Chorwacja, Region Kvarner - popularny kierunek wakacyjny Polaków
Od lat Polacy na wakacyjny wypoczynek wybierają Chorwację. Długie wybrzeże, piaszczyste plaże, ciepłe morze, wiele zabytków, smaczne jedzenie i gwarantowana pogoda. Nie dziwi więc coroczny wzrost zainteresowania tym przyjaznym krajem. Pytając o miejsca chętnie odwiedzane, jednym tchem wymieniane są: Dubrownik, Split, Zagrzeb czy Zadar, jednak Chorwacja ma znacznie więcej miejsc godnych polecenia. Jednym z nich jest region Kvarner do którego stałe połączenie uruchomił LOT, co świadczy o dużym zainteresowaniu rodaków tym kierunkiem. Co sprawia że tak jest ? Wiele odpowiedzi i podpowiedzi co zwiedzić jest poniżej a na pytanie czy warto odwiedzić Chorwację jest zdecydowane tak. Jedynym ryzykiem jest to, że Chorwacja wciąga i każdy tam powraca.
Region Kvarner - Piękno różnorodności
Kvarner to region turystyczny, na który składają się trzy zupełnie odmienne obszary: teren nadmorski okolic Opatiji, Rijeki, Crikvenicy i miejscowości Novi Vinodolski, kvarnerskie wyspy Krk, Rab, Cres i Lošinj oraz górzysty Gorski kotar.
W języku starożytnych Rzymian, którym region, jak się przypuszcza, zawdzięcza swą nazwę, słowo qua(te)rnarius oznaczało cztery kierunki niebieskie, co miało wskazywać na Kvarner jako miejsce spotkania czterech stron świata. Dzięki splotowi dogodnego położenia geograficznego i łagodnego klimatu śródziemnomorskiego, Kvarner był obszarem uprzywilejowanym, na którym przez wieki przeplatały się najróżniejsze wpływy. Dziś jest nowoczesnym i atrakcyjnym regionem turystycznym. Odkryj dlaczego!
Riwiera Opatijska
Ozdobiona bujnymi palmami i delikatnymi kameliami Riwiera Opatijska leży u podnóża majestatycznej góry o nazwie Učka, i od połowy XIX wieku jest kolebką chorwackiej turystyki. Wspaniała architektura eleganckich willi, przepiękne parki i łagodny klimat pozwoliły jej stać się miejscem idealnym do rozwoju turystyki zdrowotnej.
Co odwiedzić:
Opatijskie Lungomare, czyli ciągnąca się od Voloska aż do Lovranu nadmorska promenada, otoczona przez zieleń i XIX-wieczne wille, jest jedną z najpiękniejszych ścieżek spacerowych Śródziemnomorza.
Co robić:
Odwiedź Chorwackie Muzeum Turystyki, znajdujące się w słynnej Villi Angolina w Opatiji, i dowiedz się czegoś więcej o początkach i znaczeniu turystyki na tych terenach. Wejdź na szczyt Učki, który wznosi się na wysokość 1401 m.n.p.m., by podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Wybierz coś dla siebie z bogatej oferty usług wellness – rozpieść ciało i duszę i z nową energią, w zdrowiu i szczęściu, powitaj nowy dzień. A potem skosztuj kulinarnych specjałów w znanych restauracjach, oznaczonych odznakami jakości Kvarner Gourmet lub Kvarner Food.
Rijeka i okolice
Stolicą regionu Kvarner jest Rijeka - dynamiczne miasto o niekonwencjonalnym charakterze z rozpoznawalną sceną rockową oraz największym karnawałem w tej części Europy. Rijeka jest też miastem portowym o bogatej historii przemysłowej, ogłoszonym dzięki temu europejską stolicą kultury 2020 roku. Z pewnością należy odwiedzić teatr miejski, niegdysiejszą fabrykę cukru, liczne muzea oraz szereg innych atrakcji.
Co odwiedzić:
Karnawał w Rijece (chorw. Riječki karneval), nazywany tu piątą porą roku, wpisany został na listę 500 najważniejszych imprez, odbywających się w Europie. Pod hasłem „Bądź tym, kim chcesz“, wszystkim swym uczestnikom i licznym widzom gwarantuje świetną zabawę.
