Najlżejszy namiot dla wymagających na długie piesze wędrówki i wyprawy rowerowe

Najlżejszy namiot dla wymagających na długie piesze wędrówki i wyprawy rowerowe

Najlżejszy namiot dla wymagających, na długie piesze wędrówki i wyprawy rowerowe

  Ultralekki, przestronny, wytrzymały a co najważniejsze, łatwy w użytkowaniu w różnych warunkach. Samonośna konstrukcja sypialni MSR FreeLite pozwala na użytkowanie nawet na pustyni, gdzie nie ma możliwości wbicia śledzi i montażu odciągów a jednocześnie nie ma potrzeby stosowania tropiku.

 

 

Namiot ultralekki i całkiem wygodny w rozbijaniu i składaniu. Czy są minusy? Nic nie jest bez wad. Choć minus to raczej naciągany, bo torba w której mieści się namiot z tropikiem, pałąkami i szpilkami, jest nieco ponad wymiar i nie trzeba zatem bardzo dokładnie składać namiot by zmieścił się do tej samego pokrowca. To wraz z dosyć długimi sekcjami pałąków daje nieco duży worek.  Gdyby sekcje były krótsze, zapewne i samo opakowanie było by krótsze, lecz z kolei ilość łączeń zwiększała by ryzyko mniejszej sztywności konstrukcji a co za tym idzie, większe ryzyko problemów w eksploatacji.

Nie jest to duży namiot ale coś za coś. Waga nie bierze się z niczego a niespełna 900 gramów rozbite  w terenie pozwala jednak na wygodne siedzenie czy umieszczenie bagaży wewnątrz.

Jak ten namiot wygląda w terenie, widać na zdjęciach z wyprawy. Sprzęt nie został opisany przeze mnie na podstawie fotek i opisów w necie, ale na podstawie własnych doświadczeń w terenie. 

Owszem, są namioty większe czy tańsze, ale o lżejszy w podobnej cenie ciężko.

 

 

Z plecakiem czy też rowerem z sakwami jeżdżę od wielu lat. Kontakt i doświadczenie ze sprzętem biwakowym mam także całkiem spory. Użytkowałem całkiem sporo różnych modeli namiotów, od sławetnych brezentowych z aluminiowym masztem pośrodku, co z gumowymi dmuchanymi materacami dawało zestaw wagowy "dla Pudziana". Przez kilka lat z powodzeniem użytkowałem bardzo udany i tani namiot Hannah Troll S 2 i jak na swoją wagę i cenę, do dzisiaj jest cenionym i poszukiwanym modelem.

 

 

Całość wyróżnia się niezwykle niską wagą, która razem z pokrowcem wynosi zaledwie 890 gramów. Waga Fast & Light 0.74 kg  Namiot sprawdzi się w trakcie przelotnych opadów deszczu, co jest zasługą zastosowanego w nim tropiku wykonanego z materiału o wodoodporności na poziomie 3000 mm słupa wody. Namiot MSR FreeLite 1 ma konstrukcję pół-wolnostojącą. Takie rozwiązanie pozwala rozstawić samą sypialnię, co świetnie sprawdzi się podczas wypadów w cieplejsze miejsca, gdzie najważniejsza jest dobra cyrkulacja powietrza.

Owszem, jest dostępny na rynku namiot nieco lżejszy, ale cena jest 3 razy większa. Namiot 1-osobowy Samaya Radical 1 waży ok. 655 gramów ale koszt to powyżej 6500 zł.

 

Na zdjęciu poniżej: namiot, śpiwór, karimata i kurtka puchowa.

 

 

 

Testowany namiot 1-osobowy MSR Freelite 1 Ultralekki - specyfikacja

 

Namiot ma dużo miejsca w środku – zmieści się w nim większość ekwipunku, nie tracąc przy tym komfortu biwakowania. Szybkie rozkładanie to jego dodatkowa zaleta. Pałąki są wewnętrznie połączone, więc przy rozkładaniu, wystarczy wciskać poszczególne elementy. Klipsy, zaczepy i otwory montażowe nie pozwalają na pomyłki przy rozkładaniu namiotu. 

 

 

 

 

 

 

Cechy:

- doskonałe rozwiązanie dla osoby podróżującej samotnie;

- funkcjonalny jednoosobowy namiot, niezwykle obszerny i wygodny;

- możesz zabrać go zarówno na górskie, jak i egzotyczne wyprawy;

- w zestawie znajdziesz: tropik, sypialnię, śledzie, pokrowiec;

- konstrukcja stelaża jest odporna na działanie wiatru i zapewnia dużo miejsca wewnątrz;

- namiot ma konstrukcję pół-samonośną (stelaż rozwidla się i jest mocowany w rogach namiotu tylko z jednej strony, z drugiej strony koniec pałąka jest mocowany w połowie długości podłogi), co znacznie obniża jego wagę;

- sypialnia została wykonana z siatki;

- przy dobrej pogodzie możesz używać samej sypialni;

