Planujesz jesienny wyjazd w góry? Wybierz Karkonosze

Planujesz jesienny wyjazd w góry? Wybierz Karkonosze

Planujesz jesienny wyjazd w góry? Wybierz Karkonosze

 

   Jesień to doskonały czas na urlop lub weekend w górach, zwłaszcza jeśli stronisz od tłumów, lubisz podróżować budżetowo i dobrze wiesz, że nigdy nie ma złej pogody, są tylko niewłaściwe ubrania. Podpowiemy Ci, co warto zobaczyć właśnie jesienią i gdzie szukać noclegów w Karkonoszach. 

 

Koniec lata nie musi oznaczać końca krajoznawczych wyjazdów. Jesień w górach jest zawsze wyjątkowa. Szlaki pustoszeją, liście zaczynają żółknąć i czerwienieją, tworząc wyjątkowo barwny krajobraz. O tej porze roku apartamenty w górach kuszą niskimi cenami, a z ich okien rozciągają się bajkowe widoki na kolorowe, zalesione szczyty.

 

Malownicze trasy piesze, jak i rowerowe

Jesienią w Karkonoszach powietrze wciąż jest czyste, a po niebie przetaczają się różnorodne chmury — od białych obłoczków, po szare, zwiastujące ciepły, jesienny deszcz. Pod stopami szumią liście, a na szlakach… trudniej spotkać rodziny z dziećmi i nastolatków. Jest więc pusto i kameralnie.

W takiej atmosferze można zwiedzać Karkonosze zarówno pieszo, jak i na rowerze, odwiedzać wyjątkowo puste schroniska, w których faktycznie można odpocząć.

Szlaki piesze i rowerowe w Karkonoszach są doskonale oznaczone i trasę wyprawy można dostosować do potrzeb spacerowiczów. Z uroku spacerów po okolicach mogą skorzystać początkujący miłośnicy gór i osoby, które mają za sobą niejeden trekking w wymagających warunkach.

 

Piękne jesienne pejzaże i krajobrazy

  • Podczas spacerów możesz wejść na najwyższy szczyt Karkonoszy, czyli na Śnieżkę z budynkami obserwatorium meteorologicznego i widokiem na piękną okolicę. Możesz też skorzystać z kolejki gondolowej, do której jesienią nie stoi sznur chętnych na przejażdżkę albo wjechać na szczyt Kopa, z którego dojdziesz na szczyt Śnieżki po wygodnej drodze.
  • Piękne widoki zapewni także Szrenica, również z kolejką oraz malowniczymi szlakami pieszymi. Odpocząć możesz w schroniskach w Szrenicy i na Hali Szrenickiej.
  • Wrażenie zrobią na Tobie kotły polodowcowe, zwłaszcza Śnieżne Kotły pomiędzy Łabskim Szczytem i Wielkim Szyszakiem.
  • Podczas spacerów nie zabraknie miejsc, w których zrobisz malownicze zdjęcia panoramy, przepaści i jezior polodowcowych Śnieżne Stawki.
  • Nacieszysz także oczy widokiem wodospadów: Szklarki, Kamieńczyka, Dziki, Podgórnej, a także kaskady Myi w Przesiece.
  • Złoty Widok oraz Świątynia Wang w Karpaczu to miejsca, z których rozciągają się bajeczne widoki na Karkonosze. Warto tutaj nie tylko zrobić zdjęcia, ale także po prostu usiąść i wpatrywać się w jesienne pejzaże. We wrześniu i październiku są najpiękniejsze.

 

Cisza i spokój

W szczycie sezonu, nietrudno spotkać na szlakach innych miłośników gór. Czasami spaceruje się z całymi rodzinami lub w dużych grupach. Ma to swoje zalety — można poznać kogoś ciekawego, zaprzyjaźnić się lub spędzić miło czas na długich rozmowach.

Jeśli jednak szukasz ukojenia nerwów, ciszy i chcesz pobyć w samotności lub z najbliższą sobie osobą, to właśnie jesienią warto wyruszyć na szlak. Kameralnie będzie nie tylko na samych drogach i ścieżkach, ale także w schroniskach, restauracjach i kawiarniach.

 

Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy utworzono w 1959 roku, by chronić najcenniejsze tereny Karkonoszy: torfowiska, zarośla, kotły polodowcowe, stawy, miejsca, w których rosną zioła, trawy i borówki.

Niektóre tutejsze gatunki roślin są rzadkie i zagrożone wyginięciem. Dlatego też spacerując po Karkonoskim Parku Narodowym, należy zwrócić na nie szczególną uwagę i pamiętać, że nie wolno ich niszczyć.

Wyjątkowo wartościowe są tutaj takie rośliny jak dzwonek karkonoski, pierwiosnek maleńki, gnidosz sudecki, czosnek syberyjski, skalnica śnieżna. Można też spotkać lisy, jelenie, bobry, a nawet muflony i 16 gatunków nietoperzy!

Szczęściarze mogą wypatrzyć również orła bielika i salamandrę plamistą. Jesienią cała roślinność nabiera zupełnie innych barw niż wiosną czy latem. Park jest znacznie bardziej kolorowy i magiczny, zwłaszcza kiedy utrzymują się poranne mgły, a między drzewami i krzewami są rozpostarte pajęczyny.

 

Szeroki wybór noclegów

Karkonosze zajmują około 650 km/kwadratowych, z czego prawie 200 km jest po stronie polskiej. Nie sposób więc zwiedzić wszystkie najważniejsze atrakcje i pokonać malownicze szlaki w jeden dzień. Warto pomyśleć o miejscu do wypoczynku.

Jeśli szukasz komfortowych noclegów, znajdziesz je w apartamentach w Cieplicach. Idar.pl to komfortowe pokoje dla osób przyjeżdżających do Jeleniej Góry i nastawionych na aktywny wypoczynek. Noclegi w Cieplicach pozwalają na zregenerowanie sił po długich spacerach. Są też świetną bazą wypadową do wielu karkonoskich miejscowości.

Obiekt z apartamentami w Cieplicach zapewnia bezpłatny parking, miejsce na rowery i sprzęt narciarski. Świadczy również usługi medyczne w postaci leczniczych i kosmetycznych zabiegów oraz terapii zintegrowanej. Gwarantuje spokój, ciszę i doskonałą atmosferę – również podczas pobytów jesiennych.

 

Podsumowanie

Jeśli chcesz ukoić nerwy i wykorzystać malowniczą, jesienną aurę, aby wypocząć, zarezerwuj pokój w Jeleniej Górze i wyrusz na szlak. Doceń polską, złotą jesień z jej wszystkimi barwami i połącz aktywny wypoczynek na szlaku z zabiegami, które poprawią Twoje zdrowie, samopoczucie i samoocenę. Pobyt w Karkonoszach pozwoli Ci naładować życiowe akumulatory i w dobrym nastroju wejść w długą zimę.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com