10 doświadczeń, bez których nie możesz opuścić Giżycka

10 doświadczeń, bez których nie możesz opuścić Giżycka

10 doświadczeń, bez których nie możesz opuścić Giżycka

 

   Giżycko, malownicze miasto położone na Mazurach, to doskonałe miejsce dla wszystkich miłośników przygody, pięknej natury i fascynującej historii. Jeżeli jesteś turystą poszukującym niezapomnianych wrażeń, Giżycko będzie dla Ciebie idealnym celem podróży. Oto dziewięć rzeczy, których warto doświadczyć podczas pobytu w tym urokliwym miejscu. 

 

Słynne jeziora mazurskie

Wybierając się do Giżycka przede wszystkim należy zaplanować odpowiednią ilość czasu na wodne atrakcje. Swoją przygodę z tym rejonem Polski można zacząć od magicznej przejażdżki statkiem po jeziorach mazurskich.To doskonały sposób na zapoznanie się z malowniczym pejzażem Mazur: rejs statkiem sprawdza się zarówno w przypadku małych, jak i dużych.

Jeśli jednak jesteś głodny bardziej intensywnych wrażeń i już co nieco wiesz na temat pływania po jeziorach, możesz samodzielnie podziwiać uroki największego jeziora w Polsce, Śniardw lub Niegocin oraz połączonych z nimi szlaków wodnych. W licznych przystaniach i portach nad poszczególnymi mazurskimi jeziorami wyczarterujesz jacht (również z kapitanem, jeśli nie posiadasz stosownych uprawnień do samodzielnego pływania).

Interesuje Cię czarter jachtów w Giżycku? Z nami wynajmiesz najlepszej jakości sprzęt w doskonałej cenie!

 

pexels-marek-piwnicki

 

Spacer po słynnym moście obrotowym

Nie można opuścić Giżycka bez spaceru po słynnym moście obrotowym. Ten unikalny i historyczny most to nie tylko doskonałe miejsce na fotografie, ale także atrakcja, która przenosi Cię w czasie do dawnych lat. To niebywała okazja zobaczyć, jak most obraca się, aby przepuścić statki i łódki żeglujące po kanale. Giżycki most został wybudowany ponad 130 lat temu, a jego konstrukcja waży ponad 100 ton. Mimo to, most działa do dzisiaj, a jego przemyślany projekt umożliwia obsługiwanie go przez... jednego człowieka. I to wyłącznie siłą jego mięśni!

 

Wzgórze św. Brunona i Krzyż św. Brunona

Wzgórze św. Brunona to spokojne i zielone miejsce, znajdujące się niedaleko Twierdzy Boyen, które jest według wielu najpiękniejszym punktem widokowym w Giżycku. Panorama miasta oraz rozległego jeziora Niegocin, wypełnionego łodziami i żaglówkami, wywiera olbrzymie wrażenie. Z centrum miasta można dostać się na wzgórze na dwa sposoby:

  1. Szlakiem pieszym przy ulicy św. Brunona, który prowadzi z Mostu Obrotowego (można również połączyć wycieczkę z obserwacją otwarcia mostu i przyjść na wzgórze w następnej kolejności).
  2. Droga biegnąca wzdłuż brzegu jeziora Niegocin (równoległa do torów kolejowych).

Stojąc na szczycie wzgórza, spróbuj wyobrazić sobie, że tysiąc lat temu to wzniesienie było otoczone wodami z trzech stron i prawdopodobnie stanowiło siedzibę staropruskich Galindów. Na szczycie wzgórza znajduje się żeliwny Krzyż św. Brunona - pomnik męczeńskiej śmierci patrona Warmii. Krzyż ten został odsłonięty w 1910 roku, upamiętniając 900. rocznicę śmierci św. Brunona podczas misji w pogańskich Prusach. Według legendy miało to miejsce nad jeziorem Niegocin. Na pomniku znajdowała się również tablica upamiętniająca świętego, którą obecnie można podziwiać w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Giżycku.

 

Spacer po Molo i Ekomarinie

Molo niegocińskie to obowiązkowy punkt wyprawy do Giżycka. To drugi co do wielkości tego typu obiekt w naszym kraju, który ustępuje jedynie molo w Sopocie. Spacer można zacząć od Pasażu Portowego w pobliżu centrum - to właśnie tutaj zaczyna sie 70-metrowa kładka prowadząca do samego mola.

Promenada jest dostępna dla mieszkańców i turystów bezpłatnie: posiada także dodatkowe udogodnienia jak winda, przeznaczona do użytku przez osoby niepełnosprawne, ale i rodziców małych dzieci.