Co robić:
Odwiedź Platak, idealne miejsce na aktywny wypoczynek. Okoliczne lasy i krajobrazy obfitują w szlaki turystyczne i trasy rowerowe ze wspaniałymi widokami. Wybierz się na Korzo, deptak w sercu Rijeki, i portowy falochron Molo Longo oraz miejski targ warzywno-owocowy i rybny. Skorzystaj z okazji, by podziwiać niebo w pierwszym centrum astronomicznym w Chorwacji, w którym na zwiedzających czeka obserwatorium i planetarium.
Riwiera Crikvenica-Vinodol
Riwiera Crikvenica-Vinodol to idealne połączenie wybrzeża, znanego ze stuletnich już tradycji turystycznych, z bajkową, obsadzoną winnicami doliną, otoczoną przez malownicze wioski i ruiny kaszteli rodu Frankopanów. Ślady czasów antycznych oraz harmonia słońca, świeżego powietrza, zapachu morza i kamienistego krajobrazu sprawiają, że tereny te są szczególnie urzekającym celem podróży.
Co odwiedzić:
Oczy Vinodolu to szlak łączący sześć niezwykle atrakcyjnych punktów widokowych, z których rozciągają się olśniewające widoki – panoramy całego Kvarneru.
Co robić:
Wybierz się na ryby z gościnnymi gospodarzami, naucz starodawnej sztuki połowu i przy dźwiękach tradycyjnych pieśni skosztuj schwytanych przez siebie ryb, przygotowanych według miejscowych przepisów. Poddaj się słońcu i czystemu morzu, rozkoszuj się odpoczynkiem na piaszczystych lub kamienistych plażach i cichych, romantycznych zatoczkach. Przespaceruj się po ułożonych z kamieni Niebiańskich Labiryntach (chorw. Nebeski labirinti) oraz Śródziemnomorskim Labiryncie Miłości (chorw. Mediteranski labirint ljubavi) i poczuj ich pozytywną energię.
foto kulturniturizam.croatia.hr
Gorski kotar
Malownicze góry, cisza stuletnich lasów, bogactwo krasowych jaskiń i skał, piękno jezior i rzek – tu można zapomnieć o zgiełku miasta i doświadczyć prawdziwej harmonii z przyrodą. Gorski kotar był niegdyś tak nieprzystępny, że nie zdołali go podbić nawet Rzymianie, nazwali go więc Diabelskim Ogrodem (Hortus Diabolicus). Jednak dziś Gorski kotar to bezcenne bogactwo naturalne, w postaci nieprzebranych lasów, i popularne miejsce wycieczek.
Co odwiedzić:
Park Narodowy Risnjak, na terenie którego swe źródło ma rzeka Kupa, to obszar szczególny – zamieszkują go trzy duże europejskie drapieżniki: wilk, niedźwiedź i ryś.
Co robić:
Przejdź pod wysokim na 70 metrów wodospadem i przez ośmiuset metrowy kanion Vražji Prolaz, które leżą w rezerwacie Zeleni Vir, a potem wejdź do Lokvarki, najgłębszej jaskini w Chorwacji. Wybierz się na przejażdżkę po Goranskiej Trasie Rowerowej (chorw. Goranska biciklistička transverzala) i poczuj romantyzm gór. Weź udział w zbiorze, degustacji i przygotowaniu smakołyków z górskich owoców i roślin.
foto kulturniturizam.croatia.hr
Wyspa Cres
Cres to wyspa wyjątkowo bujnej fauny i flory – prawdziwe wyzwanie dla miłośników nietkniętej przyrody. Jest jednym z ostatnich siedlisk rzadkiego ptaka, sępa płowego. Wyjątkowe Jezioro Vrana (chorw. Vransko jezero) oraz niezwykła różnorodność biologiczna, z ponad 1300 gatunkami roślin reliktowych i endemicznych, podkreślają śródziemnomorski urok Cresu.
Co odwiedzić:
Lubenice to kamienne miasteczko, którego historia rozpoczęła się przed 4,000 lat. Położone jest na szczycie wysokiego na 378 metrów urwiska i uznawane jest za prawdziwy skarb chorwackiej architektury.
Co robić:
Podziwiaj spektakularny widok sępa płowego w locie. Wybierz się na spacer po lasach Tramontany – oazy nietkniętej przyrody. Zajrzyj do Niebieskiej Jaskini (chorw. Plava špilja), olśniewającego zjawiska przyrodniczego.
foto kulturniturizam.croatia.hr
Wyspa Lošinj
Lošinj bywa nazywany wyspą witalności. Łagodny klimat, lasy sosnowe, świeże powietrze i liczne ścieżki spacerowe tworzą miejsce, które dodaje energii ciału i duszy. Wizyta na Lošinju pozwoli doświadczyć prawdziwej harmonii z naturą.
