Co warto zobaczyć w Krynicy-Zdroju? Najciekawsze atrakcje i zabytki
Krynica-Zdrój jest sercem Beskidu Sądeckiego – niezwykle malowniczego pasma górskiego leżącego w Karpatach Zachodnich. Urzeka cudownymi widokami, wspaniałą przyrodą, podalpejskim klimatem oraz mnogością atrakcji. Co jednak warto zobaczyć w Krynicy-Zdroju?
Wachlarz atrakcji na wyciągnięcie ręki
W Krynicy-Zdroju znajdują się liczne szlaki turystyczne i spacerowe, interesujące zabytki oraz kompleksy uzdrowiskowe – a to wszystko w otoczeniu zachwycających, górskich krajobrazów. Na turystów, którzy spędzają urlop w Krynicy-Zdroju, czeka przede wszystkim piękna przyroda, urzekająca niezależnie od pory roku, o każdej zyskująca wyjątkowe oblicze.
W tak wspaniałej scenerii można nie tylko wypocząć, ale też spędzić czas z bliskimi w ciekawy sposób, przemierzając ścieżki edukacyjne i przyrodnicze, ścieżki spacerowe i szlaki piesze, odwiedzając liczne rezerwaty przyrody i korzystając z dobroczynnego wpływu podalpejskiego klimatu. Natomiast wybierając Belmonte Hotel Krynica-Zdrój, usytuowany w centrum miasta, można mieć wszystkie atrakcje niemal na wyciągnięcie ręki.
Najciekawsze zabytki Krynicy-Zdroju
Wypoczynek w Krynicy-Zdroju to świetna okazja do odkrywania zabytków uzdrowiska. Pasjonatów historii, architektury czy zwiedzania z pewnością oczaruje centrum Krynicy-Zdroju. Jego sercem jest Deptak, wzdłuż którego zlokalizowane są najważniejsze i najsłynniejsze krynickie zabytki, w tym zachwycające architekturą wille i pensjonaty oraz:
- Pijalnia Główna – monumentalny szklany budynek o stalowej konstrukcji, w którym można skosztować większości krynickich zdrojów, a także podziwiać oranżerię pełną daktylowców, palm i innych rzadkich roślin i krzewów;
- Stare Łazienki Mineralne – charakterystyczny budynek z wieżyczką z zegarem, zbudowany w 1866 roku według projektu Feliksa Księżarskiego, dla którego inspiracją była architektura Franciszkowych Łaźni w Czechach;
- Stary Dom Zdrojowy – bywały tu takie osobistości, jak Józef Piłsudski, Władysław Reymont czy Leon Wyczółkowski, natomiast obecnie znajdują się tu restauracja, sala balowa i sanatorium.
W centrum znajdują się również Stare Łazienki Borowinowe, muszla koncertowa, fontanna multimedialna oraz takie muzea, jak:
- Muzeum Nikifora – prezentuje twórczość Nikifora Krynickiego, jednego z najsłynniejszych na świecie malarzy z kręgu malarstwa intuicyjnego, który niemal całe życie spędził w Krynicy-Zdroju. Obrazy zostały wybrane i zestawione tak, aby przedstawić wszystkie okresy twórczości, techniki, jakimi się posługiwał oraz cykle tematyczne. Elementem ekspozycji są również pamiątki osobiste i warsztat pracy artysty;
- Muzeum Zabawek – można tu obejrzeć zabawki dziecięce z najróżniejszych epok – od czasów starożytnych po lata 80. XX wieku. Kolekcja eksponatów jest regularnie poszerzana, podbijając serca nie tylko najmłodszych turystów;
- Muzeum Regionalne Państwa Muszyńskiego – przybliża odwiedzającym historię Muszyny, jej mieszkańców, społeczności łemkowskiej i żydowskiej oraz sztukę nieprofesjonalną i współczesną.
Wypoczynek w Krynicy-Zdroju – aktywnie i rodzinnie
Poznając Krynicę-Zdrój, warto odwiedzić także Park Zdrojowy, który jest doskonałym miejscem na relaksujące spacery. Na terenie parku znajdują się stawy, altany i źródełka, które stanowią jego prawdziwą ozdobę. Nad parkiem wznosi się malownicza Góra Parkowa – kolejny punkt na mapie Krynicy-Zdroju, który trzeba zobaczyć podczas wizyty. Na szczyt można wjechać kolejką linowo-terenową, która działa tu już od 1937 roku. W trakcie jazdy kolejka pokonuje trasę o długości 642 m i 142 m różnicy wzniesień. Na Górze Parkowej znajdują się nie tylko zabytki, ale i atrakcje dla dzieci, takie jak ślizgawki, zjeżdżalnie pontonowe czy park linowy.
[artykuł sponsorowany]