Zamek Stary Książ w Wałbrzychu

Zamek Stary Książ w Wałbrzychu

Zamek Stary Książ - ruiny zamku


   Zamek Stary Książ zbudowany jest na murach dawnego zamku piastowskiego Bolka I. Położony jest na lewym wzgórzu nad przełomem Pełcznicy w południowo-wschodniej części Książańskiego Parku Krajobrazowego. Rzeka Pełcznica płynie głębokimi dolinami o charakterze wąwozów. Na odcinku około 2 km między Szczawienkiem a Pełcznicą tworzy skaliste jary o głębokości dochodzącej do 80 m. i szerokości 20 - 30 m. Na długości 4 km tworzy liczne zakola o stromych zboczach z urwiskami i skalnymi żlebami. W ten krajobraz z urozmaiconą rzeźbą krętych jarów i głębokich dolin Pełcznicy, odsłoniętych wychodni skalnych wkomponowany jest Zamek Stary Książ.
 

 


Każdy z nas słyszał o Zamku Książ i jego tajemniczych podziemiach. Wielu zwiedziło zamek i słynną stadninę koni. Jednak mało kto o nim wie a jeszcze mniej osób dotarło do ruin Starego Zamku Książ.
 


 
Taki widok znany jest wszystkim którzy dotarli na Zamek Książ i stanęli na skalnej półce punktu widokowego.
 


 
 
 
Wędrówkę w stronę ruin zamku możemy rozpocząć z punktu widokowego schodząc w dół z lewej strony barierek.


 


 
 
Po drodze przechodzimy w kilku miejscach takimi pomostami


 
 
 
Na szlaku, podobnie jak w Tatrach kozice, tutaj spotkamy muflony


 
 
 
z zaciekawieniem obserwują przechodzących nielicznych turystów


 
 
 
Dochodzimy do doliny Pełcznicy i przechodzimy wiekowym już mostkiem na drugą stronę. Stąd mamy kilkanaście minut podejścia do rozwidlenia szlaków. W najwyższym punkcie wzgórza odbijamy w prawo. Niestety tutaj oznaczenie szlaku jest bardzo słabe tak jakby nikomu nie zależało na promowaniu tego miejsca.


 

 

 
Między drzewami ukazuje nam się taki malowniczy widok.


 
Po przeciwległej stronie zamku wiedzie alejka na niesamowitą galeryjkę widokową z panoramą na cały wąwóz i przeciwległe wzgórza na których stoi zamek oraz wspomniane punkty widokowe.


 
Na prawo skała znajdująca się poniżej popularnego punktu obserwacyjnego, skąd turyści podziwiają Zamek Książ


 
Zamek Stary Książ to także legendarne lochy i podziemia. Niestety, widoczne na zdjęciu podziemia nie są już dostępne bo kilka lat temu zostały zamurowane. Można je zobaczyć na filmie poniżej.


 
Zamek Stary Książ to wzniesiona w latach 1794-97 malownicza budowla w stylu eklektycznym, powstała po przebudowie istniejącego w tym miejscu średniowiecznego zamku piastowskiego z końca XIII wieku.Pierwszy gród na wzgórzu nad Przełomem Pełcznicy powstał między IX-X wiekiem, który pod koniec XIII wieku został przebudowany na murowany zamek obronny. Stary zamek został wzniesiony przez Bolka I księcia świdnicko-jaworskiego. W 1290 roku do zamku książę Bolko I Surowy przeniósł swoją siedzibę z Lwówka Śląskiego. 
 
 
film z wizyty na zamku

 


 
Ruiny Zamku Stary Książ 2
 
 
Ruiny Zamku Stary Książ 3
 
 
Ruiny Zamku Stary Książ 5
 
 
Ruiny Zamku Stary Książ 6
 
 
Ruiny Zamku Stary Książ 7
 
 
Ruiny Zamku Stary Książ 8
 
 
Ruiny Zamku Stary Książ 9
 
 
Ruiny Zamku Stary Książ 10
 
 
Ruiny Zamku Stary Książ 11
 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com