Muzeum de Guellala, Kallala, Djerba, Tunezja

Muzeum de Guellala, Kallala, Djerba, Tunezja

  Podróżując po świecie, warto odwiedzać muzea. Tam zazwyczaj gromadzone są pamiątki przedstawiające życie i rozwój danego regionu czy kraju. Nie inaczej jest w Tunezji na wyspie Dżerba, popularnej wśród turystów wypoczywających nad ciepłym morzem. Wizyta w muzeum to prawdziwa podróż w przeszłość i teraźniejszość.

 

 

Z najwyższego punktu wyspy Djerba (wzgórze Tassita 52 m n.p.m.) wznosi się majestatyczny budynek skansenu w Guellala niczym średniowieczna cytadela, strażnik legendarnej wsi Dżerby z jej bogatymi wspomnieniami sięgającymi aż do na wschód i z widokiem na rozległe śródlądowe morze, które chłodzi je zachodnią morską bryzą. U jego stóp znajdują się domy z białymi kopułami zabytkowej wioski Guellala, otoczone starymi piecami do wypalania ceramiki i oddzielone od morza wiekową oazą.

 


Muzeum Djerba Guellala

Bienvenue à Musée Djerba Guellala.
Ouvert 7j/7 de 8H à 20H. 

https://www.musee-djerba-guellala.com/

 

 

Muzeum Dziedzictwa w Guellala jest rozległym kompleksem kulturowym poświęconym zasadniczo rozwojowi wspaniałego dziedzictwa wyspy Dżerba, znanej ze swoich cudów, oryginalności oraz wielkich wartości kulturowych i społecznych. Wielokulturowa ekspozycja, oferuje mnóstwo specjalności i działań: zajmuje się tradycyjnymi technikami i rękodziełem oraz zwyczajami przodków, które są tak wieloma bezcennymi i różnorodnymi skarbami, które od starożytności tworzyły kulturę Dżerby i wartość jej mikrocywilizacji. Muzeum dziedzictwa w Guellala jest jedną z największych przestrzeni kulturalnych w kraju.

 

 

Z ponad 4000 m2 funkcjonalnych zadaszonych przestrzeni, muzeum oferuje szereg specjalistycznych i niezależnych pawilonów, z których każdy przedstawia autonomiczny temat: świętowanie, tradycje i zwyczaje, rzemiosło, mity i legendy, oryginalną architekturę, tradycyjną muzykę galerie malarstwa, arabską galerię kaligrafii, oryginalną galerię „Beskri” oraz galerię mozaiki. Wystawa jest rozłożona na dużą serię spójnych scen, niektóre są animowane, inne zaś są realizowane poprzez artystyczne przedstawienia.

 

 

foto: Albin Marciniak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

opracowanie & foto Albin Marciniak

https://www.facebook.com/marciniak.albin

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com