Wielki złoty skarb z Warny w Bułgarii

Wielki złoty skarb z Warny w Bułgarii

Wielki złoty skarb z Warny w Bułgarii

 

  Skarb Warneński, wielki skarb z Warny czy też złoty skarb człowieka z Warny to tylko niektóre nazwy wyjątkowego skarbu jaki znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Warnie - najstarszy na świecie skarb z obrobionego złota.

 

Wydawać by się mogło że na tego typu znaleziska natrafiają archeolodzy prowadząc prace w rejonie piramid, grobowców starożytnych władców Babilonu czy na asyryjskich cmentarzyskah. W większości tak jest, ale jednak nie tylko, co pokazało znalezisko rolnika w 1972 roku. Prace prowadzone były do 1974r a badacze wydobyli łącznie z wszystkich grobów blisko 3000 przedmiotów ze złota, w większości doskonale przetworzonego. Ich całkowita waga wynosi ponad sześć kilogramów. Najokazalszy okazał się pochówek w którym spoczywało ciało około 50-letniego mężczyzny. Grób zawierał ponad 1000 przedmiotów ze złota o łącznej wadze półtora kilograma.

Drogocenne przedmioty zostały wykonane w okresie pomiędzy 4600 a 4200 lat przed naszą erą, a warto przy tym podkreślić że wówczas w Egipcie nie rządzili jeszcze faraonowie. Dynastia która miała zjednoczyć Egipt rozpoczęła się około 3100 p.n.e.”. (koniec dynastii 0, początek I dynastii - ok. 3000r.p.n.e. gdzie pismo hieroglificzne dopiero wchodziło do użytku).

 

złoty skarb warneński 8

 

W okolicach Warny we wschodniej Bułgarii znajduje się jedno z największych cmentarzysk eneolitycznych nie tylko w Europie ale i na świecie. Datowanie radiowęglowe wskazuje na okres 4600–4200 lat p.n.e.. Na tym cmentarzysku odkryto blisko 300 pochówków. Udokumentowane jest stosowanie przez ludność niniejszej kultury grobów symbolicznych tzw. cenotafów oraz groby szkieletowe. Jednym z nich jest grób "Człowieka z Warny" a cześć artefaktów z cmentarzyska jest prezentowana w Muzeum Archeologicznym w Warnie.

 

złoty skarb warneński 1

 

Pierwotnie budynek muzealny powstał w 1975r specjalnie na potrzeby Złotego Skarbu Warneńskiego znalezionego w 1972r. Skarb można było podziwiać w niepozornym pawilonie znajdującym się ok 200 m od katakumb Aładża Monastir,  Dopiero w 1982 roku skarb przeniesiono do Muzeum Archeologicznego w Warnie.

 

Museum of Archeology

Address: 9000 Varna, 41 Maria Luisa Blvd.
http://www.archaeo.museumvarna.com

Roman Thermae
Address: 9000 Varna, San Stefano and Khan Krum Streets.

Aladzha Monastery
Address: 9000 Varna, Golden sands Natural Park.

 

 

złoty skarb warneński 18

 

Rzeźba prezentowana w Muzeum Archeologicznym w Warnie przedstawia komputerową rekonstrukcję twarzy człowieka, przy którym znaleziono 1,5 kg wyrobów ze złota oraz wiele innych przedmiotów. W muzeum przezentowany jest odtworzony grób wraz z przedmiotami włożonymi w trakcie pochówku 50 latka a w gablotach pokazane są pozostałe przedmioty znalezione podczas 3 letnich prac archeologicznych.

 

złoty skarb warneński 19

 

Znalezisko w swojej książce opisuje Magdalena Genow „Bułgaria. Złoto i rakija”: podczas prac budowlanych operator koparki przypadkiem trafił na grobowiec nieznanej wcześniej cywilizacji. W jego wnętrzu – jak się później okazało – znalazł najstarsze odkryte do tej pory przedmioty wykonane ze złota. Nie od razu zorientował się jednak, co wpadło w jego ręce: "z początku myślał, że to miedź. Odcień znalezionego złota był bowiem żółtoblady, a potocznie wyobrażamy sobie złoto jako błyszczące, bursztynowe. Pracownik budowy nie wiedział, co począć ze znaleziskiem. Nosił je codziennie przy sobie, wypytując, ile może być warte."

Jako że nie udało mu się znaleźć nikogo, kto byłby w stanie odpowiedzieć na to pytanie, postanowił w końcu zadzwonić do miejscowego muzeum. Pracownicy placówki skontaktowali się z kolei z Muzeum Archeologicznym w Warnie oraz komisariatem milicji. Po tym, jak funkcjonariusze skonfiskowali przedmiot, ustalono, że został on wykonany z czystego złota. W zaistniałej sytuacji zapadła decyzja o podjęciu zakrojonych na szeroką skalę wykopalisk archeologicznych.

W ich trakcie przebadano blisko 300 grobów, z których większość zawierała jedynie skromne wyposażenie, składające się głównie z ceramiki. Jednak w części z nich znajdowały się prawdziwe skarby.

"do przeszukiwania tajemniczego cmentarza najęto więźniów z warneńskiego więzienia. W ramach odsiadki więźniowie musieli szukać najstarszego złota na świecie. Najstarszy znaleziony artefakt – przepiękna bransoleta – jest starszy od ozdób z Egiptu czy Sumeru."

 

 

złoty skarb warneński 3

 

 Wypoczywając w Złotych Piaskach na słonecznym wybrzeżu Morza Czarnego w Bułgari, wiele osób poszukuje czegoś więcej niż tylko wody i słońca. Miejsc które w okolicach wybrzeża warto odwiedzić jest wiele, a jdnym z nich jest Muzeum Archeologiczne i ruiny Term Rzymskich w Warnie oraz Aładża Monastir i katakumby niedaleko Warny.

 

złoty skarb warneński 4

 

 

złoty skarb warneński 6

 

 

złoty skarb warneński 10

 

 

złoty skarb warneński 13

 

 

złoty skarb warneński 15

 

 

złoty skarb warneński 16

 

 

złoty skarb warneński 5

 

 

złoty skarb warneński 9

 

 

złoty skarb warneński 17

 

 

złoty skarb warneński 22

 

 

złoty skarb warneński 24

 

 

Obok wyrobów ze złota prezentowane są także inne przedmioty pochodzące z okolicznych wykopalisk

 

złoty skarb warneński 26

 

 

złoty skarb warneński 25

 

 

złoty skarb warneński 30

 

 

złoty skarb warneński 32

 

 

złoty skarb warneński 33

 

 

złoty skarb warneński 34

 

 

złoty skarb warneński 35

 

 

złoty skarb warneński 36

 

 

złoty skarb warneński 37

 

 

złoty skarb warneński 40

 

 

 

Katakumby Klasztoru Aładża w Bułgarii

 

Klasztor Aładża katakumby 32

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com