- zastosowano unikalny sposób konstrukcji sypialni oraz tropiku: podłoga namiotu z jednego boku jest podciągnięta bardzo wysoko a tropik dość krótki. Dzięki temu w jednej części namiot jest jednopowłokowy. Obniża to znacząco wagę całego zestawu;

- konstrukcja stelaża jest dziecinnie prosta do rozkładania, także w niesprzyjających warunkach pogodowych; 

 

 

Parametry:

  • Ilość osób: 1
  • Wejścia: 1
  • Waga: 0.74 kg / 0.89 kg (minimalna / całkowita)
  • Powierzchnia podłogi: 1.85 m2
  • Powierzchnia przedsionka; 0.74 m2
  • Wymiary sypialni: 2.21 x 0.84 m
  • Wymiary przedsionka: 0.66 x 2.21 m
  • Wymiary po spakowaniu: 46 x 10 cm
  • Wysokość maksymalna sypialni: 1 m
  • Stelaż: 1 pałąk (rozdwojony z poprzeczką), aluminium DAC 8.7 cm, 
  • Śledzie Needle 7 szt. 
  • Cztery odciągi z odblaskowego repa o średnicy 1.8 mm i napinacze. 

Materiały:

  • Tropik: 15D nylon ripstop 1200mm Durashiel polyurethane & silicone
  • Sypialnia: 10D, siatka poliestrowa
  • Podłoga: 15D  Ripstop Nylon 1200mm Durashield polyurethane & DWR 

Zalety namiotów MSR Freelite:

Seria ultralekkich namiotów.

  • Doskonały stosunek przestrzeni do wagi - to najlżejszy namiot jednoosobowy ze stelażem z aluminium
  • Łatwe i szybkie rozstawianie.
  • Dwa wejścia i dwa przedsionki (nie dotyczy wersji dla jednej osoby), co pozwala na przechowywanie ekwipunku.
  • Wejścia są zapinane z dwóch stron, zamki spotykają się w rogu drzwi, co ułatwia obsługiwanie suwaków jedną ręką 
  • Sypialnia wykonana z siatki, która zapewnia doskonałą wentylację przy jednoczesnej stuprocentowej ochronie przed owadami. 
  • Czerwona podłoga – umożliwia łatwe odnajdywanie drobiazgów.
  • Unikatowy system stelaży (pierwszy raz zastosowany w serii Hubba). 
  • Oryginalna konstrukcja stelaża daje znakomity stosunek wielkości do wagi, pozwala swobodnie siedzieć wewnątrz, zapewnia wygodę i przestrzeń dla każdego użytkownika.
  • Tkanina podłogi jest wydłużona do części sypialni, co pozwala uniknąć chlapania do środka namiotu.
  • W jednej ścianie materiał podłogi podchodzi bardzo wysoko i nie jest osłonięty tropikiem. Takie rozwiązanie zdecydowanie redukuje wagę i objętość namiotu. 

 

Namiot na stronie dystrybutora Paker

https://paker.pl/namiot-msr-freelite-1

 

 

 

Obszerna relacja z tygodniowego przejścia z tym namiotem, szlakiem rzeki Krka i pięknych wodospadów w Chorwacji.

https://klubpodroznikow.com/relacje/europa/227-najciekawsze-i-najpiekniejsze-miejsca-w-chorwacji/3835-chorwacja-szlakiem-rzeki-krka-i-pieknych-wodospadow

 

Park Narodowy Krka

 

 

Moje wyposażenie na tygodniową włóczęgę po bezdrożach Chorwacji wyglądało tak. Podstawa to oczywiście dobre buty, odpowiedniej wielkości plecak i lekki namiot z tropikiem i z drobną siatką sypialni. Stworzeń latających w tym maleńkich komarów jest bardzo dużo. O poranku daje o sobie znać wszystko co fruwa i pełza. Dobrze jest należycie zabezpieczyć całe wyposażenie, by nie być zdziwionym że w butach czy w plecaku pozostawionym na zewnątrz mamy skorki, pająki, czy nawet żmije. Wody jest dużo tylko na pozór, bo choć wędrówka wiedzie wzdłuż dużej rzeki i wielkich wodospadów, to dostęp do wody nie zawsze jest prosty. Dla wygody i bezpieczeństwa, używałem butelki z filtrem a to pozwalało mi na nabieranie wody praktycznie z każdego miejsca. Ze względów bezpieczeństwa naładowany telefon to podstawa a w moim przypadku gdy robiłem sporo zdjęć i filmów, baterie szybko się rozładowywały. W plecaku miałem power bank o dużej pojemności a do tego panel solarny zawieszony na plecaku, którym na bieżąco doładowywałem telefony czy sam power bank. Oczywiście okulary słoneczne i krem z filtrem to podstawa.  Burze tutaj potrafią być bardzo intensywne a po nich piekące słońce z temperaturami do 40 stopni w cieniu. Widoki nagradzają trudy wędrówki i już planuję kolejną wędrówkę po Chorwackich bezdrożach.

 

 

 

opracowanie & foto  Albin Marciniak

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]