Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Dobór i prawidłowe wiązanie butów

Porady jak prawidłowo wiązać buty, by uniknąć otarć, pęcherzy i innych dolegliwości przy dłuższych czy wymagających wędrówkach.

Siedząc w domu przed telewizorem czy komputerem ten problem nas nie dotyczy. Jednak dla miłośników wędrówek bliższych czy dalszych, czy też górskich eskapad, często pojawia się problem ze stopami. Pęcherz na pięcie, obtarcie na pięcie, podbiciu czy z z boku dużego palucha, a nawet schodzące paznokcie, to objawy o jakich słucham od wielu osób. Na ogół wszyscy skupiają się na zakupie wypatrzonych czy poleconych butów, licząc że po odejściu od kasy ten temat mają zamknięty. Problem z butami pojawia się już w momencie zakupu. Ile osób ma świadomość o samym momencie zakupu ? A właściwie o porze czy nawet godzinie w której powinno się przymierzać i kupować buty ? Ile osób po zakupie i ponownym przymierzaniu w domu stwierdziło że jednak kupili za małe ? Mniejszy problem jeżeli kolejna przymiarka była w domu a nie już w górach. Żelazną zasadą jest przymiarka butów po południu czy wręcz wieczorem, godzinę przed zamknięciem sklepu. Nasza stopa to nie drewniany kołek i w trakcie dnia się męczy i puchnie. Podobnie jak puchnie w trakcie wędrówki. Ponadto osoby z bardzo dużym doświadczeniem w górach mają zasadę, że buty po założeniu i spacerowaniu w sklepie wydają się idealnie dopasowane, to znaczy że należy wziąć o pół numeru większe. Duży palec nie może dotykać wewnętrznej części buta. To pierwsza zasada by w przyszłości nie przeżywać schodzenia paznokcia.

prawidłowe wiązanie butów 5

 

Przejdźmy teraz do prawidłowego wiązania butów, bo to także ma bardzo duże znaczenie o czym wie niewielu. Kto z Was z tej blokady korzysta w sposób właściwy ?

prawidłowe wiązanie butów 7

Przyznajcie się szczerze, kto z Was wie do czego służy zaczep nieco odsunięty od pozostałych ? Kto z Was zmienia sposób wiązania jakże różny na zejściu czy na podejściu ? Spróbujcie zastosować się do tych wskazówek, a w większości przypadków okaże się to zbawienne i przestaniecie zwalać winę na złe buty.

prawidłowe wiązanie butów 8

Jeżeli nosicie trampki czy tenisówki i wybieracie się na melanż, to możecie przydeptywać sobie luźne sznurówki czy wręcz z nich zrezygnować. Jeżeli jednak wybieracie się na górską wędrówkę, zacznijcie używać sznurówek z głową. 

Wysokie buty jak na zdjęciach, to dwie strefy wiązania. Bez względu na naszą trasę, dolna część buta powinna ściśle przylegać czyli że sznurówki powinny być dociągnięte. W ten sposób nawet przy wędrówce po płaskim terenie nasza stopa nie będzie się przemieszczać wewnątrz buta. Jeżeli teren nie jest kamienisty i nie ma zagrożenia skręcenia kostki, górnej części nie musimy ściskać. Do dwóch stref różnego wiązania służy nam właśnie blokada, czyli zaczep widoczny na zdjęciu jako 3 od góry. On pozwala na takie różne wiązania.

prawidłowe wiązanie butów 9

 

Przed dłuższym odcinkiem zejścia, zmieniamy sposób wiązania. To właśnie na zejściu najczęściej doznajemy różnych kontuzji czy dolegliwości. Dlaczego ? Dlatego że mamy źle zawiązane buty. To właśnie na zejściu sznurówki muszą być dociągnięte "na maxa" na całej długości buta. W ten sposób noga nie będzie się przemieszczać i nie zapewnimy sobie pęcherzy, otarć czy wręcz schodzących paznokci. Przy właściwym zawiązaniu butów, duży palec nie ma prawa dotykać wewnętrznej strony czubka buta !

prawidłowe wiązanie butów 10

 

Zanim zaczniemy schodzić, musimy wejść. Na podejściu także musimy odpowiednio dopasować wiązanie. Dolny odcinek oczywiście dociągamy tak, by but opinał i przylegał ściśle do stopy. W ten sposób pięta nie będzie nam przemieszczać się góra dół według własnego uznania i nie zapewnimy sobie solidnego otarcia już na podejściu.

prawidłowe wiązanie butów 11

 

But zawiązany ambitnie na całej wysokości w trakcie podejścia, zagwarantuje nam poważne otarcia nogi powyżej kostki i to bez względu jak delikatne skarpety mieliśmy na nogach.

