Dla wielu zwiedzających Kazimierz Dolny, znany jest Zamek Kazimierzowski, do którego prowadzi droga wprost z Kazimierzowskiego rynku. Niewielka część osób dociera do położonego zaledwie 5 km dalej, po drugiej stronie Wisły zamku w Janowcu. A szkoda, bo już sama droga biegnąca wzdłuż Wisły, prowadząca obok zabytkowych spichlerzy jest bardzo malownicza. Przeprawa promowa przez łagodny nurt Wisły, pozwala już dostrzec zamek stojący na wzgórzu. Tutaj zaczyna się przygoda która zadowoli każdego. Zamek, park, zabytkowy dwór i kilka obiektów tworzących skansen a w dole urokliwy rynek z renesansowym kościołem parafialnym w Janowcu. To wszystko skrywa się za ścianą zieleni na wapiennym wzgórzu lewego brzegu Wisły. Sam zamek także skrywa wiele tajemnic.
Panorama ze wzgórza zamkowego w Janowcu na przełom Wisły i na Kazimierz Dolny
Zamek bastejowy, wzniesiony na początku XVI wieku i rozbudowywany do XVIII wieku, był siedzibą magnackich rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. Z jego budową związani są wybitni architekci i rzeźbiarze: Santi Gucci Fiorentino, Giovanni Battista Falconi i Tylman z Gameren. Muzeum Nadwiślańskie przeprowadziło zabezpieczenie ruiny i dokonało częściowej odbudowy zamku. Jedną z odbudowanych części jest tzw. Dom Północny – swego rodzaju pałac, dobudowany w 1. poł. XVII wieku do wcześniej istniejącego muru obronnego. Obecnie w trzech salach na parterze zgromadzono eksponaty poświęcone przeszłości zamku, kolejnym właścicielom, historii obiektu oraz dziejom jego konserwacji. Atrakcją dla turystów są wielopoziomowe krużganki, z których rozlegają się piękne widoki na dziedziniec zamkowy i dolinę Wisły.
Most nad suchą fosą, dawniej zwodzony, prowadzi do głównej bramy na zamek.
XVIII w. i XIX w. W 1783 Jerzy Marcin Lubomirski przegrał zamek w karty. Jego nowym właścicielem został Mikołaj Piaskowski. Jednak ani on, ani kolejni właściciele (m.in. Osławscy) nie byli w stanie utrzymać zamku. Sprzedali całe wyposażenie (nawet marmury zostały zdjęte ze ścian), a zamek został opuszczony i popadł w ruinę.
ZWIEDZANIE
https://www.mnkd.pl/zamek-w-janowcu
Zamek udostępniony jest do zwiedzania zaledwie w części. Spowodowane jest to względami bezpieczeństwa. Mury rozsypują się w zastraszającym tempie. Funduszy niestety brak. Muzeum Nadwiślańskie Zamek w Janowcu, podlega pod Urząd Marszałkowski w Lublinie i niestety skazany jest na jego przychylność...
A szkoda, bo to co niedostępne, jest równie piękne co tajemnicze. Baszta zakończona kopułą w środku skrywa taką oto perełkę...
Jednak aby dostać się do tej komnaty w wieży, nażely pokonać takie przeszkody
a to co obecnie jest niedostępne (miejmy nadzieję że się zmieni) wygląda tak
W jednym z pomieszczeń w wieży, swój podpis zostawił Zdzisław Marchwicki – seryjny morderca ze Śląska.
Miejscem widocznym dla zwiedzających jest studnia zamkowa. Z 70 metrowej głębokości spenetrowano ok 40. Pozostała część jest zaminowana (w gruzach znajdują się niewybuchy z czasów wojny).
Jak każdy zamek, także i Janowiec ma swoje podziemia. Niestety na domysłach się kończy, bo nikt nie wie dokąd prowadzi tunel schodzący coraz głębiej... Nigdy nie był dalej eksplorowany...
W części muzealnej zebrano sporo zabytkowych przedmiotów.
Na makietach widać jak przebiegała rozbudowa zamku w Janowcu
W parku na podzamczu znajduje się zabytkowy Dwór z Moniak. wybudowany w latach 1760-1770 we wsi Moniaki, niedaleko Urzędowa na Lubelszczyźnie. Drewniany z mansardowym dachem, pobitym gontem, wyróżnia się regularnym ukształtowaniem wnętrza charakterystycznym dla dworów z drugiej połowy XVIII wieku. Przeniesiony do Janowca w latach 1978-1985. We dworze znajduje się stała wystawa wnętrz domu ziemiańskiego oraz pokoje gościnne.
Drewniana XIX-wieczny budynek pochodzący z okolic Kazimierza Dolnego. Jego wnętrze służy do organizacji koncertów, spektakli teatralnych i wystaw czasowych.
Drewniany budynek z XIX wieku, przeniesiony z Podlodowa nad Wieprzem. Obecnie udostępniania jest w nim etnograficzna wystawa sezonowa "Między dwoma brzegami Wisły".
Budynek z przełomu XIX/XX wieku przeniesiony do Janowca z Kurowa. Drewniany na podmurówce, na planie wydłużonego prostokąta, jednokondygnacyjny. Dach naczółkowy kryty gontem. Usytuowany na wzgórzu zamkowym w Janowcu stanowi istotny składnik istniejącego tam zespołu dawnego budownictwa drewnianego.
Zamek obecnie w dzień i w nocy