Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Zamek w Bolkowie średniowieczna gotycka twierdza  na Dolnym Śląsku

Zamek wyżynny z XIII w. zbudowanym przez Bolesława II Rogatka

 

Zamek w Bolkowie nalezy do najbardziej rozpoznawanych. Zwiedzając zamki na Dolnym Śląsku, nie sposób pominąć tego obiektu. Według legendy, zamek połączony był tunelem z leżącym na kolejnym wzgórzu Zamkiem Świny. Zamek położony jest na wysokiej górze (Zamkowe Wzgórze, 396 m n.p.m.,), której zbocze urywa się od strony Nysy Szalonej ostrym urwiskiem (różnica wysokości wynosi 90 m), a łagodny wschodni stok zajmuje miasto. Zamek ten jest zamkiem wyżynnym. Budowla zajmuje 7600 m2.

 

Niebawem rozpoczne się inwestycja która w znacznym stopniu odsłoni zamek a wokół jego murów powstanie ścieżka spacerowo-widokowa. Dzięki niej będzie można podziwiać nie tylko miasto Bolków i okolicę ale także, a może przede wszystkim, będzie można poznać mury zamkowe z zewnątrz. Ścieżka poprowadzi także do centrum miasta. To obecnie jest możliwe głównie od strony bramy prowadzącej na zamek. Czy mieszkańcy dołączą się do uatrakcyjnienia oferty i zatrzymają turystów w nowych kawiarniach, restauracjach czy kwaterach noclegowych? ...

Po wielu latach nastąpi także zmiana na stanowisku dyrektora dbającego o ten jakże ważny zabytek.To nastąpi już w grudniu 2021r. Nowym dyrektorem zostanie człowiek od wielu lat związany z zamkiem, znający doskonale jego specyfikę, potrzeby i problemy. Dotychczas kierownikiem Muzeum Zamku Bolków był mgr Adam Łaciuk a zastąpi go jego dotychczasowy asystent mgr Krzysztof Kędroń.

Co by nie mówić i pisać, dzieje się na zamku a dziać się będzie jeszcze więcej. Burmistrz ma wiele pomysłów na uatrakcyjnienie oferty turystycznej i ożywienie miasta. Wróble ćwierkają, że Bolków ma szansę na kolejną atrakcję która przyciągnie inną także sporą grupę turystów. Są to niedawno odkryte podziemia pod wzgórzem Ryszarda, po drugiej stronie Bolkowa.Jeżeli jeszcze udało by się stworzyć kolejny punkt widokowy, tym raziem na wieży kościoła ewangelickiego znajdującego się w centrum miasta a doskonale widocznego z zamku, wówczas turyści mieli by świetnie spiętą ofertę na cały dzień zwiedzania.

Jak powiedział niedawno burmistrz Bolkowa, Grzegorz Kucab: "w ramach prac prowadzonych na zlecenie Gminy Bolków przy podziemnym kompleksie LEHM, odsłonięto relikt dawnej sztolni wiodącej do podziemi. Podczas robót ziemnych natrafiono w rumowisku na pozostałości prowadzonych w tym miejscu amatorskich poszukiwań".

 

Zamek wyżynny w Bolkowie 26

 
Rozpoczęcie budowy  1277-1293
Pierwszy właściciel  - Bolesław II Rogatka
 

Zamek wyżynny w Bolkowie 23


Obecnie na zamku mieści się Muzeum Regionalne (filia Muzeum Karkonoskiego), jest ono zarządzane przez stowarzyszenie Bractwo Rycerskie Zamku Bolków powstałe w 1995 r.

strona Zamku i Bractwa
www.zamek-bolkow.info.pl
 
Zamek położony jest na górującym nad Bolkowem, widocznym z daleka wzgórzu.  Wejście na Zamek od parkingu zlokalizowanego przy ul. Bolka 12

ul. Księcia Bolka 12  Bolków
 
 

 

Zamek wyżynny w Bolkowie 2

 

Z murów zamkowych rozciaga się rozległa panorama. Poniżej zamku miasteczko Bolków. 

 

 

Zamek wyżynny w Bolkowie 3

 

 

Zamek wyżynny w Bolkowie 4

 

 

Historia Zamku

Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1277 roku kiedy to książę legnicki Bolesław II Łysy zwany Rogatką stwierdza „castro nostro”. Jednak samo powstanie zamku gotyckiego wiąże się z panowaniem jego syna, Bolka I. Za jego panowania zostaje on otoczony potężnymi kamiennymi murami obronnymi wraz z systemem bram, oraz wzniesiono murowane budynki mieszkalne. W tym okresie powstaje wieża dziobowa. Jest ona jedynym przykładem tego typu budowli w Polsce. Jej wysokość wynosi dziś 25 m. W przyziemiu znajduje się tzw. loch głodowy, wejście na wyższe kondygnacje umożliwiają schody umieszczone wewnątrz grubego na 4,5 m. muru. Dalsza gotycka rozbudowa przypada na okres panowania Bernarda oraz Bolka II, doprowadziła ona do połączenia wcześniejszej zabudowy w jeden budynek mieszkalno-gospodarczy zwany dziś Domem Gotyckim. W tym czasie następuje rozbudowa umocnień bramnych oraz murów zewnętrznych zamku, dzięki czemu staje się on najpotężniejszą twierdzą na Śląsku, pełniącą również funkcję skarbca książęcego. Z tego okresu zachowało się niewiele elementów wystroju architektonicznego. Są to portale na parterze, dwudzielne okno wychodzące na dziedziniec na wysokości trzeciej kondygnacji, oraz wewnętrzne okienko w kształcie koniczyny.

