Zamek w Ratnie Dolnym
Zamek rycerski na wzgórzu, zbudowany na początku XVI wieku na planie nieregularnym jako siedziba rodowa Panowniców. Pierwsza wzmianka historyczna pochodzi z 1377 roku. W drugiej połowie XVI wieku, kiedy właścicielem zamku był Ulrich von Hardegg, rozbudowany i otoczony wałami.
Śladem naszych interwencji:
Edward P. właściciel zamku w Ratnie Dolnym (gm. Radków, pow. kłodzki) skazany został na karę pozbawienia wolności za doprowadzenie zamku do ruiny
30 kwietnia br. przed SR w Trzebnicy zapadł wyrok [sygn. akt II K 436/17] na Edwarda P. Doprowadzony przed oblicze temidy przez naszą fundację został oskarżony o to, że mimo dysponowania środkami zaniechał obowiązków prowadzenia prac zabezpieczających i doprowadził do degradacji technicznej zabytku oraz stanu, w którym obiektowi grozi katastrofa budowlana.
Akt oskarżenie mówił także, że „w okresie po 1.01.2008 do 7.04.2016 przewidując dalej postępującą degradację i uszkodzenie obiektu i godząc się z tym skutkiem zaniechał wymaganych i koniecznych prac pomimo ciążącego na nim obowiązku prawnego i zaleceń usunięcia samosiewów z wnętrza i murów pałacu, wykonania zadaszenia pałacu w celu jego zabezpieczenia przed przenikaniem wód opadowych i dalszą degradacją substancji zabytkowych, zabezpieczenia zachowanych świadków sklepień i stropów przed samoczynnym zawaleniem, zabezpieczenia i wzmocnienia konstrukcji murów [], a także mając świadomość prawomocności rozstrzygnięcia w sprawie VI W-459/14 (również z zawiadomienia naszej fundacji – przyp. red.) uznającej ww. za winnego wykroczenia z art. 110 ust. 1 Ustawy [] w konsekwencji doprowadzając do postępującej jego degradacji grożącej całkowitą degradacją i zniszczeniem tj. o czyn z art. 108 ust. 1 Ustawy z dnia 23.07.2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami”
W sentencji Sąd uznał, że oskarżony dokonał przestępstwa polegającego na świadomym doprowadzeniu do uszkodzenia zespołu zamkowego w Ratnie Dolnym i wymierzył mu karę 10 miesięcy pozbawienia wolności. Kara została zawieszona na 2 letni okres próby. Dodatkowo Sąd orzekł od oskarżonego nawiązkę w wysokości 10 000 zł na rzecz Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody.
Przypominamy, że poprzedni wyrok z 2014 roku (SR w Kłodzku) orzekał karę grzywny w wysokości 2 000 zł.
------------------------
Znasz obiekt wymagający działań? - http://zabytki.org/program_interwencje
http://zabytki.org/