Rower dirt – co warto wiedzieć?

Rower dirt – co warto wiedzieć?

Rower dirt – co warto wiedzieć?

 

  Nie da się ukryć, że rower typu dirt to bardzo wyjątkowy pojazd, przeznaczony do naprawdę wyjątkowej aktywności fizycznej. Czym dokładnie jest tzw. rower dirt oraz co warto o nim wiedzieć? Czym charakteryzuje się tego typu pojazd? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. Miłej lektury!

 

Rower dirt – czym tak właściwie jest?

 

Rower typu dirt to jednoślad, który został stworzony z myślą o wykonaniu różnego rodzaju akrobacji. Przeznaczeniem tego roweru jest m.in. jazda na torach driftowych, na których to skoki wykonuje się na specjalnych rampach oraz przeszkodach. Dirt jumping polega na skakaniu lub robieniu innych spektakularnych ewolucji w powietrzu na specjalnie skonstruowanym rowerze. Z reguły są to hybrydy, które nie posiadają amortyzacji tylnego koła. 

Czym charakteryzuje się rower typu dirt?

 

Z racji tego, że rower typu dirt przeznaczony jest do wykonywania zdumiewających akrobacji w powietrzu, jego konstrukcja musi charakteryzować się przede wszystkim lekkością oraz odpowiednią wytrzymałością. 

 

Cechą charakterystyczną tego modelu jest również geometria pozwalająca, aby ten wyjątkowy jednoślad był użytkowany zazwyczaj w pozycji stojącej. Co więcej, rower typu bike ma za zadanie amortyzować wstrząsy oraz nierówności na drodze. 

 

Jest on zaprojektowany w taki sposób, aby płynnie i bezpiecznie przechodzić między kolejnym mi przeszkodami w postaci band, rollerów czy hopek. Mowa m.in. o główce ramy, która jest dość krótka, a jej kąt zapewnia precyję prowadzenia i najazdu na nierówności.

 

Warto również dodać, że rower dirt charakteryzuje się stosunkowo niewielkim rozmiarem. Koła pojazdu posiadają zazwyczaj średnicę około 26 cali, co pozwala na zwrotność i wygodne pokonywanie wszelkich przeszkód. Istotnym znakiem rozpoznawczym rowery do dirtu są grube opony – 2-3 cala szerokości – z łagodnym bieżnikiem. Ciekawostką jest to, że w tzw. dirtówce nie ma przerzutek. 

 

Rower dirt – co jeszcze warto o nim wiedzieć?

 

Jak widać, rowery typu dirt to przede wszystkim solidna, wytrzymała konstrukcja, ergonomia jazdy oraz możliwość dostosowania ich do określonych warunków. Dzięki temu jednoślady te sprawdzą się niezależnie od dynamiki oraz stylu jazdy. 

 

Trzeba jednak pamiętać, że zaczynając przygodę z takim pojazdem jak rower dirt, należy wyposażyć się nie tylko w dobrej jakości pojazd, który jest lekki i zwrotny, ale także w ochraniacze i kask. Bez tego nie możemy bowiem zacząć akrobacji na tzw. dirtówce. Na każdą ewentualność trzeba być odpowiednio przygotowanym. 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com