Shangri-la



Zapraszamy do śledzenia relacji Oli i Łukasza z niesamowitej wyprawy
"Droga do Shangri-la"


Aleksandra Nikiel
O sobie mówi, że ma “jedno oko na Maroko, drugie na Kaukaz” (choć jedynie w przenośni : ). Absolwentka Romanistyki i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Uwielbia język francuski i fascynuje się Wschodem. Podróżowała m.in. po Maroku, Ukrainie, Bułgarii, Gruzji i Wschodniej Syberii.
http://www.shangri.pl/wp-content/uploads/2010/03/ola_foto.jpg

Łukasz Supergan
Taternik i fotograf, członek Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Podróżował po Europie Środkowo-Wschodniej, wspinał się w Tatrach i Alpach. W 2004 roku jako pierwszy człowiek samotnie przeszedł Łuk Karpat, pokonując terytoria pięciu krajów: Rumunii, Ukrainy, Polski, Czech i Słowacji. Zdobywca kilkunastu czterotysięcznych szczytów alpejskich. Autor artykułów w magazynach górskich i podróżniczych, relacje i zdjęcia publikuje na stronie www.lukaszsupergan.com.
http://www.shangri.pl/wp-content/uploads/2010/03/lukasz_foto.jpg

 

Trasa wyprawy
“Droga do Shangri-la” – nazwa tej podróży nawiązuje do mitycznej krainy, położonej w jednej z dolin Himalajów Tybetu. Jak głosi legenda kraj ów, rządzony przez sprawiedliwych lamów buddyjskich, jest ostoją pokoju i sprawiedliwości,  a jego mieszkańcy żyją w harmonii ze sobą i otaczającymi ich górami. Nikt nie wie, gdzie owo miejsce leży, a wędrowiec, który przypadkiem tam zawita już nigdy nie może go opuścić. Wyruszamy w tę drogę szukając naszego Shangri-la, miejsca pokoju i równowagi.
Naszym celem jest okrążenie w ciągu osiemnastu miesięcy kontynentu azjatyckiego.
Wyruszając z Polski obierzemy kierunek południowo-wschodni, by znaleźć się w Turcji. Następnym celem będą Syria i Liban. Wczesną zimą dotrzemy do Iranu, stamtąd zaś do Indii.
Wiosnę poświęcimy na treking w Himalajach Indii i Nepalu oraz pakistańskim Karakorum. Kolejnym etapem będą Chiny i Azja Południowo-Wschodnia, skąd przedostaniemy się do Mongolii. Po spenetrowaniu gór Ałtaj udamy się do Rosji, następnie do Kazachstanu i sąsiednich  republik: Kirgistanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu i Turkmenistanu. Ostatnim etapem naszej podróży będzie pokonanie Morza Kaspijskiego oraz krajów Kaukazu, skąd przez Morze Czarne wrócimy do Europy.
Trasa wyprawy
Miejsca które zamierzamy odwiedzić w trakcie tej podróży to m.in.: sanktuarium Annapurny w Himalajach, Tybet, wysychające Morze Aralskie, góry i pustynie Iranu, region Kaszmiru i dzikie doliny Karakorum, Ałtaj Mongolski, azjatyckie republiki, gdzie wielowiekowa tradycja miesza się z postsowieckim industrialem. Długość naszej drogi to 50 tysięcy kilometrów.
Głównym celem tej wyprawy jest spotkanie z miejscami, które przeciętnemu mieszkańcowi Europy są obce i często nieznane. Schodząc z utartych szlaków chcemy poznać narody i plemiona, żyjące od wieków według tych samych obyczajów i wierzeń. Na Wschodzie poszukujemy tego, co w Europie bardzo często przestało istnieć – ludzi i kultur które nie straciły więzi ze swoim środowiskiem, tradycją, zwyczajami. Owocem podróży będą zdjęcia i relacje publikowane na stronie wyprawy, w portalach oraz magazynach turystycznych.
Całe przedsięwzięcie planujemy zamknąć w kilkunastu miesiącach, jednak zarówno trasa naszej podróży, jaki i data powrotu nie są ustalone z góry. Wiele pozostawiamy przypadkowi wierząc, że los i napotkani ludzie okażą się najlepszymi przewodnikami…

relacja z wyprawy dzień po dniu
http://www.shangri.pl/

http://www.shangri.pl/wp-content/uploads/2010/11/a32.jpg

a4

a7

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]