lat miałem okazję widywać Widmo Brockenu wielokrotnie i o każdej porze roku. Jednak biała tęcza jest zjawiskiem tak rzadkim, że widuję ją zaledwie co kilka lat. Ostatnie przejście przez jesienne Czerwone Wierchy u progu zimy, nie zapowiadały aż tak spektakularnego zjawiska. Schodząc z wierzchołka Ciemniaka, miałem okazję obserwować białą tęczę oraz kolorową na mgle tzw fog bow a także widmo Brockenu w glorii. Fog bow charakteryzuje się tym, że maj zewnętrzną krawędź czerwona, a wewnętrzną niebieską. Gdy kropelki wody we mgle są bardzo małe, łuki mają biały kolor, i powstaje zjawisko białej tęczy. To właśnie mogłem obserwować w tym przypadku.

 

Czerwone Wierchy jesiennie Biała Tęcza zwana fog bow 6

 

 

Czerwone Wierchy jesiennie Biała Tęcza zwana fog bow 7

 

 

Czerwone Wierchy jesiennie Widmo Brockenu 1

 

Gloria i Widmo Brockenu w łuku obserwowanej Białej Tęczy

 

 

 

Obszerna fotorelacja szlaku z Kuźnic na Małołączniak

 

Malolaczniak

 

 

 

Będąc już na szlaku...

 

Czerwone Wierchy jesiennie widok na Trzy Korony w Pieninach

 

Wyruszając z Kuźnic o poranku, nad głową miałem czerwony wschód słońca. Po dojściu na Kopę Kondracką niebo zasnute było chmurami. W oddali w centrum, masyw Trzech Koron w Pieninach.

 

 

Czerwone Wierchy jesiennie 10

 

Im wyżej i dalej, tym więcej chmur i mgieł.

 

 

Czerwone Wierchy jesiennie 7

 

Dopiero po dotarciu na Krzesanicę, pomiędzy chmurami zaczęło przedzierać się słońce.

 

 

Czerwone Wierchy jesiennie 14

 

Pułap chmur utrzymywał się na pewnej wysokości, natomiast w dolinach wyglądało to nieco inaczej. Na grani Czerwonych Wierchów mgła utrzymywała się przez kilka godzin.

 

 

 

Obszerna fotorelacja jesiennego szlaku na Giewont

 

Tatry zachodnie szlaki jesienne

 

 

Czerwone Wierchy 3

 

Około południa pojawiło się nieco więcej słońca i rozpoczął się kilkunastominutowy spektakl.

 

 

Czerwone Wierchy jesiennie Biała Tęcza zwana fog bow 1

 

Od wyjścia z Kuźnic aż do zejścia w Dolinę Kościeliską przez cały dzień minąłem kilkanaście osób. Dlatego ten wyjątkowy spektakl oglądaliśmy ja i dwóch przechodzących turystów.

 

 

Czerwone Wierchy jesiennie Biała Tęcza zwana fog bow 2

 

Krawędź fog bow na tle zboczy Małołączniaka nad Doliną Mułową.

 

 

Czerwone Wierchy jesiennie Biała Tęcza zwana fog bow 3

 

 

 

Szlaki w Tatrach na jesienne wędrówki

 

 

Czerwone Wierchy jesiennie Biała Tęcza zwana fog bow 4

 

Biała tęcza nad Doliną Mułową widoczna ze szlaku z Ciemniaka

 

 

Czerwone Wierchy jesiennie Biała Tęcza zwana fog bow 5

 

Schodząc Twardym Grzbietem na Chudą Przełączkę i dalej w kierunku Doliny Kościeliskiej, skończył się spektakl a zaczęły się gęste mgły przechodzące w mżawkę.

 

 

Czerwone Wierchy jesiennie Widmo Brockenu 2

 

Ostatni przebłysk promieni pomiędzy chmurami i ostatnie  Widmo Brockenu w glorii (prawa strona tuż nad doliną).

 

Chwilę później skręciłem nogę (zerwane wiązania kostki) ... jednak nie była to klątwa widma Brockenu którego widziałem już wiele razy, a moja nieuwaga. Zszedłem z kamieni na błotniste pobocze i następnie stanąłem na kamieniu. Poślizg na kamieniu śliskim właśnie od błota. Ja w lewo a stopa jednak wolała w prawo i ...poleżałem chwilę...   doczłapałem do Kir i dopiero w dolinach bez emocji poczułem jak to nap... znaczy boli... To był konkretny przykład że niskie buty są dobre do biegania... mea culpa...

 

Widmo Brockenu

 

* Widmo Brockenu mamidło górskie, zjawisko Brockenu – rzadkie zjawisko optyczne spotykane w górach, polegające na zaobserwowaniu własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej obserwatora. Zdarza się, że cień obserwatora otoczony jest tęczową obwódką zwaną glorią.
Zjawisko obserwowane jest najczęściej w wyższych górach w warunkach, gdy obserwator znajduje się na linii pomiędzy Słońcem a chmurą, która położona poniżej obserwatora odgrywa rolę ekranu. Zjawisko obserwowane w górach daje ponadto efekt pozornego powiększenia cienia obserwatora – projekcja naturalnej wielkości cienia obserwatora na tle oddalonych gór sprawia, iż wydaje się on powiększony.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

opracowanie & foto:

Albin Marciniak

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com