Ruiny Zamku Cisy na Dolnym Śląsku

Ruiny Zamku Cisy na Dolnym Śląsku

 Ruiny Zamku Cisy na Dolnym Śląsku

 

  Niedoceniany i pomijany, w leśnej gęstwinie schowany. Zamek Cisy znajdujący się zaledwie 1,5 h spaceru od Zamku Książ, idąc zielonym szlakiem. Ruiny średniowiecznego zamku wybudowanego przez Bolka I w dolinie Czyżynki, w bliskim sąsiedztwie Wałbrzycha i zaledwie 3 km na zachód od zespołu zamkowo parkowego w Książu.

 

 

 Zamek Cisy Dolny Śląsk 24

 

Pierwsza wzmianka o grodzie istniejącym w tym miejscu pochodzi z 1242 r. Wnuk Bolka I Surowego, budowniczego zamku, rozbudował i umocnił warownię. Otoczony fosą zamek nad urwistym zboczem (350 m) doliny Czyżynki stanowił dobry punkt obronny. Stał również na straży szlaków handlowych.

Pierwsza wzmianka o zamku Cisy pochodzi z roku 1327, a kolejne z lat 1341 i 1343. W połowie XIV w. zamek stanowił siedlisko rycerzy-rabusiów, później został zajęty przez Bolka II. W 1355 r. Cisy przeszły w ręce kasztelana strzegomskiego, Nickela Boltze, który z kolei sprzedał warownię Aleksandrowi von Grunau. W 1429 zamek został odkupiony przez Ulricha von Seydlitz. W 1466 r., podczas wojeny husyckich, częściowo zniszczony, został następnie odbudowany i powiększony o przedzamcze zachodnie. W trakcie kolejnych modernizacji powstało przedzamcze wschodnie, a XVI w. wzniesiono półkolistą basteję w celu obrony mostu. W początku XVII w. należał do Mikołaja von Czeschhaus. Podczas wojny trzydziestoletniej, w 1634 r., spalony przez Szwedów. Opuszczony zamek zaczął popadać w ruinę. Od 1655 r. jego właścicielką była Susanne von Sauermann z domu Czettritz. W 1719 r. odkupił go Christoph Friedrich, hrabia Stolberg-Wenigerod. Następnie obiekt przeszedł w ręce hrabiego von Zieten ze Strugi, który w 1833 r. oczyścił teren zamku z drzew i krzaków. Następni właściciele niezbyt przejmowali się ruinami, z których okoliczni chłopi czerpali materiał budowlany. XIX stulecie przyniosło powrót zainteresowania pozostałościami zamku, które teraz stały się miejscem licznych wycieczek. W połowie wieku ruiny przeszły w ręce wrocławskiego kupca Marcus Schottländer. Następni właściciele to m.in. gwarectwo górnicze ze Szczawna-Zdroju, Wilhelm Ledermann berliński radca handlowy i Emanuel Aufricht hurtownik z Wrocławia. W 1927 r. wałbrzyszanin Walter Brehmer podjął prace konserwatorskie, podczas których zabezpieczono teren. Zrekonstruowano wówczas bramę i wieżę. Po II wojnie światowej obiektem opiekowali się harcerze, a w 1961 Cisy ponownie zabezpieczono jako trwałą ruinę. W 1975 roku w ramach konkursu „Na szlaku zamek piastowski” oczyszczono cały teren z dziko rosnącej roślinności, uporządkowano dziedziniec i naprawiono prowadzący do zamku most o długości 24 m, przechodzący ponad suchą obecnie fosą.

 

Zamek Cisy Dolny Śląsk 3

 

 

Zamek Cisy Dolny Śląsk 1

 

szlak zielony – Szlak Zamków Piastowskich z Zamku Grodno do Grodziec.

szlak niebieski – Zamek Cisy – Struga – Trójgarb

 

Wycieczkę do ruin zamku Cisy warto połączyć z wizytą na zamku Książ. Z parku zamkowego prowadzi Ścieżka Hochbergów doliną Pełcznicy i wiedzie przez ruiny zamku Stary Książ. Wędrując wzdłuż potoku Pełcznicy dojdziemy do Cisa Bolko a tam przechodząc przez kładkę stajemy na drodze wsi Pełcznica. Stąd jest ok 3,5 km drogą najpierw asfaltową a następnie gruntową do mostku (odbudowany) prowadzącego na teren ruin.

Dla osób jadących pociągiem, mających w planie jednodniowe zwiedzanie podpowiedź. Stacja na której należy wysiąść to Wałbrzych Szczawienko. Do Ruin Zamku Stary Książ jest ok 3 km co w sumie daje nam 3 zamki w jeden dzień przy ok 15 - 17 km wycieczce.

 

 

 

Zamki i Pałace w Polsce polecane do zwiedzania
 
 
 ZAMKI W POLSCE baner
 

 

 

Zamek Cisy

 

Zamek Cisy Dolny Śląsk 4

 

 

Zamek Cisy Dolny Śląsk 5

 

 

Zamek Cisy Dolny Śląsk 6

 

 

Zamek Cisy Dolny Śląsk 7

 

 

Zamek Cisy Dolny Śląsk 8

 

 

Zamek Cisy Dolny Śląsk 8

 

 

Zamek Cisy Dolny Śląsk 9

 

 

Zamek Cisy Dolny Śląsk 10

 

 

Zamek Cisy Dolny Śląsk 11

 

 

Zamek Cisy Dolny Śląsk 17

 

 

Zamek Cisy Dolny Śląsk 13

 

 

Zamek Cisy Dolny Śląsk 18

 

 

Zamek Cisy Dolny Śląsk 14

 

 

Zamek Cisy Dolny Śląsk 16

 

 

Zamek Cisy Dolny Śląsk 19

 

 

Zamek Cisy Dolny Śląsk 20

 

 

Zamek Cisy Dolny Śląsk 21

 

 

Zamek Cisy Dolny Śląsk 22

 

 

Zamek Cisy Dolny Śląsk 23

 

 

 

masz pytanie ? napisz do autora:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Albin Marciniak
 

Mapa ZAMKI W POLSCE - 164 obiekty do zwiedzania

zamki w Polsce okładka

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com