prawidłowe wiązanie butów 12

 

Kolejna wskazówka przy dłuższych wędrówkach, zwłaszcza z użyciem stuptutów (ochraniaczy) gdy mamy ograniczony dostęp do sznurowadeł. But nigdy nam się nie rozwiąże, jeżeli zawiążemy podwójnie. Tak podwójnie i nie obawiajcie się że nie rozwiążecie sznurówek. To nie nici i niepotrzebna obawa o supełki a rozwiązanie sznurowadeł łatwo idzie :-)

prawidłowe wiązanie butów 13

Przy okazji. Każdy but, choćby za kilka tysięcy zł. wymaga właściwej konserwacji. Nie oczekujcie że po całym intensywnym sezonie odstawicie buty na półkę i w następnym sezonie but będzie idealny. Czyszczenie i odpowiednia impregnacja zdecydowanie wydłużają żywotność każdego buta a co ważne, zachowują jego właściwości i parametry.

 

Bardzo istotnym elementem są oczywiście odpowiednio dobrane skarpety.

Jeżeli ktoś nie dba o swoje zdrowie i stopy a jedynym wyznacznikiem jest cena, wystarczy wizyta na placu targowym i kupno 5-cio paka za 10 złotych. Po pierwszym kilometrze pojawią się pierwsze objawy a ciągnący się za nami zapach odstraszy każdego zwierza.

Skarpety które można polecić każdemu szanującemu się turyście, to sprawdzone wielokrotnie w wielu warunkach skarpety NordHorn. Średnia półka cenowa zadowoli większość z nas a skarpety są jedynym produktem rodzimej fabryki spod Łodzi. Jedynym ale za to w bardzo dużym asortymencie i dedykowanych do każdej aktywności.

prawidłowe wiązanie butów 4

 

Dla tych którzy lubią pochodzić po górach w zimie, brnąc w głębokim śniegu czy poprostu chcących mieć komfort cieplny i wygodę w każdej sytuacji, polecam skarpety z wyższej półki. To zadowoli najbardziej wybrednych i największych zmarźluchów. Skarpety nadają się także w góry wysokie, nie ograniczając się do Tatr czy Alp.  Sprawdzone na całodziennej wędrówce na rakietach śnieżnych przy temperaturze ok 25 stopni poniżej zera. Komfort cieplny przez cały czas, bez jakichkolwiek oznak zawilgocenia czy zapachu. W testach używane były skarpety Smartwool.

prawidłowe wiązanie butów 1

Skarpety SmartWool Trekking Heavy Crew to ekstra mocne, grube i wytrzymałe skarpety trekkingowe. Sposób ich wykonania gwarantuje, że sprawdzą się w wymagającym, górskim terenie - amortyzująca warstwa wełny na podeszwie pochłania wstrząsy. Rekomendowane są również na krótkie wypady w terenie łatwym i umiarkowanym. Doskonałe zarówno w zimie jak i w lecie. Gwarantują, że stopy będą suche i na pewno nie zmarzną, niezależnie od warunków. 

Szczegóły:

 • Długość: za kostkę
 • Dodatkowy ściągacz na śródstopiu
 • Płaskie szwy na palcach
 • Gruba, amortyzująca warstwa wełny na podeszwie
 • Materiał: 70% wełna Merino, 29% Nylon, 1% Elastan

Merino Wool - to  naturalna wełna pozyskiwana z futra owiec Merynosów, hodowanych w Australii i Nowej Zelandii. Jest przyjemna w dotyku, porównywalna do bawełny, nie gryzie. Ceniona szczególnie ze względu na wysokie parametry termoregulacyjne – doskonale odprowadza wilgoć, utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała i oddycha. Nawet podczas dużego wysiłku fizycznego nie pochłania przykrych zapachów. Produktów wykonanych z Merino Wool można używać przez cały rok.

Najważniejsze właściwości wełny Merino:

 • Delikatna i przyjemna dla skóry
 • Antyalergiczna
 • Odprowadza wilgoć od ciała
 • Bardzo ciepła
 • Trudnopalna
 • Posiada zdolność samooczyszczenia
 • Nie pochłania przykrych zapachów
 • Jest bakteriostatyczna – hamuje rozwój bakterii

 

prawidłowe wiązanie butów 2

 

Do testów użyte zostały buty AKU Conero GTX

 

Lekkie, trzysezonowe buty trekkingowe, wykonane techniką zespalania z bardzo wytrzymałych materiałów. Zespolono skórę zamszowa oraz tkaninę AIR 8000, słynącej z doskonałej wentylacji, co w znacznym stopniu poprawia komfort noszenia w ciepłych porach roku. Cholewka o grubości 1,8 mm została dodatkowo zabezpieczona gumowym otokiem. Buty posiadają membranę Gore-Tex® Performance Comfort, co czyni je nieprzemakalnymi w każdych warunkach. W butach zastosowano podeszwę Vibram® Foura, o średniej sztywności, która zapewnia dobrą przyczepność, nawet w mokrym, skalistym terenie oraz doskonałą amortyzację. Wewnątrz znajduje się usztywniająca wkładka nylonowa o grubości 6-4 mm.