 

Zamek wyżynny w Bolkowie 5

 

Po bezpotomnej śmierci Bolka II zamek jak i całe księstwo Świdnicko-Jaworskie przechodzi na mocy układów dynastycznych pod władanie Korony Czeskiej. Ostateczny kształt zamek uzyskuje w XVI wieku. Rozbudowę kierowaną przez znanego architekta Jakuba Parr rozpoczęto w 1540 roku. Powstaje budynek mieszkalny zwany Domem Niewiast, połączony krużgankiem z istniejącymi zabudowaniami, którym nadano renesansowy charakter. Rozbudowano zewnętrzne linie fortyfikacji z nowymi dziedzińcami i bastejami, przystosowanymi już do broni palnej. W jej wyniku zamek zajmował powierzchnię 7.600 m2 i należy go zaliczyć do największych w owym czasie na Dolnym Śląsku. W swojej historii był wielokrotnie oblegany. W 1345 roku wojska czeskie pod dowództwem rycerzy z Czernej na próżno czterokrotnie go szturmowały. Nie został również zdobyty w czasie wojen husyckich. Dopiero w 1463 roku zostaje wzięty szturmem przez króla czeskiego Jerzego z Podjebradu, który osadza na nim rycerza Jana z Czernej. Zasłynął on wkrótce z rozbojów i grabieży, co spowodowało iż rozwścieczeni mieszczanie przy wsparciu miast śląskich między innymi Wrocławia i Świdnicy w 1468 roku zdobywają zamek, a samego rycerza wieszają na wieży. W 1646 roku w czasie wojny trzydziestoletniej po uszczupleniu załogi do 40 knechtów zostaje zdobyty przez Szwedów. Podczas walk, w wyniku intensywnego ostrzału artyleryjskiego, oddano przeszło 1800 strzałów, zamek znacznie ucierpiał.

 

Zamek wyżynny w Bolkowie 6

 

 W 1703 roku zostaje zakupiony przez Cystersów z Krzeszowa. Po sekularyzacji zakonu w 1810 roku przechodzi na własność skarbu państwa pruskiego. Opuszczony powoli staje się ruiną. W 1885 roku rada miasta zezwala na częściową rozbiórkę murów. W pierwszej połowie XX w rozpoczęto prace zabezpieczające. Przerwane, zostały wznowione w 1994 roku i trwają do dnia dzisiejszego. W chwili obecnej Muzeum Zamek Bolków jest Oddziałem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. W odrestaurowanym Domu Niewiast znajduje się część wystawiennicza muzeum. Na pierwszym piętrze eksponowana jest wystawa stała pt. „Budownictwo Obronne Księstwa Świdnicko-Jaworskiego”, natomiast na parterze prezentowane są wystawy zmienne. Od 1994 roku na Zamku działa Bractwo Rycerskie Zamku Bolków, które swoimi działaniami przyczynia się do rozwoju i poprawy atrakcyjności Zamku.
 
więcej o zamku i historii muzeum
 
 
 
Wejdźmy na zamek ...
 
 
Zamek wyżynny w Bolkowie 7
 
 
 
Zamek wyżynny w Bolkowie 8
 
 
 
 
 
 Wszystkie zamki w jednym miejscu
 
 
 
mapa zamki w Polsce 1
 
 
 
 
 
 
Bezpośrednim sąsiadem zamku w Bolkowie jest częściowo odbudowywany obecnie Zamek Świny
 

Zamek Świny na Dolnym Śląsku

 
Oczywiście na Dolnym Śląsku jak i w najbliższej okolicy, jest wiele bardzo interesujących miejsc które warto odwiedzić.
 
DOLNY ŚLĄSK
 
 
 
 
 
Zamek wyżynny w Bolkowie 9
 
 
 
Zamek wyżynny w Bolkowie 10
 
 
 
Zamek wyżynny w Bolkowie 11
 
 
 
Zamek wyżynny w Bolkowie 12
 
 
 
Zamek wyżynny w Bolkowie 13
 
 
 
Zamek wyżynny w Bolkowie 14
 
 
 
Zamek wyżynny w Bolkowie 15
 
 
 
Zamek wyżynny w Bolkowie 16
 
 
 
Zamek wyżynny w Bolkowie 17
 
 
 
Zamek wyżynny w Bolkowie 18
 
 
 
Zamek wyżynny w Bolkowie 19
 
 
 
Zamek wyżynny w Bolkowie 20
 
 
 
Zamek wyżynny w Bolkowie 21
 
 
 
Zamek wyżynny w Bolkowie 22
 
 
 
Zamek wyżynny w Bolkowie 23
 
 
 
Zamek wyżynny w Bolkowie 24
 
 
 
Zamek wyżynny w Bolkowie 25
 
 
 
Zamek wyżynny w Bolkowie 27
 
 
 
Zamek wyżynny w Bolkowie 28
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zamki w Polsce - obiekty polecane do zwiedzania
 
 
 
 ZAMKI W POLSCE baner
 
 

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
 
 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 

testy sprzętu sportowego i outdoorowego
 
 

rower on tour

 
 

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 
 
rowerowe testy porady wycieczki
 

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

 

Visit Poland

 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

 

 

Underground in Europe

 

 Underground in Europe explore maps

 

 

Polecamy

 
NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 
 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA
 
 
 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
 
Zamki i Pałace w Polsce polecane do zwiedzania
 
 ZAMKI W POLSCE baner
 

Obiekty UNESCO w Polsce

 
 
 Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 

najwyższe drzewa świata
 

najdłuższe mosty świata
 

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
 
 
hosting zapewnia
 
 
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 556 gości oraz 0 użytkowników.