Wyprawa w nieznane – terenowy niezbędnik survivalowy

Wyprawa w nieznane – terenowy niezbędnik survivalowy

Samochód wyprawowy — czym powinien się charakteryzować?


Wyprawa z dala od cywilizacji to dobry sposób na oderwanie się od miejskiego zgiełku. Jak wybrać samochód, który umożliwi dojazd na miejsce i ułatwi wypoczynek? 

 

Survival wymaga przygotowania ekwipunku, aby móc przetrwać w głuszy. Na pewno potrzebne jest schronienie, pożywienie, woda, środki do zachowania higieny, a najlepiej jeszcze sprzęt sportowy. Aby to wszystko przewieźć i dotrzeć na miejsce potrzeba też odpowiedniego pojazdu. Rasowa terenówka wyprawowa może zaoferować to wszystko, a odpowiednio wybrany model zapewni dodatkowo wygodę podczas jazdy na asfalcie. 

 

 

Jakim samochodem najlepiej wybrać się na wyprawę w nieznane?

Zdobywanie świata to nie tylko zwiedzanie wielkich miast i wylegiwanie się na piaszczystych plażach. Sednem zdobywania świata jest dotarcie i przetrwanie w miejscach, gdzie nie sięga cywilizacja. Dzięki temu można obudzić się rano i wypić kawę patrząc na skaliste górskie zbocza porośnięte różnorodną roślinnością. Po śniadaniu i wypiciu kawy następuje wyjazd w dalszą trasę, celem znalezienia jeszcze piękniejszego widoku.

Wybór odpowiedniego samochodu będzie tak samo ważną kwestią, jak kompletowanie ekwipunku. Auto musi na pewno oferować znakomite parametry terenowe. Podstawą jest napęd. Jednak aby podjąć właściwą decyzję czy wybrać stały, czy dołączany napęd 4x4, należy dowiedzieć się co nieco o ich działaniu.

 

Skuteczny napęd podstawą jazdy w trudnym terenie

Wyróżniamy trzy rodzaje napędów na wszystkie koła – stały, dołączany ręcznie oraz dołączany automatycznie. Napęd dołączany ręcznie wymaga od kierowcy, aby podczas wjazdu w teren aktywować przekazywanie napędu na wszystkie koła. Jak działa napęd 4x4  tego rodzaju? Otóż układ jest pozbawiony międzyosiowego mechanizmu różnicowego – przednia i tylna oś może być spięta wałem napędowym na sztywno lub całkowicie rozłączona. Jadąc na asfalcie z napędem 4x4, w układzie dochodzi do znacznych naprężeń. Ma to wręcz niszczycielski wpływ na opony. Może również doprowadzić do awarii podzespołów układu. Dlatego na asfalcie samochód z dołączanym napędem 4x4 wykorzystuje wyłącznie tylny napęd.

W stałym napędzie 4x4 przednia oraz tylna oś są ze sobą spięte cały czas, ale łączy je ze sobą centralny mechanizm różnicowy. Pozwala on zróżnicować prędkość obrotową przedniej i tylnej osi, podobnie jak międzyosiowe mechanizmy różnicują prędkość obrotową prawego i lewego koła. Dzięki temu podczas jazdy po łuku lewe przednie oraz prawe tylne koło mogą się swobodnie obracać i zachować przyczepność, chociaż w rzeczywistości pokonują one inny dystans. W przypadku braku mechanizmu różnicowego jedno z kół musiałoby być utrzymywane w poślizgu.

Obecność międzyosiowego mechanizmu różnicowego pozwala na szybką jazdę ze stałym napędem 4x4 na asfalcie, ale wymaga dodatkowych rozwiązań w terenie. Niezbędna jest wówczas opcja blokady mechanizmu różnicowego lub np. system hamujący poszczególne koła. Mechanizm różnicowy sprawia bowiem, że jeżeli jedno z kół oderwie się w terenie od podłoża, to będzie się obracać w miejscu, a samochód nie pojedzie dalej.

Automatycznie dołączany napęd na cztery koła ma natomiast zaletę, której brakuje dwóm wcześniejszym rodzajom napędów. Chodzi o zmienną proporcję rozdziału momentu obrotowego między osiami. W przypadku stałego i ręcznego napędu 4x4, proporcje rozdziału mocy są zawsze stałe np. 50:50, lub 40:60. W zaawansowanym automatycznie dołączanym napędzie 4x4 proporcja może się zmieniać. W efekcie moment obrotowy jest przekazywany na te koła, które dysponują najwyższą przyczepnością. 

 

Land Rover Defender – idealny pojazd na wyprawę w nieznane

Automatycznie dołączany napęd na cztery koła to rozwiązanie stosowane w najnowszej odsłonie modelu Land Rover Defender. Land Rover Defender został wyposażony również w dwustopniową skrzynię rozdzielczą z reduktorem. W efekcie napęd może być w 100% przenoszony na jedną oś lub rozdzielany w optymalnej proporcji. Dzięki temu samochód jest w stanie poruszać się w najbardziej błotnistym i grząskim terenie oraz zdobywać szczyty gór. Napęd Defendera łączy się ze znakomitą geometrią terenową: kąt natarcia – 37,5°, kąt zejścia – 40°, oraz kąt rampowy – 31° (w zależności od wyboru modelu). Konstrukcja Defendera umożliwia natomiast brodzenie na głębokości do 900 mm, również w wersji hybrydowej PHEV.

Dzięki swoim znakomitym parametrom ten niezłomny terenowy SUV od lat służy zdobywaniu najodleglejszych miejsc na ziemi. Nie tylko jego napęd jest w stanie podołać najcięższym wyzwaniom w terenie. Wykorzystuje również wiele rozwiązań i opcji wyposażenia, które wpływają na wygodę i przyjemność podczas wyprawy.

Jazdę w terenie ułatwiają liczne systemy wsparcia kierowcy. Umożliwiają m.in. podgląd przestrzeni pod samochodem przez kamerę, ostrzeganie przed zbliżaniem się do maksymalnej głębokości brodzenia, czy zarządzanie pracą układu napędowego. Kropką nad i jest bogate wyposażenie wyprawowe Defendera. Namiot dachowy zapewnia bezpieczny nocleg, a akcesoria dla zwierząt pozwolą wygodnie zwiedzać świat z czworonożnymi towarzyszami. Możliwości transportowe samochodu umożliwiają zabranie ze sobą całego niezbędnego ekwipunku i sprzętu sportowego. W efekcie Defender będzie optymalnym wyborem na każdą wyprawę w nieznane.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]