Czerwcowy weekend i wakacje lada moment. Przygotuj się na wakacyjny wyjazd już teraz!

Czerwcowy weekend i wakacje lada moment. Przygotuj się na wakacyjny wyjazd już teraz!

Czerwcowy weekend i wakacje lada moment.

Przygotuj się na wakacyjny wyjazd już teraz!

  Po jesiennych i zimowych dniach pełnych szarówki, wszyscy wyczekują na wiosenne promienie słońca. Te dające ukojenie, energię i opaleniznę, najlepiej odbieramy w otoczeniu zieleni, pośród przyrody, w górach czy nad wodą. Bez słońca nie istniało by życie na ziemi, więc i my silnie odczuwamy potrzebę bezpośredniego kontaktu ze słońcem. To dzięki promieniom słonecznym, znacząco poprawia się ukrwienie skóry, zwiększa jej elastyczność a nawet odporność na infekcje. Dzięki promieniom słonecznym zwiększa się synteza endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia, a to z kolei sprzyja relaksacji, odprężeniu i poprawie samopoczucia. Dzięki słońcu czujemy że żyjemy, i nie jest to tylko przenośnia.

 

Piękna słoneczna pogoda zachęca do różnych aktywności, a rower jest tego najlepszym przykładem, dającym także poczucie wolności. Krótka przejażdżka po najbliższej okolicy czy dłuższe wyprawy, byle by tylko być w ruchu i zasięgu słońca. Oczywiście przejażdżki osiedlowymi alejkami nie dają tyle przyjemności co jazda serpentynami pośród łąk i lasów z pięknymi widokami. Takich miejsc w naszym kraju na szczęście nie brakuje a wybór jest duży dla każdego. Od tras dla rodzin z małymi dziećmi po trasy dla długodystansowców.

 
spływ kajakowy rzeka 5
 
Coraz popularniejszą aktywnością na świeżym powietrzu są kajaki. Z roku na rok zainteresowanie spływami kajakowymi rośnie lawinowo a wypożyczalnie powstają niczym przysłowiowe grzyby po deszczu. Nic w tym dziwnego, wszak rzek meandrujących pośród łąk czy lasów czy malowniczo położonych jezior w Polsce mamy całkiem sporo. Szlaków kajakowych wytyczanych jest także coraz więcej. Rozbudowywana jest także baza noclegowa i zaplecze gastronomiczne, dające większą swobodę w wyborze miejsca do rodzinnego czy solowego kajakowania. Nie musimy wozić ze sobą kajaka czy namiotu, by zaplanować spływ na wybranym akwenie. Wypożyczalnie dostarczą sprzęt w wybrane miejsce wodowania i odbiorą nas wraz z kajakiem z umówionego punktu.  Do mile spędzonego dnia na wodzie wystarczy nam słońce.
 
Milicz Dolina Baryczy
 
Ale... tutaj pojawia się pewien problem. Niestety często bagatelizowany, a czasami prowadzący do poważnych konsekwencji. Mowa o poparzeniu słonecznym. Poważnym błędem jest wejście do kajaka na kilkugodzinny rejs, bez nakrycia głowy, bez odpowiedniej ilości napoi a także a może przede wszystkim, bez odpowiednich kremów z filtrem UV. Niekontrolowane wielogodzinne opalanie, w kajaku, pontonie czy choćby na materacu, wzmacniane jest promieniami odbitymi od tafli wody. Początkowo zaczerwieniona skóra może przerodzić się w poparzenie słoneczne a nawet w udar słoneczny.  Absolutnie nie należy tego bagatelizować. Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna nad wodą to podstawa. Przed wyruszeniem na majówkę, czerwcowy weekend czy też planując wakacje, warto zapakować do bagażu skuteczną ochronę przeciwsłoneczną. Popularnym i skutecznym od lat, jest krem SPF 50.
 

 

Jedni wybierają rower, inni wsiądą do kajaka czy na ponton a jeszcze inni wyruszą w góry. Ta aktywność także staje się coraz popularniejsza a takim jaskrawym przykładem są nasze Tatry. W ciągu niespełna 20 lat zainteresowanie wędrówkami po szlakach Tatrzańskiego Parku Narodowego wzrosło dwukrotnie a obecnie jest to ponad 4,5 mln turystów rocznie. Oczywiście największa popularność przypada na weekend majowy, czerwcowy i miesiące wakacyjne i tutaj także ogromne znaczenie ma pogoda i dni słoneczne. Z badań wynika, że ludzie mają naturalnie wyższy poziom serotoniny w mózgu w słoneczne dni. Słońce ma na nas zbawienny wpływ i bez niego nie potrafimy odpowiednio funkcjonować. I tutaj także kolejne ale... tutaj także, podobnie jak nad wodą pojawia się problem. Także bagatelizowany i także prowadzący do poważnych konsekwencji. Mowa oczywiście poparzeniu słonecznym. W górach, podczas wędrówki i wysiłku, nie zwracamy na to uwagi a choćby lekki wiaterek usypia naszą czujność. Słońce potrafi zaskoczyć na koniec dnia, gdy okazuje się że tym razem "przypadkiem" przesadziliśmy z opalenizną. Ramiona, szyja i twarz wystawione na działania promieni słonecznych łapią opaleniznę bardzo szybko. Nie dajmy się zwieść, że włosy zwalniają nas od konieczności zakładania czapki, by uchronić się przed przegrzaniem a nawet udarem słonecznym. Panowie którzy coraz częściej decydują się na fryzurę "na zero" tym bardziej powinni zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną.

 

Turysta na Czerwonych Wierchach 1

 
Każda aktywność na świeżym powietrzu w połączeniu ze słońcem, ma na nas zbawienny wpływ. Potrzebuje tego nie tylko nasz organizm ale i nasza psychika. Pamiętajmy jednak że wszystko w odpowiednich proporcjach jest bardziej skuteczne. Z niczym nie można przesadzać, także i ze słońcem, a bez odpowiedniej ochrony tym bardziej.

 

Park Gródek dawny Kamieniołom Polskie Malediwy w Jaworznie 18

 

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com