Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
 
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie

 

Górny Śląsk większości z nas kojarzy się z kopalniami, hałdami węgla, familokami, Katowickim "Spodkiem" i wesołym miasteczkiem w Chorzowie. Tymczasem ta część naszego kraju ma znacznie więcej do zaoferowania i pokazania niż mogło by się wydawać. Jednym z takich miejsc jest Pszczyna. Miasto słynące z wyjątkowej Zagrody Żubrów, Skansenu, nietuzinkowej restauracji w Wodnej Wieży i oczywiście z Zamku. Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie to perełka na mapie Zamków w Polsce, które nie tylko warto ale należy zobaczyć. Zamek w Pszczynie jest jednym z nielicznych, który nie ucierpiał w czasie wojny i w którym zachowało się oryginalne wyposażenie. 

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 2

 

Odnowiony i zadbany rynek, wokół którego jest sporo restauracji i kawiarenek.

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 1

 

Zamek znajduje się przy samym rynku, więc zwiedzanie jest bardzo ułatwione.

 

 

Bilety wstepu także zachęcają a warto zauważyć że są to jedne z najniższych cen z jakimi się spotkałem. Wstęp na zamek 16 zł, zbrojownia 6 zł, Stajnie Książęce 7 zł. Bilety ulgowe są znacznie tańsze.

Obszerna historia zamku na stronie Muzeum Zamkowego http://www.zamek-pszczyna.pl/

 

Zachęcam do odwiedzin Pszczyny poniższą fotorelacją i kilkoma wskazówkami.

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 3

 

Rynek w Pszczynie, skąd można rozpocząć zwiedzanie. Pszczyna to także wiele innych bardzo ciekawych miejsc które warto zwiedzić.

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 62

 

Oczywiście nie można pominąć zwiedzenia Skansenu - Zagrody Wsi Pszczyńskiej, Muzeum Prasy Śląskiej czy Zagrody Żubrów.

 

Muzeum Prasy Śląskiej
 
Muzeum Prasy Śląskiej
 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 55

 

W Stajniach Książęcych natkniemy się na wyjątkowy egzemplarz motocykla D-Rad R 0/4 z 1924r. Odrestaurowany a nawet "na chodzie" zwraca uwagę zwiedzających.

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 4

 

Udokumentowane początki murowanego, obronnego zamku pszczyńskiego sięgają I połowy XV wieku, bowiem wiadomo, iż w roku 1433 oparł się on najazdowi husytów. W czasach Heleny Korybutówny (1424-1449) zamek gotycki był potężną budowlą czworoboczną, składającą się z dwóch budynków z wieżami, połączonych murami. Całość chroniły wał ziemny i fosa.

Na przełomie XV/XVI w. dobrami pszczyńskimi władali książęta cieszyńscy. W 1517 roku Kazimierz II, książę cieszyński, dobra sprzedał możnowładcy węgierskiemu Aleksemu Turzo, co zakończyło okres panowania Piastów na ziemi pszczyńskiej. Utworzone zostaje Wolne Państwo Stanowe (obejmujące Pszczynę, Mikołów, Bieruń i do 1536 roku Mysłowice), a Pszczyna staje się jego stolicą.

W roku 1548 państwo pszczyńskie po raz kolejny zmienia właściciela - zostaje nim biskup wrocławski Baltazar Promnitz, który w czasach Reformacji rezydował w Nysie. Lata panowania Promnitzów (1548-1765) to okres przekształcania gotyckiej budowli obronnej w reprezentacyjną rezydencję renesansową. Po 1737 roku nastąpiła przebudowa i rozbudowa zamku w trójskrzydłowy pałac barokowy. 

