Zamek w Ratnie Dolnym

Zamek w Ratnie Dolnym

Zamek w Ratnie Dolnym


  Zamek rycerski na wzgórzu, zbudowany na początku XVI wieku na planie nieregularnym jako siedziba rodowa Panowniców. Pierwsza wzmianka historyczna pochodzi z 1377 roku. W drugiej połowie XVI wieku, kiedy właścicielem zamku był Ulrich von Hardegg, rozbudowany i otoczony wałami.

 

 

Po zniszczeniach z czasów wojny trzydziestoletniej zamek przeszedł w ręce Daniela von Osterberga, który go odbudował. Przebudowany ponownie w XVIII wieku. Podczas tej odbudowy stracił swoją formę, a z renesansowych detali pozostała tylko attyka z XVI wieku wieńcząca dach. Zachowany jest także portal przy głównym wejściu z 1677 roku. Po 1945 roku był użytkowany przez PGR, a następnie został domem wczasowym ZNP.  Obecnie jest własnością prywatną, bardzo zaniedbaną. Właściciel zaniechał jakichkolwiek prac ratujących czy zabezpieczających obiekt. Nie reaguje także na żadne ponaglenia urzędowe.

 

 
 
Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody
 
 

Śladem naszych interwencji:
Edward P. właściciel zamku w Ratnie Dolnym (gm. Radków, pow. kłodzki) skazany został na karę pozbawienia wolności za doprowadzenie zamku do ruiny
30 kwietnia br. przed SR w Trzebnicy zapadł wyrok [sygn. akt II K 436/17] na Edwarda P. Doprowadzony przed oblicze temidy przez naszą fundację został oskarżony o to, że mimo dysponowania środkami zaniechał obowiązków prowadzenia prac zabezpieczających i doprowadził do degradacji technicznej zabytku oraz stanu, w którym obiektowi grozi katastrofa budowlana.
Akt oskarżenie mówił także, że „w okresie po 1.01.2008 do 7.04.2016 przewidując dalej postępującą degradację i uszkodzenie obiektu i godząc się z tym skutkiem zaniechał wymaganych i koniecznych prac pomimo ciążącego na nim obowiązku prawnego i zaleceń usunięcia samosiewów z wnętrza i murów pałacu, wykonania zadaszenia pałacu w celu jego zabezpieczenia przed przenikaniem wód opadowych i dalszą degradacją substancji zabytkowych, zabezpieczenia zachowanych świadków sklepień i stropów przed samoczynnym zawaleniem, zabezpieczenia i wzmocnienia konstrukcji murów [], a także mając świadomość prawomocności rozstrzygnięcia w sprawie VI W-459/14 (również z zawiadomienia naszej fundacji – przyp. red.) uznającej ww. za winnego wykroczenia z art. 110 ust. 1 Ustawy [] w konsekwencji doprowadzając do postępującej jego degradacji grożącej całkowitą degradacją i zniszczeniem tj. o czyn z art. 108 ust. 1 Ustawy z dnia 23.07.2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami”
W sentencji Sąd uznał, że oskarżony dokonał przestępstwa polegającego na świadomym doprowadzeniu do uszkodzenia zespołu zamkowego w Ratnie Dolnym i wymierzył mu karę 10 miesięcy pozbawienia wolności. Kara została zawieszona na 2 letni okres próby. Dodatkowo Sąd orzekł od oskarżonego nawiązkę w wysokości 10 000 zł na rzecz Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody.
Przypominamy, że poprzedni wyrok z 2014 roku (SR w Kłodzku) orzekał karę grzywny w wysokości 2 000 zł.
------------------------
Znasz obiekt wymagający działań? - http://zabytki.org/program_interwencje

 





 
 
Akcja ratowania zamku na stronie Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody
http://zabytki.org/

"Nie mamy milionów, aby kupować niechciane zabytki i wspaniale je restaurować. Prawdopodobnie jeszcze przez lata chęć dbałości o nie, nie będzie wyznaczała życzliwych trendów w decyzjach o dotacjach osób, firm i instytucji. Budżety podobnych nam organizacji i stowarzyszeń długo jeszcze będą bardziej pojęciem księgowym, niż realnym narzędziem wspierającym kulturę.
Nie chcemy jednak stać zupełnie bezradni. Od 2013 roku prowadzimy interwencję w sprawie zamku w Ratnie Dolnym na Ziemi Kłodzkiej. Jest ona już dość zaawansowana, a w roku bieżącym podejmiemy kolejne istotne kroki. Przypadek Ratna to dość typowe podejście właściciela, które sprowadza się do całkowitej obojętności wobec zabytku. Wszyscy znający Ratno, jego piękne położenie, bryłę, kaskadowe ogrody wiedzą jaki żal i jaką złość budzi taka postawa. Będziemy konsekwentnie dążyć do zabezpieczenia i uratowania zamku i ukarania winnych doprowadzenia do obecnego stanu. Chcielibyśmy naszą akcją objąć także inne obiekty. Podjęliśmy już pierwsze działania wobec pałacu w Otoku i dworu w Dargosławiu, oba na Zachodnim Pomorzu. Zapraszamy do zapoznania się z informacją o przebiegu naszych dotychczasowych działań, a posiadających istotne informacje lub wiedzę mogące nam pomóc w tym postępowaniu prosimy o kontakt."

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]