Jais Sledder - najdłuższy tor saneczkowy w Ras Al Khaimah

Jais Sledder - najdłuższy tor saneczkowy w Ras Al Khaimah

Jais Sledder - najdłuższy tor saneczkowy w Ras Al Khaimah

 

   Wybierając się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich pierwszym skojarzeniem jest oczywiście Dubaj. Owszem, to miasto robi wrażenie ale ZEA składa się z 7 Emiratów a najbardziej różnorodnym jest zapewne Ras Al Khajmah. Pasmo górskie Al-Hadżar z jego najwyższym szczytem Jebel Jais przyciąga od kilku lat turystów z całego świata. Przyjeżdżając w góry można skorzystać z różnych ekscytujących i wielokrotnie nagradzanych atrakcji, w tym z Jais Flight, najdłuższej tyrolki na świecie, Jais Sky Tour i noclegu w Bear Grylls Explorers Camp. Najwyżej położona restauracja w ZEA, 1484 by Puro która działa od niespełna roku, przezywa prawdziwe oblężenie. Będąc w tym miejscu przed rokiem miałem okazję zjechać na najdłuższej tyrolce świata a pozostałe atrakcje były dopiero w planach. Tym razem mogłem skorzystać zarówno z kuchni jak i panoramy wspomnianej restauracji, oraz zupełnie nowej inwestycji której nie ma jeszcze nawet na mapach Google. Ta nowość to tor saneczkowy dający niemniej frajdy co zjazd na sąsiedniej tyrolce.

 

 

Czy tor jest bezpieczny a szybkość faktycznie wbija w fotel ? Co do bezpieczeństwa to widać to na każdym kroku. Wyprofilowane zakręty, siatki ochronne, kamery co kilka metrów i coś co mi się początkowo bardzo nie spodobało, to absolutny zakaz fotografowania podczas jazdy. Dlaczego ? ano dlatego że nie wolno zabierać ze sobą absolutnie niczego. Jak jest to istotne, przekonałem się osobiście w trakcie zjazdu. Prędkość i przeciążenia spowodowane siłą odśrodkową bardzo szybko opróżniły by nasze kieszenie a jakakolwiek torebka czy czapka sprawdziły by swoje umiejętności lotu na stromych skalnych zboczach. Utrzymanie czegokolwiek w rękach nie jest możliwe z innego powodu. W Trakcie zjazdu sami decydujemy o maksymalnej prędkości zjazdu, trzymając a właściwie cały czas odpychając dźwignie znajdujące się po bokach sanek. Wypychanie dźwigni daje swobodę zjazdu natomiast puszczenie dźwigni spowalnia a pociągnięcie może zahamować i całkowicie zatrzymać sanki.

Jak zabawa to zabawa i nie miałem zamiaru zwalniać. Szybkość i zabawa była tak dobra, że na kilku ciasnych zakrętach, wbijany w siedzenie miałem wrażenie ze za chwilę wyskoczę z torów i poszybuję razem ze swoim sprzętem. Dałem upust tym emocjom i zapewne kilka razy byłem słyszany na tarasie restauracji.

 

 

Jais Sledder jest zawiłą konstrukcją, solidnie osadzoną na nisko zawieszonym torze. Zjeżdżając w dół pasma górskiego Al-Hadżar i pokonując kolejne zakręty z prędkością do 40 km na godzinę, ma się okazję podziwiać najbardziej spektakularne widoki na wybrzeże oraz na rozległe grzbiety górskie już po stronie Omanu. Prędkość wydaje się wielokrotnie większa, ponieważ tor jest bardzo blisko ziemi. W pełni kontrolowana jazda trwa około ośmiu minut, a sama trasa liczy sobie 1840 metrów zakrętów i fal. Nie ma nudy.

 

 

Tor saneczkowy jak i zjeżdżających można oglądać z tarasu restauracji. Co chwilę ciszę przerywa krzyk pędzących w dół. Całość konstrukcji jest tak zbudowana, że z atrakcji można skorzystać zarówno z dolnego jak i z górnego parkingu. W obu przypadkach droga do góry prowadzi także torem saneczkowym wyciąganym linami. Dopiero po dojechaniu do najwyższego punktu następuje swobodny zjazd w dół.

 

 

Godziny otwarcia:

Obiekt jest otwarty od wtorku do niedzieli: od 9:00 do 18:00.

Ostatni przejazd kończy się o godzinie 17:30. Kasa biletowa zamykana jest jednak pomiędzy 16:30 a 17:00, w zależności od kolejki.

Prosimy o zabranie ze sobą ważnego dowodu tożsamości.

 

Cennik:

Dorośli: 45 AED (pojedynczy przejazd); 100 AED (trzy przejazdy)

Dorosły + dziecko: 60 AED (pojedynczy przejazd); AED 125 (trzy przejazdy)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

opracowanie i foto: Albin Marciniak

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com