Cerovačke špilje - największy turystyczny kompleks jaskiń w Chorwacji

Cerovačke špilje - największy turystyczny kompleks jaskiń w Chorwacji

Jaskinie Cerovac - wspaniały świat Podziemia Krasowego i największy turystyczny kompleks jaskiń w Chorwacji

 Jaskinie Cerovac znajdują się na zboczu południowego Velebitu, na północno-wschodnim zboczu wzgórza Crnopac, na obszarze chronionym Parku Przyrody Velebit. Najbliższe miasto, Gračac, oddalone jest od obiektu o 4 km. Wizytę w jaskini warto zaplanować, jadąc z Jezior Plitvickich do Zadaru, Parku Narodowego Krka lub dalej na południe kraju.

 

 

Do zwiedzania udostępniona jest Jaskinia Dolna i Górna Cerovačka, każda o długości ok. 700 m. Zwiedzanie jednej jaskini trwa ok. 1,5 godziny, przy czym przebywanie w samej jaskini zajmuje ok. 50 minut. Zwiedzanie obu jaskiń trwa około 3 godzin, w każdej jaskini przebywa się około 50 minut, resztę czasu spędza się na spacerach z centrum do jaskiń i z powrotem. Jaskinię zwiedza się z przewodnikiem (przewodnik wliczony jest w cenę biletu). 

 

 

Centrum Doskonałości Cerovačka špilje z parkingiem znajduje się na wysokości 553 m n.p.m., skąd w około 15 minut można dojść ścieżką do Donja Spilje położonej na wysokości 624 m n.p.m. W dodatkowe 10 minut spaceru ścieżką można dotrzeć do Gornja Spilje, która znajduje się na wysokości 671 metrów nad poziomem morza.

 


zwiedzanie jaskini

KWIECIEŃ-SIERPIEŃ 09.00-18.00 (codziennie)

PAŹDZIERNIK i MAREC 09.00-17.00 (codziennie)

LISTOPAD - LUTY 09.00-16.00 (codziennie)

Z centrum obsługi turystów przy parkingu do dolnej jaskini jest około 15 minut pieszo. Również około 15 minut spacerem jest do następnej, czyli górnej jaskini. Należy więc przybyć minimum 30 minut przed wybranym terminem zwiedzania jaskini. Przewodnik czeka przed wejściem do jaskini o godzinie wyznaczonej na zakupionym bilecie. Z uwagi na temperaturę panującą w jaskini, należy zabiera ze sobą ciepłą odzież (najlepiej z długim rękawem) i wygodne buty. Średnia temperatura w jaskiniach wynosi około 7°C. Właśnie dlatego do zwiedzania jaskiń – przez cały rok – niezbędny jest ciepły strój i odpowiednie obuwie.

 

 

ceny biletów
od września do czerwca 1 jaskinia 11.00 €  2 jaskinie 14.00 €
Lipiec i sierpień 1 jaskinia 15.00 €  2 jaskinie 18.00 €

Wszelkie zniżki podane są na stronie jaskini. Można płacić kartą.

Jaskinie można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem (wliczone w cenę biletu).

Instytucja publiczna Park Przyrody Velebit
http://www.cerovacke-spilje.hr/

 

 

 

 

Od momentu zakupu biletów do wejścia do jaskini trzeba pokonać dosyć forsowne podejście, które zajmuje około 15 minut. Jedną jaskinię zwiedza się około 75 minut. Następnie razem z przewodnikiem przechodzi się do górnej jaskini, którą też zwiedza się około 75 minut. Przewodnik opowiadała w dwóch językach: chorwackim i angielskim.
Po zwiedzaniu schodzimy na dół na parking. Warto pamiętać że na miejscu jest czynny tylko sklep z biletami i pamiątkami. Jest czysta i przestronna toaleta. Niestety nie ma baru, a szkoda, bo przydałoby się po całej przygodzie kupić wodę, kawę, zjeść lody. Obiekt nie jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych oraz dla małych dzieci i wózków.

 

Wizytę należy zaplanować tak, by trafić w konkretne godziny wejść do dolnej lub górnej jaskini (można zwiedzić obie, ale to zajmuje ponad 3 h  zwiedzania z przejściem pomiędzy jaskiniami). Każdemu, kto choć trochę interesuje się jaskiniami, polecam zobaczyć obie jaskinie.  Na miejscu trzeba być przed wybraną godziną na co najmniej 30 minut, bo tyle potrzeba na dojście szlakiem do dolnej jaskini - 15 minut pod górę  i kolejne 10 minut do wejścia do górnej jaskini.

