Kopalnia Soli Kłodawa, zwiedzanie trasy turystycznej


Kopalnia Soli Kłodawa
 
   Największa czynna kopalnia soli kamiennej w kraju, oraz najgłębsza w Polsce podziemna trasa turystyczna na poziomie 600 metrów pod ziemią (legalne zwiedzanie). Kopalnia inna niż pozostałe podziemne trasy turystyczne. Przy okazji zwiedzania podziemi, dowiemy się jak wydobywana jest sól którą używamy w kuchni.
 
 
 
 
   Nie Wieliczka czy Bochnia ale właśnie kopalnia w Kłodawie, jest największą i najgłębszą kopalnią soli w Polsce. Jest to także najmłodsza kopalnia bo powstała w latach 50-tych XX w. To głównie z niej pochodzi sól jadalna oraz drogowa a roczne wydobycie sięga miliona ton. Naturalna sól kamienna o barwie białej oraz unikalnej różowej, powstałej w okresie cechsztyńskim (tj. ponad 200 mln lat wstecz) z odparowania mórz i oceanów. Sól wydobywana w Kłodawie znajduje zastosowanie jako sól kuchenna, sól dla przemysłu spożywczego, dla rolnictwa, dla przemysłu chemicznego, w drogownictwie do zimowego utrzymania dróg i in. Struktury kłodawskiego wysadu solnego o długości 26 km i maksymalnej szerokości 2 km, to część wielkaiej struktury solnej ciągnącej się od Izbicy Kujawskiej po wieś Solca Wielka  długości 63 km, szerokość do 4 km.   Mniejszy wysad o długości 5 km i szerokości 1 km  znajduje się  w okolicach Izbicy Kujawskiej.
 

.
 
W kopalni stosuje się wyłącznie komorowy system eksploatacji, z pozostawieniem półek i filarów międzykomorowych. Początkowo wydobycie prowadzono na poziomach 450 i 600 m, obecnie prace górnicze prowadzi się na głębokości 750 m. Zasoby na tym poziomie zapewniają pracę kopalni na następne dziesiątki lat.
 
 


 
Jedna z ok tysiąca komór  po wydobyciu soli. Wymiary imponujące bo ok 15m wysokości i szerokości i ponad 200m długości. Na 11 poziomach komory oddzielone są półkami i filarami międzykomorowymi  o grubości i szerokości ok 15 metrów.
  
 

 

Wielkość podziemi kopalni pokazuje ten rysunek gdzie każda ogromna komora to zaledwie jedem sześcian na planie. W części kopalni sól wydobywano tworząc komory pionowe cylindrycznie (niebieskie walce). Każda z takich komór ma średnicę ok 24 m i wysokości 100 m.
 


 
 
W jednej z takich komór organizowane są imprezy z widownią dla ok 500 widzów W 2007 r. w kopalni pobito rekord Guinessa w kategorii – najniżej odbywający się koncert muzyczny na świecie. Impreza odbyła się 600 metrów pod ziemią.
 
 
 
 

Malownicze i kolorowe wyrobiska udostępnione do zwiedzania
 


 

Każdy górnik ma pewność że jego lampa nie zawiedzie i będzie w pełni naładowana.
 


 

sól spożywcza i sól drogowa
 


 

Sól wydobywana w Kłodawie ma wiele odcieni a głównie jest to sól biała i różowa.
Zdarza się sól błękitna co jest wielką rzadkością

 
Program zwiedzania obejmuje prelekcję n/t historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi (zjazd windą z prędkością 6 m/s pozostawia człowiekowi niezapomniane wrażenia), przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi - opiekunki górników solnych. Obejrzenie wyeksploatowanych komór solnych. Możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości górnictwa solnego. 
 
Kopalnia to przede wszystkim produkcja soli a zwiedzanie odbywa się szlakami transportowymi urobku. Między zmianami tą samą windą co turyści, zwożone są ładunki wybuchowe, dlatego ruch turystyczny jest bardzo ograniczony a godziny zjazdów rygorystycznie przestrzegane. Ładunki wybuchowe zakładane są w trakcie zmiany, daleko od trasy turystycznej a odpalenie następuje zdalnie z powierzni i pomiędzy zmianami gdy pod ziemią nie ma absolutnie nikogo.


W okresie od września do czerwca, po wcześniejszym kontakcie z Biurem Obsługi Ruchu Turystycznego, istnieje możliwość dołączenia do grupy zorganizowanej. W okresie wakacyjnym, w każdy dzień roboczy, o godz. 10.00 organizowany jest zjazd dla turystów indywidualnych. (wyłącznie w dni pracujące). W dni ustawowo wolne, kopalnia jest nieczynna. Czas zwiedzania: około 2,5 godz.
 
 
 
 
 
Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego Kopalni Soli "KŁODAWA" S.A. 
  
https://sol-klodawa.com.pl/podziemna-trasa-turystyczna/
W sklepiku kupić można wiele wyrobów w tym także różową sól kłodawską. Wiele przedmiotów z soli o tej barwie sprzedawana jest przy kopalni soli w Wieliczce jako pamiątka z Wieliczki przy czym w Wieliczce taka barwa soli nie występuje . 12 przewodników oprowadzających po podziemiach kopalni to wyłącznie byli jej pracownicy a to gwarantuje dużą wiedzę i rzeelne informacje jakie otrzymują turyści. Mnie indywidualnie po kopalni oprowadzał Pan Sławomir Kostecki a w jego opowieściach czuć wielką pasję i przywiązanie do tego wyjątkowego miejsca.
 
 
zwiedzanie kopalni 1556 metrów pod ziemią !!!

Najniżej położona trasa turystyczna na świecie 0Dla lepszego poznania podziemi w Polsce polecamy najnowszą mapę
 
opracowanie & foto: Albin Marciniak
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
masz pytanie ? napisz do autora:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Albin Marciniak
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na witrynie skontaktuj się z nami pod adresem alejapodroznikow@gmail.com zamiast kraść.