Co odwiedzić:
Apoksiomen to przedstawiający atletę antyczny posąg, wykonany z brązu na początku I w.n.e. Został wydobyty z dna morskiego między wyspami Lošinj i Vele Orjule i jest jedyną tych rozmiarów rzeźbą z brązu, odnalezioną na wschodnim wybrzeżu Adriatyku.
Co robić:
Zaadoptuj delfiny, pomóż zatroszczyć się o gatunki chronione i dowiedz się, jak działa niezwykły azyl dla żółwi morskich. Wejdź na szczyt Osoršćica i ciesz się widokiem lošinjskiego archipelagu. Zajrzyj do Pachnącego Ogrodu (chorw. Miomirisni otočki vrt) i odetchnij pełną piersią, by poczuć wszystkie aromaty Lošinja.
Lošinj, Kroatien unsplash Ante Hamersmit
Wyspa Krk
Nadany mu jeszcze w czasach starożytnych przydomek „złotej wyspy” Krk zawdzięcza połączeniu łagodnego klimatu śródziemnomorskiego, korzystnego położenia geograficznego i różnorodności walorów przyrodniczych i kulturowych. Dziedzictwo głagolaszy, mnichów chorwackich, mistrzów głagolicy (najstarszego pisma Słowian), pozwala nazywać Krk także kolebką chorwackiej kultury.
Co odwiedzić:
Płyta z Baški (chorw. Bašćanska ploča), pochodząca z ok. 1100 r., jest wyrytym w kamieniu zapisem darowizny. Głagolicki tekst, zapisany w trzynastu wersach, jest jednym z najcenniejszych chorwackich zabytków kultury.
Co robić:
Spróbuj žlahtiny z Vrbnika – wina ze szczepu o tej samej nazwie, który uprawia się tylko na Krku. Odwiedź akwarium w Bašce, które może pochwalić się największą w Chorwacji kolekcją adriatyckich małż i ślimaków. Wybierz się w 10-minutową przejażdżkę łodzią z Puntu na wysepkę Košljun, do słynnego, otoczonego rezerwatem leśnym klasztoru franciszkanów – to jeden z najważniejszych ośrodków kulturowo-muzealnych w Chorwacji.
Wyspa Rab
Renesansowa wyspa Rab znana jest z urozmaiconego krajobrazu i bogactwa lasów. Przepiękne plaże z długim sezonem kąpieli, wspaniała architektura z romańskimi dzwonnicami, turniej i pochód rabskich kuszników to tylko niektóre z obrazów, które zapadają w pamięć na długo po wyjeździe z Rabu.
Co odwiedzić:
Rabski jarmark średniowieczny (chorw. Rapska fjera) to jedna z najbardziej znanych w Chorwacji imprez, podczas której miasteczko Rab zamienia się w średniowieczny kasztel. Ponad 600 mieszkańców, przebieranych w średniowieczne szaty, demonstruje stare rzemiosła i razem z widzami czeka na wspaniały turniej rabskich kuszników. Uczestnictwo w rabskim jarmarku to naprawdę szczególne przeżycie.
Co robić:
Poddaj się cudownemu działaniu słońca i morza na wyjątkowej Rajskiej Plaży lub w naturalnych zatoczkach, z ich przepięknymi piaszczystymi plażami. Wybierz się na przejażdżkę rowerową, by rozkoszować się cieniem dębowego lasu na półwyspie Kalifront. Wejdź na szczyt Kamenjak, z którego rozpościera się spektakularny widok na miasteczko i wyspę Rab oraz otaczający ją archipelag, a także monumentalne pasmo górskie Velebit.
foto kulturniturizam.croatia.hr
Kvarnerska gastronomia
Kvarner może pochwalić się mnóstwem doskonałych restauracji, które już od lat nadają ton chorwackiej gastronomii z najwyższej półki. Renomowane europejskie przewodniki kulinarne regularnie nagradzają je swymi wyróżnieniami i rekomendacjami, chwaląc charakteryzującą je równowagę między tradycją i nowoczesnością. Jej podstawą jest prosta, a jednocześnie bezkompromisowa filozofia – wyborne potrawy trzeba przygotowywać z wybornych produktów! A najlepiej świeżych, sezonowych i lokalnych, które właśnie w kvarnerskim połączeniu morza i gór zachowują naturalne aromaty i śródziemnomorskie smaki.