 

 

Ze wszystkich uroków, jakie Velebit kryje w swoich podziemiach, Jaskinie Cerovaca należą do najbardziej intrygujących. Bogactwo szaty naciekowej jaskiń Cerovac jest naprawdę imponujące i stawia w czołówce perełek speleologicznych w Chorwacji. Kompleks jaskiń położony jest w masywie południowym Velebitu i składa się z trzech obiektów speleologicznych i są to: – Jaskinie Górna, Środkowa i Dolna a długość całkowita to ok. 7 km. Udostępnione turystycznie są dwie: Jaskinia Dolna i Górna liczące po ok 700 m trasy każda.

 

 

Jaskinie Cerovac odkryto w 1913 r  podczas budowy linii kolejowej Zagrzeb-Split. Jeden z projektantów i budowniczych kolei Lika, inż. Nikola Turkalj odkrył jaskinie i rozpoczął nad nimi pierwszą ochronę. Ze względu na wyjątkowe piękno przyrody i liczne znaleziska pochodzące ze starożytnej przeszłości, jaskinie Cerovačke na mocy prawa w 1961 roku, zostały objęte obszarem chronionym jako geomorfologiczny pomnik przyrody.

 


W trakcie prac archeologicznych natrafiono na wiele cennych znalezisk, z licznymi pozostałościami archeologicznymi z epoki żelaza (fragmenty naczyń ceramicznych, przedmioty użytkowe z brązu, kości i kamienia) W paleolitycznej Sali Myśliwskiej odkryto także skamieniałe kości ludzkie i narzędzia kostne oraz skrobak krzemienny, co świadczy o  występowaniu i aktywności człowieka na tych terenach już w czasach wczesnego paleolitu.

 

 

Jaskinie Cerovac są również jednymi z największych jaskiń w Chorwacji ze śladami życia niedźwiedzi. Dzięki temu można tu dzisiaj zobaczyć na skałach ślady pazurów niedźwiedzi, powstałe w wyniku ich wieloletnich wędrówek wzdłuż ścian jaskini. Projekt badawczy nad Niedźwiedziem jaskiniowym w jaskiniach Cerovac jest już prawie ukończony i przebadano 99% znalezisk paleontologicznych. Reszta znalezisk to pozostałości odnoszące się do niedźwiedzia brunatnego, lwa jaskiniowego, konia, jeleni, kozic i norek.

 

 

Woda  od tysięcy lat nadal i nieprzerwanie kapie, tworząc proces budowy stalagmitów, stalaktytów i stalagnatów. Szata naciekowa tworzy bajkowe formacje w różnych formach, które można podziwiać. Idąc przez Jaskinie Cerovačkie, zobaczymy; Kamienne Wesele, Mikołaja Mroza, Matkę Bożą, Regoca, a także cień niedźwiedzia jaskiniowego. Jakie tajemnice kryje Sala Paleolitycznego Łowcy? Czy w Kryształowej Sali ukryty jest skarb? To tylko niektóre z pytań na które stara się odpowiadać przewodnik.

 

 

Na terenie Chorwacji jest wiele pięknych jaskiń a Jaskinie Cerovac należą do tych które warto zwiedzić. Podziemny Świat jest niezwykle fascynujący.
 
 
opracowanie & foto: Albin Marciniak

https://www.facebook.com/marciniak.albin/


 

 

 

 

 

 

 

kolejne propozycje podziemi w Chorwacji

 

 

Błękitna Jaskinia – Modra Špilja na Adriatyku

 

Blekitna Jaskinia Wyspa Vis Geopark Archipelag Viski Chorwacja UNESCO 6

 

Wielki tunel wojskowy pod starówką w Rijece

 

Tunel schron Rijeka Chorwacja Rijecki tunel 8

 

Jaskinia Vranjaca w Chorwacji, Dalmacja - region Splitu

 

Jaskinia Vranjaca w Chorwacji Kotlenice Dalmacja 12

 


#Cerovačkešpilje #Velebit #prirode #Zadarskažupanija #Cro #Croatia #Chorwacja #underground #jaskinie #podziemia

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com