Ruiny Zamku Cisy na Dolnym Śląsku
Niedoceniany i pomijany, w leśnej gęstwinie schowany. Zamek Cisy znajdujący się zaledwie 1,5 h spaceru od Zamku Książ, idąc zielonym szlakiem. Ruiny średniowiecznego zamku wybudowanego przez Bolka I w dolinie Czyżynki, w bliskim sąsiedztwie Wałbrzycha i zaledwie 3 km na zachód od zespołu zamkowo parkowego w Książu.
Pierwsza wzmianka o grodzie istniejącym w tym miejscu pochodzi z 1242 r. Wnuk Bolka I Surowego, budowniczego zamku, rozbudował i umocnił warownię. Otoczony fosą zamek nad urwistym zboczem (350 m) doliny Czyżynki stanowił dobry punkt obronny. Stał również na straży szlaków handlowych.
Pierwsza wzmianka o zamku Cisy pochodzi z roku 1327, a kolejne z lat 1341 i 1343. W połowie XIV w. zamek stanowił siedlisko rycerzy-rabusiów, później został zajęty przez Bolka II. W 1355 r. Cisy przeszły w ręce kasztelana strzegomskiego, Nickela Boltze, który z kolei sprzedał warownię Aleksandrowi von Grunau. W 1429 zamek został odkupiony przez Ulricha von Seydlitz. W 1466 r., podczas wojeny husyckich, częściowo zniszczony, został następnie odbudowany i powiększony o przedzamcze zachodnie. W trakcie kolejnych modernizacji powstało przedzamcze wschodnie, a XVI w. wzniesiono półkolistą basteję w celu obrony mostu. W początku XVII w. należał do Mikołaja von Czeschhaus. Podczas wojny trzydziestoletniej, w 1634 r., spalony przez Szwedów. Opuszczony zamek zaczął popadać w ruinę. Od 1655 r. jego właścicielką była Susanne von Sauermann z domu Czettritz. W 1719 r. odkupił go Christoph Friedrich, hrabia Stolberg-Wenigerod. Następnie obiekt przeszedł w ręce hrabiego von Zieten ze Strugi, który w 1833 r. oczyścił teren zamku z drzew i krzaków. Następni właściciele niezbyt przejmowali się ruinami, z których okoliczni chłopi czerpali materiał budowlany. XIX stulecie przyniosło powrót zainteresowania pozostałościami zamku, które teraz stały się miejscem licznych wycieczek. W połowie wieku ruiny przeszły w ręce wrocławskiego kupca Marcus Schottländer. Następni właściciele to m.in. gwarectwo górnicze ze Szczawna-Zdroju, Wilhelm Ledermann berliński radca handlowy i Emanuel Aufricht hurtownik z Wrocławia. W 1927 r. wałbrzyszanin Walter Brehmer podjął prace konserwatorskie, podczas których zabezpieczono teren. Zrekonstruowano wówczas bramę i wieżę. Po II wojnie światowej obiektem opiekowali się harcerze, a w 1961 Cisy ponownie zabezpieczono jako trwałą ruinę. W 1975 roku w ramach konkursu „Na szlaku zamek piastowski” oczyszczono cały teren z dziko rosnącej roślinności, uporządkowano dziedziniec i naprawiono prowadzący do zamku most o długości 24 m, przechodzący ponad suchą obecnie fosą.
szlak zielony – Szlak Zamków Piastowskich z Zamku Grodno do Grodziec.
szlak niebieski – Zamek Cisy – Struga – Trójgarb
Wycieczkę do ruin zamku Cisy warto połączyć z wizytą na zamku Książ. Z parku zamkowego prowadzi Ścieżka Hochbergów doliną Pełcznicy i wiedzie przez ruiny zamku Stary Książ. Wędrując wzdłuż potoku Pełcznicy dojdziemy do Cisa Bolko a tam przechodząc przez kładkę stajemy na drodze wsi Pełcznica. Stąd jest ok 3,5 km drogą najpierw asfaltową a następnie gruntową do mostku (odbudowany) prowadzącego na teren ruin.
Dla osób jadących pociągiem, mających w planie jednodniowe zwiedzanie podpowiedź. Stacja na której należy wysiąść to Wałbrzych Szczawienko. Do Ruin Zamku Stary Książ jest ok 3 km co w sumie daje nam 3 zamki w jeden dzień przy ok 15 - 17 km wycieczce.
Zamek Cisy
Mapa ZAMKI W POLSCE - 164 obiekty do zwiedzania