Bezpieczeństwo w podróżach zagranicznych: No co uważać?

Bezpieczeństwo w podróżach zagranicznych: No co uważać?

Bezpieczeństwo w podróżach zagranicznych: No co uważać?

 

  Podróżowanie to zawsze interesujące i kształcące przeżycie. Wiele razy podczas swoich wyjazdów możemy otworzyć oczy na całkowicie nowe perspektywy, doświadczyć nowych rzeczy oraz zdać sobie sprawę jak bardzo złożony jest otaczający nas świat. Podróże nie mogą być jednak udane, bez zadbania o swoje bezpieczeństwo. Wyruszamy do obcego kraju, spotykamy się z ludźmi, którzy pochodzą z całkowicie odmiennych środowisk i kultur, dlatego zawsze powinniśmy zadbać o wszystkie, nawet najmniej istotne aspekty, które pomogą nam w zachowaniu bezpieczeństwa. 

 

Brak przygotowania i znajomości sytuacji w państwie

Zagraniczne podróże to prawie zawsze wycieczka do nowego miejsca. Nawet jeżeli wcześniej zdarzyło nam się pobyć w danym kraju lub nawet tym samym mieście, zawsze warto na nowo zaznajomić się z miejscowymi obyczajami, oraz obecną sytuacją polityczną w kraju. Dokładnie poznaj swój cel przed przyjazdem. Możemy więc przeczytać recenzje podróżników, a nawet skonsultować się z mieszkańcami, aby uzyskać informacje o najbezpieczniejszych dzielnicach, miejscach pobytu i przypadkach przestępstw. Można do tego wykorzystać liczne portale internetowe bądź grupy na mediach społecznościowych.

 

Poza tym warto sprawdzić witrynę ambasady danego państwa w celu uzyskania aktualizacji o sytuacji w kraju. Innym ważnym środkiem ostrożności w zakresie bezpieczeństwa podróży jest wiedzieć, do kogo zadzwonić w nagłych wypadkach. Trzeba zaopatrzyć się w informacje kontaktowe do najbliższej ambasady lub konsulatu, posterunku policji i innych lokalnych służb ratunkowych. Przed podróżą warto również zaopatrzyć się w plan wyjazdu, co nie tylko sprawi, że poczujemy się bezpieczniej, ale również pozwoli na odwiedzenie większej ilości najważniejszych miejsc turystycznych.

 

Wygląd turysty i nieznajomość języka

Ludzie, którzy wyglądają, jakby pochodzili spoza miasta, a tym bardziej państwa, są szczególnie podatni na przestępstwa, więc warto postarać się wtopić jak najbardziej w tłum. Można zatem ubrać niepozorne ubrania, które nie przyciągną dodatkowej uwagi. Zachować dyskrecję podczas patrzenia na mapy i ostrożnie podchodzić do ludzi, jeśli potrzebne jest zapytanie o drogę. Bardzo przydatnym ekwipunkiem w szczególnie zatłoczonych i niebezpiecznych miejscach jest sprzęt i odzież ochronna, która utrudnia działania kieszonkowców.

Wyjeżdżając do obcego miejsca, dobrze jest także nieco upodobnić się do miejscowych. Przede wszystkim mowa tutaj o znajomości języka. Oczywiście, angielski jest międzynarodowym językiem i jego dobra znajomość powinna wystarczyć w większości sytuacji, to jednak warto wyuczyć się podstawowych zwrotów w języku państwa, do którego jedziemy. Wiele razy może to uchronić podróżnika przed problemami.

 

Brak przygotowania na wypadek utraty dokumentów

Nigdy nie wiadomo, kiedy może być potrzebna kopia paszportu, prawa jazdy lub innego dokumentu tożsamości. Warto więc zeskanować te dokumenty i zapisać w trybie online. Poza tym warto wydrukować kilka egzemplarzy paszportu lub dowodu. Nie zajmie to wiele miejsca, a w wielu sytuacjach może okazać się zbawienne, nawet nie koniecznie z powodu napadu lub kradzieży, a własnej nieuwagi i zgubienia dokumentów. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, to łatwiejsze będzie również otrzymanie nowych dokumentów.

 

Brak kontaktu z bliskimi

Po stworzeniu planu podróży powinniśmy wysłać lub przekazać kopię członkowi rodziny oraz znajomemu. Warto też skontaktować się z nimi co kilka dni, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Oczywiście w dzisiejszych czasach media społecznościowe często mogą wyręczyć nas w kwestii kontaktu bezpośredniego, jednak jeśli będziemy poza zasięgiem przez kilka dni, warto dać im znać.

Jeśli ktoś wie, jakie są nasze ogólne plany i data powrotu, jeśli nie otrzyma od ciebie wiadomości przez kilka dni po rzekomym powrocie, może pomóc powiadomić odpowiednie władze lokalne lub ambasadę. Przydaje się także w sytuacjach awaryjnych, takich jak klęska żywiołowa lub niepokoje społeczne, tak aby w razie potrzeby mogą powiadomić ambasadę. To może działać również w drugą stronę np. jeżeli w rodzinie wydarzy się coś nadzwyczajnego i ważnego, to bliscy będą wiedzieli, jak się skontaktować.

 

Uwaga na publiczne Wi-Fi

Nie można pozwolić, aby wygoda dostępu do Internetu zakończyła się w bardzo negatywny dla nas sposób. Coraz więcej miejsc na świecie, nawet tych teoretycznie znajdujących się w miejscach, gdzie nigdy nie spodziewalibyśmy się dostępu do Internetu, udostępnia dziś darmowe Wi-Fi.

Podczas korzystania z publicznej sieci Wi-Fi hakerzy chcący ukraść cenne informacje mogą uzyskać dostęp do naszych danych, w tym numerów kart kredytowych i numerów ubezpieczenia społecznego. Jeśli potrzebujemy bezprzewodowej usługi internetowej, warto skonfigurować VPN, które umożliwi bezpieczny dostęp do Internetu podczas podróży.

W zależności od naszego miejsca docelowego możemy również natknąć się na sytuacje, w których okaże się, że nasze ulubione strony internetowe i portale społecznościowe nie chcą się otworzyć. Może być to spowodowane tym, że są one w danym państwie zablokowane. Wtedy również z pomocą przyjdzie system VPN, dzięki któremu otrzymamy w pełni anonimowy dostęp do wszystkich witryn.

 

Zabieranie ze sobą zbyt wielu rzeczy

Podróżowanie, szczególnie za granice wymaga od nas zazwyczaj nieco większego ekwipunku niż krótka wycieczka do sąsiedniego miasta w Polsce. Nie oznacza to jednak, że musimy mieć zawsze przy sobie wszystkie swoje dokumenty, karty kredytowe oraz kilkaset złotych w gotówce. Jeżeli wychodzimy odwiedzać nowe miejsca, warto wziąć ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy, a pozostałą część zostawić w hotelu lub mieszkaniu.

Prawie każdy renomowany hostel ma zamykane szafki dla gości. W pensjonatach, pokojach hotelowych lub w innych miejscach, w których nie ma szafki ani sejfu, można zapytać, czy nie ma możliwości pozostawienia cennych rzeczy na recepcji. Nawet pozorne poukrywanie kosztowności może znacznie pomóc w uniknięciu problemów, ponieważ większość złodziei zdecyduje się raczej na sięgnięcie po prostsze okazje.

Niniejszy artykuł powstał we współpracy z serwisem Top VPN, pokazującym zasady bezpiecznego korzystania z internetu w domu i w podróży za pomocą VPN.

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com