Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

 
Odwiedzając Szczecin nie sposób pominąć wizyty na zamku. Mimo że zamek został odbudowany ze zniszczeń wojennych i jest głównie powojenną rekonstrukcją, oraz posiada bardzo skromne wyposażenie historyczne. W jego wnętrzach nie znajdziemy bogato zdobionych komnat czy zabytkowego wyposażenia, to jednak sama budowla zachęca do odwiedzenia wzgórza zamkowego. Początki dzisiejszego zamku sięgają 1346 roku, ale już przed 1124 rokiem na wzgórzu zamkowym znajdował się gród słowiański z drewnianym dworem księcia Warcisława I.
 
 
 
11 maja runęła część stropu wspierana wokoło kolumny. Strop runął na ostatnim 3 piętrze a zatrzymał się na poziomie piwnic, porywając po drodze stropy na kolejnych kondygnacjach. W związku z pracami budowlanymi Taras Książęcy, Wieża Dzwonów oraz Skrzydło Północne były przez długi czas  nieczynne.
 
 
Zniszczony strop /PSP
 
foto: PSP w Szczecinie
 
 
 
Część zamku była wyłączona ze zwiedzania
 
 
 
 
Na zamku mieści się Opera na Zamku i Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski.
 
http://zamek.szczecin.pl
 
Większość trasy oprowadzania przebiega po zamkowych dziedzińcach, omawiane są pomniki i historyczne tablice związane z zabytkiem. Na dużym dziedzińcu przedstawiany jest m.in. XVII-wieczny zegar astronomiczny.
 
 
 
 
 
 
Dziedzińce zamkowe dostępne są do godz. 23.00
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

opracowanie & foto : Albin Marciniak

 
 

Zamki w Polsce

 
Najpiękniejsze i najokazalsze obiekty obronne
 
 
ZAMKI W POLSCE baner
 
 
 
 
 
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com