Kopalnia Złota Aurelia w Złotoryi

Kopalnia Złota Aurelia w Złotoryi

Kopalnia Złota „Aurelia” w Złotoryi

 
Stolica Polskiego Złota i najstarsza kopalnia złota w Polsce
 
   Kopalnia Złota „Aurelia” kryje jeszcze wiele tajemnic. Z niewiadomych przyczyn część chodników została zasypana. Prawdopodobnie przez wycofujące się z tych terenów wojska niemieckie. Dlatego też współcześnie wielu eksploatatorów, pracowało społecznie w kopalni odkopując i penetrują zapomniane szyby i sztolnie. W 1997 r. odkryto zasypany szyb i od imienia odkrywcy nazwano go „Szybem Karola”. Ma on 28 metrów długości i znajdują się w nim liczne boczne korytarze, jeszcze niezbadane i niespenetrowane. 
 
 
 
 
 Kopalnia Zlota Aurelia w Zlotoryi 1 Fotor
 
 
 
Historia Kopalni Złota „Aurelia” na tle górnictwa złota w Złotoryi
 
 
Górnictwo złota w okolicach Złotoryi rozwinęło się głównie na złożach osadowych - aluwialnych. Wydobycie takie prowadzono w piaskach złotonośnych odsłaniających się na zboczu doliny Kaczawy. Złoto pozyskiwano również eksploatując żyły okruszcowane złotem w obrębie twardych skał takich jak: diabazy, ryolity czy łupki. Przykładem takiej eksploatacji jest Kopalnia Złota „Aurelia” wykuta pod górą Św. Mikołaja. Dzieje tej kopalni giną w mrokach historii. Wiadomo, że jedną ze sztolni wykuto około roku 1660, natomiast inne chodniki i szyby wykuto najprawdopodobniej już w XX jako szybiki poszukiwawcze.
 
 
 Kopalnia Zlota Aurelia w Zlotoryi 4 Fotor

 

 
 
Co można zobaczyć w Kopalni:

Długość trasy udostępnionej turystom wynosi ok. 100 m. Sztolnia wykuta została w twardej skale diabazowej, widać nacieki rudy żelaza. Od głównego chodnika odchodzą liczne boczne korytarze oraz szyb wentylacyjny, zamieszkały przez nietoperze.
 
 
Informacje o trasie:

Temperatura w podziemiach wynosi ok. + 8 C i jest to temperatura stała. Inne niedogodności: niskie, wąskie, korytarze, duża wilgotność, oświetlenie stałe. Obiekt niedostępny dla osób niepełnosprawnych. Zwiedzanie tylko w kaskach ochronnych.
 
 
Otoczenie Kopalni:

W 2006 r. zakończono budowę infrastruktury otaczającej Kopalnię Złota „Aurelia”. Zbudowano zadaszone pomieszczenie z ławeczkami, stołem, murowany grill, duży plac zabaw dla dzieci z kompleksem zjeżdżalni i huśtawek. Pod Kopalnią znajduje się murowana niecka, w której rekreacyjne można płukać złoto. Dla turystów zmotoryzowanych zbudowano duży parking, który pomieści kilka autokarów.
 
 
Kopalnia Zlota Aurelia w Zlotoryi 15 Fotor
 
 
Grupy zorganizowane powinny zgłaszać wejście z wyprzedzeniem: Zgłoszenia można dokonywać w: Złotoryjskim Ośrodku Kultury i Rekreacji, pl. Reymonta 5, Złotoryja
 
Jak dojść do kopalni:
 
Od centrum kierujemy się w stronę cmentarza. Ul. Cmentarną, skręcamy w ul. B. Chrobrego, przy zabudowaniach Fabryki Obuwia, wzdłuż rzeki Kaczawy, u podnóża Góry Świętego Mikołaja znajduje się kopalnia. Ul. Rzeczna
Droga na Chojnów, wjazd od ul. Chojnowskiej, w lewo za Hurtownią Obuwia Następnie w prawo, wzdłuż ogrodzenia cmentarnego i ogródków działkowych, na końcu drogi znajduje się parking oraz kopalnia.
 
 

Kopalnia Zlota Aurelia w Zlotoryi 21 Fotor

 
Odległość od głównej drogi: 400 m.
Odległość od przystanku autobusowego: 400 m
 
 

Dla lepszego poznania podziemi w Polsce polecamy 64 inne obiekty

 

 

 
 
 
 
 Kopalnia Zlota Aurelia w Zlotoryi 31 Fotor
 
 
Kopalnia Zlota Aurelia w Zlotoryi 32 Fotor
 
 
Kopalnia Zlota Aurelia w Zlotoryi 34 Fotor
 
 
Kopalnia Zlota Aurelia w Zlotoryi 41 Fotor
 
 
Kopalnia Zlota Aurelia w Zlotoryi 42 Fotor
 
 
Kopalnia Zlota Aurelia w Zlotoryi 45 Fotor
 
 
Kopalnia Zlota Aurelia w Zlotoryi 46 Fotor
 
 
Kopalnia Zlota Aurelia w Zlotoryi 53 Fotor
 
 
Kopalnia Zlota Aurelia w Zlotoryi 65 Fotor
 
 
Kopalnia Zlota Aurelia w Zlotoryi 73 Fotor
 
 
Kopalnia Zlota Aurelia w Zlotoryi 75 Fotor
 
 
Kopalnia Zlota Aurelia w Zlotoryi 79 Fotor
 
 
Kopalnia Zlota Aurelia w Zlotoryi 90 Fotor
 
 
Kopalnia Zlota Aurelia w Zlotoryi 93 Fotor
 

 

Podziemia Turystyczne w Polsce dostępne do zwiedzania

 

https://klubpodroznikow.com/relacje/polska/podziemia

 

 
 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com