Muzeum Wsi Kieleckiej - Park Etnograficzny w Tokarni

Muzeum Wsi Kieleckiej - Park Etnograficzny w Tokarni

Muzeum Wsi Kieleckiej

Park Etnograficzny w Tokarni
 
   Okolice Kielc to wiele ciekawych miejsc i obiektów które warto a nawet należy zwiedzić.Z jednej strony Kadzielnia i nieco dalej rezerwat przyrody Wietrznia. Podążając na wschód znajdziemy się w najstarszych górach w Polsce czyli Góry Świętokrzyskie i gołoborza Łysicy z Klasztorem w Świętej Katarzynie. Nieco bardziej na zachód od Kielc Jaskinia Raj. W sąsiedztwie jaskini wznosi się wzgórzu Zamek Chęciński a zaledwie kilka kilometrów na południe od zamku, urządzone na dużym terenie znajduje się Muzeum Wsi Kieleckiej.
 
 
 

   Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni powołano w 1976 roku, a zaczęło funkcjonować od 1977 roku. Jest realizacją założeń naukowych etnografa i znawcy tradycyjnej kultury ludowej profesora Romana Reinfussa. Jego zamierzeniem było odtworzenie typowego układu osadniczego wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny: Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej.

Park Etnograficzny w Tokarni
Tokarnia 303
26-060 Chęciny

http://mwk.com.plW Parku Etnograficznym czeka 5 profesjonalnie przygotowanych ścieżek tematycznych. Pokonując kręte drogi skansenu, odkrywa się na nowo świat dawnej wsi. Niezapomniany urok chałup, kolosalne wiatraki, tajemnicze wnętrza warsztatów pracowniczych, piękno świętokrzyskich lasów - wszystkie te miejsca ukryte w Questach czekają na odkrycie.
 


 
 
Skansen zajmuje obszar 65 ha. W 2006 r. na jego terenie znajdowało się 30 obiektów, m.in.: dwór z Suchedniowa, kościół z Rogowa (w którym odprawiane są msze), organistówka z Bielin, dzwonnica z Kazimierzy Wielkiej, wiatrak z Grzmucina, spichlerz ze Złotej, kuźnia, liczne zagrody i chałupy. Wszystkie obiekty są wyposażone w typowe meble i narzędzia codziennego użytku, część prezentuje warsztaty rzemieślników wiejskich z wyposażeniem, jak szewca czy stolarza. Wnętrza obiektów udostępnione są do zwiedzania. We dworze z Suchedniowa prezentowane są wnętrza dworskie, a w organistówce – XIX-wieczna apteka i sklepik oraz pracownia krawiecka. W zagrodzie z Bukowskiej Woli umieszczona jest ekspozycja twórcy ludowego Jana Bernasiewicza – ogród rzeźb. W 2011 r. na terenie skansenu prowadzone były dalsze prace mające na celu posadowienie kolejnych obiektów. Po zakończeniu prac skansen liczy 80 obiektów. W skansenie w Tokarni organizowane są imprezy festynowe i folklorystyczne, związane z charakterem parku etnograficznego - np. Wytopki Ołowiu, Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny, Święto Chleba, Hubertus Świętokrzyski.

Na zwiedzanie należy przeznaczyć kilka godzin. Rozległy teren oraz ilość obiektów jakie można zwiedzić, pochłoną naprawdę sporo czasu. Nie będzie to jednak czas stracony.
 


Lekcje i warsztaty etnograficzne organizowane są w Parku Etnograficznym w Tokarni od wtorku do piątku w godz. 10.00 - 14.00 (w miesiącach maj-czerwiec od poniedziałku do piątku). Grupy maksymalnie 25 osobowe. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com