Jedziemy na Podlasie! 6 pięknych miejsc, do których dotrzesz pociągiem

Jedziemy na Podlasie! 6 pięknych miejsc, do których dotrzesz pociągiem

Jedziemy na Podlasie! 6 pięknych miejsc, do których dotrzesz pociągiem

 

   Województwo podlaskie nie bez powodu nazywane jest Zielonymi Płucami Polski. Obszerne tereny zielone, czyste powietrze, cisza i spokój — tak w skrócie scharakteryzować można Podlasie. Trudno jest Ci w to uwierzyć? W takim razie musisz przekonać się na własne oczy! Pomogą Ci w tym wybrane połączenia pociągów POLREGIO, dzięki którym odwiedzisz najpiękniejsze zakamarki województwa podlaskiego. Sprawdź nasze poniższe propozycje i się zainspiruj!

 

1. Białystok — must have na mapie miejsc do zobaczenia

Białystok warto odwiedzić z wielu powodów. Miasto łączy w sobie wiele różnorodnych kultur, co widoczne jest m.in. w architekturze. Świetnie zorganizowany i zadbany Rynek Kościuszki, czyli ścisłe centrum miasta, to podstawa zwiedzania. Deptak udekorowany kwiatami, gustowna fontanna i „uśmiechnięty” Ratusz – to genialna przestrzeń, w której spacer będzie prawdziwą przyjemnością. A kiedy już znudzą Ci się spacery, rozsiądź się w którejś z pobliskich restauracji i rozsmakuj się w regionalnych daniach.

Piękno Białegostoku to przede wszystkim rozległe tereny zielone, stanowiące ok. 32% jego całej powierzchni. Liczne parki i skwery, a nawet rezerwaty przyrody — znajdziesz je właśnie tu. Do tego zabytki naprawdę warte obejrzenia, m.in. Pałac Branickich, Stary Kościół Farny, Cerkiew św. Marii Magdaleny, a także nowsze obiekty, jak Opera i Filharmonia Podlaska. I co ważne: Białystok jest dobrze skomunikowany, więc stanowi świetny punkt przesiadkowy do kolejnych etapów zwiedzania.

 

2. Sokółka — jeden z wartościowych przystanków na trasie, który warto zrobić

Sokółka to miasto królewskie położone w obszarze Wzgórz Sokólskich. Jest to świetny kierunek, jeśli zależy Ci na zobaczeniu niewielkiej miejscowości, w której przeplata się życie trzech wspólnot wyznaniowych: Kościoła Rzymskokatolickiego, Kościoła Prawosławnego oraz Świadków Jehowy. To tu również rozpoczyna się podlaski Szlak Tatarski. 

Sokółka to także świetny kierunek dla fanów trylogii filmów „U Pana Boga...”, ponieważ to właśnie w tej malowniczej miejscowości nakręcono większość scen. I co ważne, wyszukiwarka połączeń kolejowych pokaże Ci, że będzie to przystanek po drodze do otoczonego jeziorami Augustowa i malowniczych Suwałk.

 

3. Augustów — miasto licznych jezior

Sprawdzając rozkład jazdy pociągów POLREGIO na Podlasiu, z pewnością natrafisz na Augustów. Jest to malowniczo położone miasto otoczone aż 7 jeziorami: Necko, Białe, Rospuda Augustowska, Sajenek, Sajenko, Studziennicze i Sajno. Tu także znajdziesz najkrótszą rzekę wpisaną do księgi Guinnessa — Klonownicę. Liczne plaże, czysta woda i malownicze widoki – zatrzymasz się tu z przyjemnością. Będąc na Podlasiu, koniecznie odwiedź Augustów na jedno– lub dwudniowy odpoczynek.

 
 
podlasie2
 

4. Suwałki: wielokulturowe miasto u szczytu Podlasia

Suwałki to jedno z najbardziej wysuniętych na północny wschód miast, znajdujące się w pobliżu granicy z obwodem kaliningradzkim, Litwą i Białorusią. Ze względu na położenie Suwałki uważane są za najzimniejszy (poza terenem górskim) obszar Polski, przez co często określane są „miastem niedźwiedzi”. Zalew Arkadia nad rzeką Czarna Hańcza, bliskie sąsiedztwo Wigierskiego Parku Narodowego i Suwalskiego Parku Krajobrazowego z pewnością przemawiają za odwiedzeniem tego miasta, jak również Szlak turystyczny im. Marii Konopnickiej. Latem zrelaksujesz się tu nad pobliskim jeziorem, zimą zaś możesz spędzić aktywnie czas w ośrodku narciarskim. A jeśli interesuje Cię jednodniowa wycieczka poza granice Polski, koniecznie sprawdź rozkład jazdy pociągów z Suwałk do pobliskich Trakiszek i Kowna.

 

5. Waliły: niewielka wieś w woj. podlaskim

Szukasz niewielkiej wsi na Podlasiu, do której dotrzesz pociągiem? Waliły będą dobrym wyborem! Ta położona w gminie Gródek wieś jest miejscem, z którego pochodzi malarz Leon Tarasewicz. W pobliżu liczne obszary zielone, lasy, rzeka Supraśl. Stąd także w niedalekiej odległości znajdują się Wyżary Sianożątka, piękne rozlewisko warte odkrycia.

 

6. Siemianówka — coś dla miłośników odpoczynku

Augustów nie jest jedynym miejscem w woj. podlaskim idealnym do letniego odpoczynku nad wodą. Świetnym wyborem, do którego dotrzesz pociągiem, jest również Siemianówka. Wieś ta położona jest nad Zalewem Siemianówka. Jest to trzeci względem wielkości zbiornik wodny na terenie całej Polski, który powstał w przełomie lat 1977-1990 poprzez zbudowanie specjalnej tamy w górnej dolinie Narwi i zalanie 5 pobliskich wsi. Zalew zasila wodą Narwiański Park Narodowy oraz pobliskie użytki rolne. Pełni też funkcje rekreacyjne: możliwy jest tu połów ryb oraz plażowanie na świetnie zorganizowanych plażach.

Nie czekaj – pobierz aplikację POLREGIO i sprawdź w niej aktualny rozkład jazdy pociągów na Podlasiu. Z jej pomocą wygodnie i sprawnie zaplanujesz swoją wymarzoną podróż. A jeśli wybierasz się w podróż z towarzystwem, koniecznie przyjrzyj się ofercie POLREGIO Ty i raz, dwa, trzy, z którą zaoszczędzisz na kupowanych biletach. Udanego wyjazdu!

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com