W pobliżu znajduje się słynna Ekomarina: jej popularność jest tak wielka, że w okresie wiosennym i letnim bardzo trudno tu znaleźć miejsce do cumowania. Dla miłośników jachtów i żaglówek to prawdziwa gratka: cumują tutaj wyjątkowo ciekawe łódki, które naprawdę warto zobaczyć na własne oczy.

 

Wizyta w Twierdzy Boyen

Dla miłośników historii i architektury, wizyta w Twierdzy Boyen jest obowiązkowym punktem programu. Ta imponująca fortyfikacja zbudowana w XIX wieku oferuje fascynujące wystawy, które przeniosą Cię w przeszłość. Poznaj historię twierdzy, jej znaczenie dla regionu oraz oglądaj ciekawe eksponaty związane z historią wojskowości.

Twierdzę Boyen można zwiedzać zarówno samodzielnie, jak i z przewodnikiem. Na terenie twierdzy wytyczono trzy szlaki spacerowe, a ich przejście zajmuje ok. 3 godzin. Zwiedzanie z przewodnikiem zapewnia poznanie wielu unikalnych historii i faktów, których samodzielnie doczytanie z pewnością stanowi większe wyzwanie.

 

Rejs kajakiem po Kanale Mazurskim

Podążając ścieżką przygody, zrób przystanek przy Kanale Mazurskim. Wynajmij kajak i wyrusz na malowniczą wyprawę. Kanał Mazurski to nie tylko spektakularne widoki i spokój natury, ale także szansa na obcowanie z dziką fauną i florą. Poczuj się jak prawdziwy podróżnik, eksplorując niezwykłe zakątki Giżycka. Kajaki są do wynajęcia niemal na każdej przystani: spływ można odbyć samodzielnie lub z instruktorem.

 

Zwiedzanie wieży widokowej Tajty

Wspinaczka na wieżę widokową Tajty to niezwykła przygoda, która zapewni Ci długotrwałe i niezapomniane wrażenia. Widok z górnej platformy na jezioro Tajty i okoliczne tereny jest tak piękny, że zapiera dech w piersiach. Jezioro Tajty, z otaczającymi je zielonymi wzgórzami, sprawia wrażenie jakby czas tu się zatrzymał. Nie bez powodu okolica ta jest nazywaną jedną z najbardziej atrakcyjnych na Mazurach. Aktualnie powstaje tu wiele ośrodków wypoczynkowych wysokiej klasy, których goście mogą korzystać z uroków przyrody i krystalicznie czystego powietrza.

 

Smakowanie lokalnej kuchni w mazurskich restauracjach

Giżycko jest pełne uroczych restauracji, które serwują wyjątkowe potrawy mazurskiej kuchni. Nie przegap okazji, aby skosztować tradycyjnych dań, takich jak pierogi leniwe, zrazy mazurskie czy sękacz. Lokalne restauracje słyną również z serwowanych na wiele sposobów mazurskich ryb, podawanych z lokalnym pieczywem i świeżymi sałatami. Nie tylko zaspokoisz swój głód, ale także odkryjesz smaki, które pozostaną w Twojej pamięci na długo.

 

Wieczorne spacery wzdłuż nabrzeża

Kto powiedział, że zachody słońca warto oglądać wyłącznie nad morzem? Spacery nabrzeżem wieczorową porą to propozycja dla fanów romantycznej atmosfery, ale nie tylko. Dla miłośników dobrej zabawy ważną informacją jest fakt, że Giżycko ożywa nocą, oferując liczne bary, kawiarnie i restauracje, gdzie można delektować się lokalnymi trunkami i przysmakami.

 

Festiwal Szanty

Jeżeli masz okazję odwiedzić Giżycko w okresie festiwalu Szanty, to będzie to wyjątkowe przeżycie dla miłośników muzyki i dobrego humoru. Ta rokrocznie organizowana impreza przyciąga artystów i fanów szanty z całej Polski. Zanurz się w mazurskim klimacie i baw się przy rytmach morskich pieśni.

Podsumowując, Giżycko jest miastem, które oferuje nie tylko malownicze krajobrazy i piękne jeziora, ale również pełne przygód i niezapomnianych doświadczeń. Przejażdżki statkiem, spacer po moście obrotowym, wizyta w Twierdzy Boyen i wiele innych atrakcji sprawią, że Twój pobyt tutaj będzie niezapomniany. Tak wiele rzeczy do zobaczenia i zrobienia czeka na Ciebie w Giżycku. Czy jesteś gotowy na tę niezwykłą podróż?

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com