Wykorzystując odpowiednie techniki kulinarne i podchodząc kreatywnie do tradycyjnych przepisów w przygotowaniu i serwowaniu potraw, nasze najlepsze restauracje pozwalają poczuć kwintesencję Kvarneru – splot wpływów krajobrazu, historii i kultury. Kropkę nad i stawiają: fachowa i uprzejma obsługa, gustownie urządzone wnętrza i wybrane, głównie chorwackie wina, i to miejscowych odmian. Rozkoszuj się naszym wyborem restauracji w ramach Kvarner Gourmet...
Jak powiada stara mądrość, aby poznać kraj trzeba poczuć ducha jego przeszłości i teraźniejszości: zwiedzić zabytki, by zobaczyć, jak mieszkańcy żyli kiedyś i obejrzeć nową architekturę, by zobaczyć, jak żyją dziś. Wreszcie – przejść się po targach i lokalach, by spróbować tego, co zazwyczaj jedzą. Kulinarna historia Chorwacji, a więc także Kvarneru, obfituje w dania, w których przetrwały ślady starych obyczajów, a towarzyszące im, opowiadane z pokolenia na pokolenie historie, dopełniają przyjemności biesiadowania.
Zmiany pór roku na lokalnych targach wpływają na spis dań w menu kvarnerskich restauracji, ale zawsze jest w nich miejsce na owoce morza z najlepszymi gatunkami ryb, śródziemnomorskie warzywa i owoce oraz aromatyczne zioła. Dania przyrządza się smażąc (frigana jela), gotując (jela na padelu) lub piekąc w glinianym garnku zasypanym żarem (jela ispod peke) – ostatni sposób uznawany jest za najwykwintniejszy. Najlepszym przyjacielem, ale też częstym składnikiem wielu potraw, jest oczywiście wino.
Wyróżnieniem Kvarner Food oznaczyliśmy wybrane obiekty gastronomiczne, takie jak (często urządzone w stylu etno) restauracje, tawerny czy bistra, w których oferowane są tradycyjne potrawy nadmorsko-górskiego regionu Kvarneru, przygotowane ze świeżych lokalnych produktów, okraszone lokalnymi winami i oliwą z oliwek. Poczuj ducha Kvarneru w lokalach należących do Kvarner Food...
foto kulturniturizam.croatia.hr
Gościnność ze ZNAKIEM JAKOŚCI
Czy chciałbyś przyjrzeć się z bliska i poznać autentyczne życie kvarnerskich miasteczek i wiosek, wypoczywając w wymarzony sposób w prywatnych kwaterach?
Czy interesują Cię historie, opowiadane przez rybaków i starych żeglarzy lub mieszkańców osamotnionych przysiółków, żyjących według rytmu natury? Czy chciałbyś spróbować prawdziwych lokalnych potraw, własnoręcznie zebrać warzywa z przydomowego ogródka gospodarzy, by je potem doprawić oliwą i wznieść toast wspaniałym winem domowej roboty?
Wszystko to, i dużo więcej, oferują obiekty, oznaczone wyróżnieniem Kvarner Family. Odznaka jest potwierdzeniem sprawdzonej jakości usług turystycznych i standardu prywatnych apartamentów, pokoi, domków letniskowych i campingów w całym regionie. Kvarner Family oznacza sprawdzone miejsca wypoczynku w przytulnej okolicy, w wygodnie urządzonych i świetnie wyposażonych wnętrzach, w duchu poszanowania dla tradycji i w rodzinnej atmosferze. Projektem Kvarner Family, który powstał za sprawą województwa primorsko-goranskiego, zajmuje się Wspólnota Turystyczna Kvarneru, we współpracy z lokalnymi wspólnotami turystycznymi.
Kvarner Family to gościnność ze znakiem jakości. Wybierz coś dla siebie!
www.kvarnerfamily.hr
W sezonie LOT oferuje połączenia do kilku chorwackich miast. Z Polski bezpośrednio polecimy do:
- Zagrzebia (z Warszawy);
- Dubrownika (z Warszawy i z Krakowa);
- Splitu (z Warszawy);
- Zadaru (z Warszawy i z Rzeszowa);
- Rijeki (z Warszawy).
Chorwacja Opatija region Kvarner
Rijeka, Chorwacja, region Kvarner
Zamek Trsat, Rijeka, Chorwacja, region Kvarner