Zamek Szczerba

Zamek Szczerba

Zamek Szczerba

 
   Zamek Szczerba. Ruiny zamku leżą na terenie wsi Gniewoszów i Nadleśnictwa Międzylesie.  Burg Schnallenstein lub Snelsteyn, pierwotna nazwa zamku to Śnielin; w literaturze spotyka się też nazwę Śnielinek. Międzylesie które leży kilka kilometrów dalej, jest odpowiednim miejscem by i tam odwiedzić zamek a także zostać na noc.
 
 
 
 
 
Wzniesiony na wzgórzu wznoszącym się 520 m n.p.m. kamienny zamek strzegł drogi handlowej, prowadzącej przez Przełęcz Międzyleską. Nie jest znana data budowy, ani fundatorów zamku. Pierwsza wzmianka pochodzi z końca XIII wieku, kiedy to czeski król Wacław II podarował go zakonowi cystersów z Kamieńca Ząbkowickiego.
Już w 1318 roku zamek został po raz pierwszy zniszczony. Po odbudowie był własnością rycerzy czeskich. Z roku 1358 pochodzi dokument, który informuje, iż nowym właścicielem zamku został Otto von Glaubitz. W czasie wojen husyckich w  1428 roku zamek został ponownie zniszczony. Od tego czasu pozostaje w ruinie. Pozostałości zamku częściowo rozebrano w 1769 roku, wykorzystując uzyskany kamień do budowy browaru we wsi Różanka. Do naszych czasów zachowały się fragmenty murów z basztą i budynku mieszkalnego.
 
 
 
 
 
Wybierając się na ruiny zamku, najlepiej oczywiście podjechać samochodem. Kilkadziesiąt metrów powyżej odbicia szlaku na zamek, jest zatoczka przy rozstaj szlaków.
 
 
 
 
 
 
 
Na zamek prowadzi dosyć dobrze widoczna ścieżka. Po przejściu zaledwie kilkuset metrów, dochodzimy do ruin. Poniżej znajduje się tablica z opisem zamku.
 
 
 
 
 
 
Kilka kilometrów dalej, w Międzylesiu znajduje się okazały zamek.
 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zamki w Polsce

 
Najpiękniejsze i najokazalsze obiekty obronne
 
 
 
ZAMKI W POLSCE baner
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W otoczeniu ruin jest miejsce gdzie można odpocząć
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com