Gdzie zastosowanie znajdują walcowe magnesy neodymowe?

Gdzie zastosowanie znajdują walcowe magnesy neodymowe?

Gdzie zastosowanie znajdują walcowe magnesy neodymowe?

 

   Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że praktycznie codziennie korzysta z magnesów neodymowych walcowych oraz innych rodzajów magnesów. Ich głównym atutem jest fakt, że uważa się je za najsilniejsze magnesy w historii ludzkości. W jaki sposób powstają? Gdzie się je wykorzystuje? 

 

Historia

Pierwszy walcowy magnes neodymowy został opracowany w latach 80. XX wieku. Początkowo taki rodzaj magnesu znalazł zastosowanie podczas produkcji silników, narzędzi elektrycznych oraz głośników, czyli w branżach, w które w pełni korzystają z pola magnetycznego. Z biegiem lat i wraz z ich rosnącą popularnością, zaczęto stosować je w innych gałęziach przemysłu, wszędzie tam, gdzie można wydobyć pełnię możliwości. I, co najciekawsze, taki stan rzeczy trwa do dziś. Chyba nie ma takiego przedsiębiorstwa, w którym magnes nie znalazłby żadnego zastosowania.

 

Skąd się bierze moc magnesów neodymowych?

Największą zaletą magnesu neodymowego jest możliwość uniesienia ciężaru przekraczającego tysiąckrotnie wagę samego magnesu. Wszystko dzięki połączeniu takich związków chemicznych jak żelazo, bor i neodym. Kolejną ich zaletą jest trwałość. Mogą być używane przez wiele lat, nie tracąc swoich właściwości. Niestety, magnesy neodymowe walcowe ulegają korozji. Jednak wystarczy zastosować powłokę ochronną a ta przypadłość zostanie odsunięta w czasie. Reasumując, najmocniejszymi punktami magnesów są: duża siła przyciągania pomimo niedużych wymiarów, odporność na czynniki zewnętrzne, w tym skrajnie wysokie temperatury otoczenia.

Czym charakteryzują się magnesy neodymowe walcowe? Ich cechą charakterystyczną jest możliwość namagnesowania na całej średnicy lub długości. Kształt walca sprawia, że wytwarzają większe pole magnetyczne od popularnego magnesu. Z tego też względu są bardzo pożądanym towarem na rynku nowoczesnych technologii a ich długowieczność sprawia, że ogromna część producentów wybiera je jako rozwiązania w swoich produktach.

 

Gdzie stosuje się magnesy neodymowe?

Najpopularniejszą rzeczą charakterystyczną, jaka odróżnia magnesy, jest ich kształt. Jest on jednak bardzo ważny, gdyż decyduje o sile pola magnetycznego. Najpopularniejszymi magnesami neodymowymi są magnesy walcowe, magnesy z klejem, magnesy płytkowe oraz magnesy pod śrubę. Wszystkie one znajdują zastosowanie w praktycznie wszystkich branżach.

Same magnesy walcowe doskonale sprawdzą się w wielu branżach. Spotyka się je w medycynie, handlu czy nowoczesnych technologiach. Skąd tak szerokie zastosowanie? Główną rolę odgrywają małe rozmiary oraz wysoka wytrzymałość na temperaturę i uszkodzenia mechaniczne. Najpopularniejszymi przedmiotami, które produkuje się przy wykorzystaniu magnesów neodymowych walcowych są silniki, czujniki, słuchawki, turbiny czy mierniki. Sprawdzają się także jako klipsy do ubrań oraz jako element tablic magnetycznych.

Co ciekawe, największą popularność zdobył magnes płytkowy. Znalazł on zastosowanie w życiu codziennym, gdyż wykorzystuje się go we wszelkich zapięciach ma magnes oraz w magnesach na lodówkę.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na witrynie skontaktuj się z nami pod adresem alejapodroznikow@gmail.com zamiast kraść.