Zamek i dworek w Branicach

Zamek i dworek w Branicach

Zamek i dworek w Branicach

Branice zespół dworsko-parkowy
 
Na terenie zespołu pałacowo-parkowego znajduje się Oddział Muzeum Archeologicznego w Krakowie, a w tzw. lamusie prezentowana jest ekspozycja o charakterze archeologicznym.
 
Tak blisko Krakowa, a tak mało znany i uczęszczany.
 
Dworek uratowany od zniszczenia i ciągle restaurowany.
W jego wnętrzach skrywają się prawdziwe skarby. Naczynia sprzed 7000 lat, czy w lamusie zachowany przepięknie rzeźbiony kominek.
 
 
Zamek i dworek w Branicach 4
 
 
Klasycystyczny, murowany dwór Badenich z 1. połowy XIX w., z kolumnowym portykiem.
 
 
Branice to jedna ze starszych podkrakowskich miejscowości, leżąca na wschód od miasta. W dokumentach nazwę Branice wzmiankowano już w 1250 r., kiedy książę Bolesław Wstydliwy przyznał wojewodzie krakowskiemu, Klemensowi, prawo łowienia tutaj bobrów. Wieś od początku istnienia aż do końca XVIII w. była własnością Gryfitów i siedzibą rodową Branickich pieczętujących się herbem Gryf.
Zespół dworsko-parkowy w Branicach tworzy kilka budynków oraz otaczający je park z resztami założenia krajobrazowego. Najważniejszym i najstarszym elementem zespołu jest budowla zwana lamusem, będąca pierwotną siedzibą rodu.
 
 
 
Zamek i dworek w Branicach 2
 
 

Renesansowa rezydencja Branickich (tzw. lamus)

 
 
Budynek zwany lamusem stanowił niegdyś główną siedzibę Branickich. Jego pierwotne zręby pochodzą z początku XVI w., kiedy to był zapewne wieżą obronno-mieszkalną. Rozbudowy siedziby dokonał ok. 1603 r. Jan Branicki herbu Gryf, starosta niepołomicki, kasztelan żarnowiecki i biecki. Modernizację budynku powierzył Branicki krakowskiemu warsztatowi Santiego Gucciego. W wyniku przebudowy powstała piętrowa, murowana budowla, na rzucie zbliżonym do kwadratu (o wymiarach 11,45×9,80 m), o późnorenesansowej formie. Ściany tzw. lamusa pokrywa dekoracja sgraffitowa, a dach pogrążony zasłania attyka z arkadami i grzebieniem krenelażowym.
Na kamiennych piwnicach przesklepionych kolebkami znajdują się pomieszczenia parteru wzniesione z cegły: sień ze schodami na piętro oraz sala nakryta sklepieniem kolebkowym z lunetami. Na piętrze mieści się wielka sala o pięknym kamieniarskim wystroju. Są to okna w renesansowych obramieniach i portal o wklęsłym gzymsie, dekorowany liśćmi akantu i zwieńczony długą ślimacznicą z herbem Gryf. Jest tutaj także sięgający sufitu kominek, obudowany płaskorzeźbionymi płytami z kamienia pińczowskiego, zdobiony hermami zwierzęcymi, gzymsami oraz herbami w kartuszach.
Tekst: Barbara Sanocka,
 
 
 
Zamek i dworek w Branicach 5
 
 
Dworek i Lamus (zamek) prezentują się już całkiem okazale, ale pilnego remontu wymaga rozsypujące się ogrodzenie, oraz zabytkowy spichlerz.
 
 
 
Zamek i dworek w Branicach 11
 
 
 
W zwykłych gablotach arsenał skarbów, mających po kilka tysięcy lat. Najstarsze naczynie znalezione na terenie nowej Huty, ma ponad 7000 lat.
 
 
 
Zamek i dworek w Branicach 12
 
 
W takim miejscu i w towarzystwie opiekunów tego miejsca, kawa smakuje wybornie.
 
 
 
Zamek i dworek w Branicach 9
 
 
 
Obydwa dwory otacza park, w którym zachowały się resztki założenia krajobrazowego. W części gospodarczej zespołu zachował się spichlerz z 1706 roku, tzw. czworaki i kilka wolnostojących piwnic.
 
 
 
Zamek i dworek w Branicach 8
 
 
 
ul. Sasanek 2a, 31-985 Kraków-Nowa Huta tel. 12 640 80 60
 
 
 
 
 
Zamki i Pałace w Polsce polecane do zwiedzania
 
 
 ZAMKI W POLSCE baner

 
 
 
 
Zamek i dworek w Branicach zwiedzanie
 
 
 
Zamek i dworek w Branicach 3
 
 
Zamek i dworek w Branicach 6
 
 
Zamek i dworek w Branicach 7
 
Zamek i dworek w Branicach 10
 
 
Zamek i dworek w Branicach 13
 
 
Zamek i dworek w Branicach 14
 
 
Zamek i dworek w Branicach 15
 
 
Zamek i dworek w Branicach 16
 
 
Zamek i dworek w Branicach 17
 
 
Zamek i dworek w Branicach 18
 
 
Zamek i dworek w Branicach 19
 
 
Zamek i dworek w Branicach 20
 
 
Zamek i dworek w Branicach 21
 
 
Zamek i dworek w Branicach 22
 
 
Zamek i dworek w Branicach 23
 
 
Zamek i dworek w Branicach 24
 
 
Zamek i dworek w Branicach 25
 
 
Zamek i dworek w Branicach 26
 
 
Zamek i dworek w Branicach 27
 
 
Zamek i dworek w Branicach 28
 
 
Zamek i dworek w Branicach 29
 
 
Zamek i dworek w Branicach 30
 
 
Zamek i dworek w Branicach 31
 
 
Zamek i dworek w Branicach 32
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com