Skansen Józefa Chełmowskiego w Brusach
artysta z innego świata
Józef Chełmowski urodził się 26 lutego 1934 w miejscowości Brusy Jaglie. Tam, w malowniczym obejściu pełnym własnoręcznie wykonanych rzeźb, mieszkał. Kaszub z dziada pradziada, artysta ludowy o wielu zainteresowaniach: rzeźbił, malował, wykonywał niesamowite przedmioty i kolekcjonował skarby. Józef Chełmowski w zm/ 6 lipca 2013 w Brusach Jaglich.
Józef Chełmowski posiadał cenną kolekcję rękodzieła ludowego, w domu urządził stałą wystawę w formie muzeum regionalnego. Odwiedzają go licznie turyści z Polski, Niemiec i krajów skandynawskich. Najliczniejsze zbiory jego prac znajdują się w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Zachodnio-Kaszubskim w Bytowie, Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Józef Chełmowski to rodowity Kaszub, który rzeźbi, maluje, opowiada o swoich dziełach i życiu. Mieszka w miejscowości Brusy Jaglie, w domu rodzinnym, który jest też prywatnym muzeum regionalnym, gdzie znajdują się jego rzeźby, obrazy, pamiątki rodzinne, przedmioty codziennego użytku i narzędzia używane w gospodarstwie. Jego dzieła poruszają zagadnienia filozoficzne, polityczne, regionalne, historyczne, patriotyczne oraz wiary. W przydomowym sadzie znajdują się rzeźby – pomalowane ule w pniach drzew, które przedstawiają różne postacie – często aniołów. Chełmowski posługuje się językiem południowych Kaszub, znanym z rodzinnego domu. Przywrócił i spopularyzował zanikającą na Pomorzu sztukę malowania na szkle. Jest twórcą kapliczek przydrożnych, trzech rzeźb, które znalazły się w Ołtarzu Papieskim w Sopocie. Największym dziełem jego życia jest obraz Apokalipsa, którego długość wynosi 55 m i jest to zobrazowanie Apokalipsy św. Jana. Jego prace znajdują się w muzeach w Toruniu, Bytowie i Bydgoszczy.
W 2006 otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Galeria J. Chełmońskiego
Brusy-Jaglie 17, okolice Borów Tucholskich
więcej o Józefie Chełmowskim :
Tak wyglądał skansen prowadzony przez Pana Józefa (materiał z 2011r.)