Szczegóły:

 • Gumowy otok
 • Wykonane techniką zespalania
 • Materiał zewnętrzny: Skóra Zamszowa + AIR8000® 1,8 mm
 • Materiał wewnętrzny:  Gore-Tex® Performance Comfort 
 • Podeszwa zewnętrzna: Vibram® Foura
 • Podeszwa wewnętrzna: Podwójnie zagęszczona Die Cut Eva
 • Twardość: Średnia4-6 mm Nylon
 • Wkładka: Wyjmowana,Custom Fit 152
 • Waga: 655 g

AIR8000® stanowi pierwszy z dwóch systemów stosowanych przez AKU w celu zapewnienia obuwiu wysokiego poziomu oddychalności. System opiera się na specjalnie skonstruowanej tkaninie, której poziom oddychalności zwiększa się przez okres 24 h, przewyższając konwencjonalne materiały nawet o 11 razy.

Gore-Tex Performance Comfort to membrana charakteryzująca się trwałą wodoszczelnością z optymalną oddychalnością, zapewniająca długotrwałą ochronę przed wilgocią i poczucie komfortu. Woda nie przedostaje się do wnętrza buta, podczas gdy pot może wydostać się na zewnątrz.

Vibram® Foura jest idealną podeszwą na lekki wypad i trekking. Posiada szerokie samoczyszczące rowki i linię zgięcia w przedniej części stopy do wygodnego skręcania. Podcięte paski na pięcie dla bezpiecznego hamowania i wzmocniony przód do ochrony i dużej odporności na zużycie.

Die Cut Eva to zintegrowana wkładka wewnętrzna wykonana z pianki EVA, wyprofilowana i dopasowana do stopy.

Custom Fit to technologia zapewniająca idealne dopasowanie obuwia do indywidualnych cech każdego użytkownika.

Ostateczny kształt buta AKU zostaje uzyskany dzięki specjalnym ruchomym kopytom szewskim, które stosuje nie tylko przez cały czas trwania procesu formowania wtryskowego, ale także podczas sznurowania, schładzania i zabiegów wykończeniowych. Żaden inny producent obuwia nie utrzymuje kopyta szewskiego wewnątrz buta przez kompletny proces produkcyjny, a zwłaszcza jego dwie ostatnie fazy, które są kluczowe dla uzyskania zamierzonych efektów.To właśnie w fazie schładzania po formowaniu wtryskowym poliuretanowa podeszwa przybiera swój ostateczny kształt. Poliuretan ma na tym etapie skłonność do kurczenia się, przez co cały but traci swój zamierzony kształt, jeśli kopyto szewskie zostanie usunięte za wcześnie.

Aku to ponad 30 lat doświadczenia i najwyższa jakość. Jako pierwsza wprowadziła innowacyjną metodę podklejania membrany Gore-Tex®, tworząc tym samym w pełni wodoodporne obuwie. Buty produkowane są wyłącznie w Europie i wykańczane ręcznie przez najlepszych specjalistów. Każdej parze przypisany jest indywidualny kod, pozwalający zidentyfikować szewca.  

 

Kpiowanie jakiejkolwiek części zabronione. Udostępnianie i stosowanie się do porad wskazane.

Opracowanie: Albin Marciniak
 
masz pytanie ? napisz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/b9dktkqTURBXy8zMDhmNzY2OGE1ZGFkMGQxY2RjNjJlYzEzODk3NWFjZi5qcGVnk5UDZDnNAfbNAfaVAgBLw8OTBUtL

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

Góry

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

szkolenia

szkolenia porady

testy sprzętu

testy sprzetu

przewodnicy

baza przewodnikow

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

wyprawy

wyprawy

serwisy pogodowe

 SERWIS POGODOWY

komunikaty GOPR, TOPR

 
komunikaty GOPR TOPR

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 

 
Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

aleja 2019

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

 
Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 
Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie
 

szczyty pasm górskich w Polsce

 
niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 
najwyższe drzewa świata
 
najdłuższe mosty świata
 
najdziwniejsze budynki świata
 

Odwiedza nas 103 gości oraz 0 użytkowników.