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 5

 

Zamek renesansowy, dwupiętrowy, z krużgankami, zbudowany na planie nieregularnego czworoboku, znany jest z opisów zachowanych w książęcym archiwum oraz widoku zachowanego na słynnej mapie Andreasa Hindenberga z 1636 roku. Z  tamtej budowli zachowała się Brama Wybrańców, zbudowana przez Consilio Miliusa w 1687 roku, a będąca siedzibą straży zamkowej.  W burzliwe dzieje ówczesnej Europy wpisał się na trwałe jeden z najwybitniejszych kompozytorów barokowych Georg Philipp Telemann (1681-1767), w latach 1704-1707 nadworny kapelmistrz i organista w Pszczynie. Dziś melomani mogą przeżyć niezapomniane chwile słuchając jego muzyki w Sali lustrzanej Zamku Pszczyńskiego podczas organizowanych od 1979 roku "Wieczorów u Telemanna". 

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 6

 

Kolejni właściciele Pszczyny (w latach 1765-1846), książęta Anhalt-Köthen-Pless, przekształcili zwierzyniec w park i wznieśli kolejne budowle. Powstały więc: pałac Bażantarnia w Porębie (na podstawie projektu Karla Langhansa), położony na skraju założonej w 1792 roku bażantarni oraz klasycystyczna Ludwikówka, wzniesiona przez Wilhelma Puscha niedaleko parku pszczyńskiego. Po wygaśnięciu książęcej linii Anhaltów Köthen-Pless, dobra przejął Hans Heinrich X, hrabia von Hochberg (wnuk po kądzieli, księcia Fryderyka Erdmanna Anhalt-Köthen-Pless i głowa rodziny Hochbergów z Książa na Dolnym Śląsku). W 1850 roku otrzymał on tytuł księcia von Pless, który od tej pory przekazywany jest najstarszemu potomkowi. Obecnie w Monachium mieszka Bolko, szósty książę von Pless, hrabia von Hochberg. 

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 7

 

Po Hansie Heinrichu X dobra pszczyńskie i Książ, odziedziczył jego najstarszy syn, książę Hans Heinrich XI (1833-1907). On też najdłużej panował na zamku (1855-1907), otrzymując w pięćdziesiątą rocznicę tytuł diuka (Herzoga). Z nim wiąże się obecny kształt samego zamku, jak i rozległego założenia ogrodowo-krajobrazowego sięgającego aż do zameczku myśliwskiego Promnice pod Tychami. W tym czasie Pszczyna odwiedzana była przez królów pruskich, niemieckich cesarzy oraz ich królewskich gości z całej Europy, a sam Hans Heinrich XI pełnił na dworze berlińskim godność cesarskiego Wielkiego Łowczego. Koniecznością więc stało się posiadanie rezydencji godnej pozycji księcia. 

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 8

 

W latach 1870-1876 dokonano przebudowy rezydencji w Pszczynie (Chateau Pless) na podstawie projektu wybitnego architekta francuskiego Aleksandra Hipolita Destailleura. Elewacje dwupiętrowego zamku, założonego na planie podkowy, otrzymały kostium architektury francuskiej XVII wieku. Od strony miasta dobudowano westybul z trzybiegową klatką schodową i monumentalną salę jadalną (mieszczącą stół i 32 krzesła) z dwoma XIX-wiecznymi ogromnymi lustrami o powierzchni 14 m2 każde. 

Po śmierci "starego księcia" dobra pszczyńskie przejął książę Hans Heinrich XV (1861-1938). Jego żoną była słynna z urody Angielka, Mary Theresa Olivia Cornwallis-West, księżna von Pless, nazywana Daisy (1873-1943). Po ślubie w Londynie przyjechała do Pszczyny i swoje pierwsze wrażenia zapisała w pamiętniku. "Znajdowały się tu hektary tarasów i ogrodów oraz wiele obojętnych rzeźb. Wspaniały porządek reprezentacyjnych przestrzeni z ciężkim bogactwem luksusu, ale bez komfortu i wygody, a nawet bez osobistej łazienki!". 

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 10

 

W latach 1914-1917 zamek pszczyński odegrał znaczącą rolę, będąc cesarską Główną Kwaterą i siedzibą sztabu wojsk niemieckich. To właśnie w Pszczynie cesarz, szef sztabu gł. marszałek Paul von Hindenburg oraz szef sztabu wsch. generał Erich von Ludendorff podejmowali decyzje wojskowe zmieniające oblicze ówczesnej Europy. 
Po plebiscycie w roku 1922 Pszczynę włączono do odrodzonego Państwa Polskiego. W 1936 r. powstała w parku nowa nekropolia. Znajdują się tam groby najmłodszego syna Daisy - hrabiego Bolko (ojca obecnego księcia von Pless) - i samego księcia Hansa Heinricha XV. 

Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Pszczyny w lutym 1945 roku w zamku umieszczono szpital, jednak sam zamek jak i jego wyposażenie, w tym olbrzymie kryształoweu lustra, ocalały. 
9 maja 1946 r. otwarto dla publiczności podwoje zamku pszczyńskiego. Początki były skromne - ekspozycja znalazła swoje miejsce jedynie w kilku pomieszczeniach I piętra, gromadząc w nich zabytkowe przedmioty sztuki zdobniczej, zachowane z czasów panowania rodziny Hochberg. 

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 11

 

Należy podkreślić, że w Muzeum zachowało się około 80% oryginalnego wyposażenia wnętrz z przełomu wieków XIX/XX. W ostatniej dekadzie XX w. przeprowadzono prace konserwatorskie, a w oparciu o zachowaną ikonografię i archiwalne spisy inwentarzowe przywrócono dawne funkcje oraz aranżacje wnętrz odkrywając oryginalne kolory i złocenia. Zamek w Pszczynie należy do tych nielicznych muzeów tego typu w naszej części Europy, które zachowały historyczne, bogate wyposażenie. Wyrazem słuszności przyjętej koncepcji rekonstrukcji wnętrz jest nagrodzenie Muzeum w konkursie 1995 r. przez organizację Europa Nostra z siedzibą w Hadze, zajmującą się ochroną europejskiego dziedzictwa kulturowego i środowiska naturalnego, dyplomem honorowym "Za pieczołowite odtworzenie wnętrz zamku z ich wyposażeniem, oparte na wnikliwych historycznych badaniach, które przywróciły blask początku XX wieku". 

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 13

 

Zwiedzający mogą też podziwiać użytkowane przez Muzeum odrestaurowane Stajnie Książęce należące niegdyś do kompleksu zamkowego. W ich skład, prócz powstałych w XIX w. stajni wchodzą także pochodząca z tego samego okresu wozownia, młyn oraz garaże z początku XX w. Dziś mieszczą się w nich wystawy stałe i czasowe, biblioteka multimedialna oraz pracownie konserwatorskie.
W lipcu 2018 r., Skarb Państwa reprezentowany przez Starostę Pszczyńskiego przekazał na własność Muzeum Zamkowemu w Pszczynie Zameczek Myśliwski Promnice. Zameczek stanowił część majątku należącego do ostatnich książąt pszczyńskich z rodziny Hochbergów. Wzniesiony w 1861 r., po pożarze w 1868 r. został odbudowany i w tym kształcie istnieje do czasów współczesnych.

źródło: http://www.zamek-pszczyna.pl/

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 14

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 15

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 17

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 18

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 19

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 20

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 21

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 22

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 23

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 24

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 25

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 26

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 28

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 29

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 30

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 31

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 32

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 34

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 35

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 36

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 37

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 38

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 39

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 40

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 41

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 42

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 43

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 44

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 45

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 46

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 47

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 48

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 49

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 50

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 51

 

Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 52

 

Wystawa czasowa "Orzeł Czarny. Orzeł Biały. Ziemia Pszczyńska 1914-1922. W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości"
 
 
 
Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 53
 
 
Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 54
 
Czasowa wystawa strojów i obiektów z kolekcji Muzealne Mody i Muzeum Zamkowego w Pszczynie
 
 
Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 58
 
 
Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 59
 
 
Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 60
 
 
Zamek i Stajnie Książęce w Pszczynie 61
 
 
 

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3          PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
 
 
  
 
Wykaz schronisk górskich w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

Underground in Europe

Underground in Europe explore maps

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata

najwyższe drzewa świata

najdłuższe mosty świata

najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 199 gości oraz 0 użytkowników.